Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ustawa o języku śląskim. Sejmowy bój o śląską godkę, czy powtórka z przeszłości?

Agata Pustułka
Pierwsza próba

6 września 2007 roku grupa 23 posłów złożyła pierwszy projekt nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych, etnicznych i o języku regionalnym, by zmienić status języka śląskiego i uznać go za język regionalny. Inicjatorem był katowiczanin, poseł Krzysztof Szyga.
Pierwsza próba 6 września 2007 roku grupa 23 posłów złożyła pierwszy projekt nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych, etnicznych i o języku regionalnym, by zmienić status języka śląskiego i uznać go za język regionalny. Inicjatorem był katowiczanin, poseł Krzysztof Szyga. arc.
W Polsce tylko język kaszubski ma status języka regionalnego. Posługuje się nim 106 tys. osób. Śląszczyzna, do której przyznaje się ponad pół miliona mieszkańców Polski, walczy o takie uznanie, a jeśli walka okaże się nieskuteczna, będzie walczyć o przetrwanie, bo bez finansowego wsparcia może wymrzeć.

Uznanie śląskiego jako języka regionalnego jest związane z poważnymi dla budżetu konsekwencjami. Kaszubi dostają ok. 50 mln zł. Ślązacy mogliby liczyć na dwa razy więcej. W obliczu kryzysu ekonomicznego nie będzie to więc łatwa decyzja dla posłów, choć patrząc na dotychczasowe próby przeforsowania śląszczyzny w Sejmie, można się spodziewać, że i ta obecna, firmowana przez część klubu PO i cały klub Ruchu Palikota, może zostać sfinalizowana pod koniec kadencji. A wtedy kto wie, jakie będą sondaże i stan finansów państwa. Od argumentów ekonomicznych i językowych, ważniejsze wydają się jednak polityczne. Inicjatywa językowa posłów odbierana jest w kontekście działań Ruchu Autonomii Śląska. Najgorszy z możliwych scenariuszy to odrzucenie całej ustawy językowej przez jednego z członków komisji w imieniu klubu.

Komentują Plura i Makula. Czytaj na dziennikzachodni.pl

Jakie, Waszym zdaniem, są szanse na to, by w Sejmie uznano śląszczyznę za język? Piszcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto