Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W których urzędach w Tarnowskich Górach można płacić kartą?

Krzysztof Szendzielorz
Anna i Waldermar Matlikowie wolą w urzędach płacić gotówką. Mówią jednak, że powinna być tam możliwość płacenia kartą.
Anna i Waldermar Matlikowie wolą w urzędach płacić gotówką. Mówią jednak, że powinna być tam możliwość płacenia kartą. Marzena Bugała
Dlaczego w większości urzędów powiatu tarnogórskiego nie można płacić kartą? Tylko w jednym budynku starostwa jest takie rozwiązanie.

Klienci urzędu miejskiego w Bytomiu mogą płacić od początku tego roku w kasach tej instytucji kartą płatniczą. W tarnogórskich urzędach ze święcą trzeba szukać takich rozwiązać, ułatwiających życie petentom, choć urzędnicy podkreślają, że właściwie nie ma większych przeciwwskazań, by terminale wprowadzić.

- Nosiliśmy się z zamiarem wprowadzenia tego udogodnienia już od dawna, bo widzimy, że jest takie zapotrzebowanie - przyznaje Katarzyna Krzemińska, rzeczniczka bytomskiego magistratu. - Coraz więcej osób nie nosi ze sobą gotówki, posługują się kartami. Można oczywiście od pewnego czasu te płatności uiszczać przez internet, ale wiemy, że dla wielu mieszkańców karta jest najwygodniejsza - dodaje. W Bytomiu można płacić kartą na przykład za wydanie prawa jazdy, dowodów rejestracyjnych. Można też uiścić opłaty za podatki.

A jak jest w naszym powiecie? W głównym budynku starosta powiatowego na Karłuszowcu, gdzie jest na przykład wydział komunikacji, działa agencja banku PKO.
- Można w niej płacić kartą - zapewnia Katarzyna Majsterek, rzeczniczka urzędu powiatowego. Niestety, nie ma już takiej możliwości w budynku geodety powiatowego przy ul. Mickiewicza, gdzie spore kwoty płaci się za wypisy z rejestru gruntów czy różnego rodzaju mapy.

W tarnogórskim ratuszu też nie ma terminali do kart płatniczych. Sekretarz miasta Aleksandra Gajda mówi jednak, że nie ma przeciwwskazań, by takie rozwiązanie wprowadzić. Trzeba narzucić takie rozwiązanie bankom obsługującym urzędy. Terminale montują jednak inne firmy. - Dlatego trzeba uwzględnić w przetargu zapis, by bank z taką firmą współpracował. Mamy taki zapis od ostatniego przetargu, który odbył się ponad rok temu - mówi sekretarz miasta. Urząd miasta musiałby ogłosić kolejny przetarg na firmę, która terminale wprowadzi do urzędu. W ratuszu jednak nikt nie potrafił nam powiedzieć, kiedy taki przetarg się odbędzie.

Rzecznik radzionkowskiego ratusza Jarosław Wroński przypomina, że przez kilkanaście lat działania urzędu tylko jedna osoba zwróciła uwagę na brak terminali. - Jeśli będzie większe zainteresowanie, to takie rozwiązanie wprowadzimy. Obawiamy się teraz, że koszty utrzymania terminali przewyższą realne zapotrzebowanie na tę usługę - mówi Wroński.

W tarnogórskim urzędzie skarbowym i innych tego typu placówkach też nie ma terminali. - Na razie zainteresowanie takim rozwiązaniem wśród osób dokonujących wpłat jest niewielkie. Dla wielu wygodniej jest uiścić należność przelewem - mówi Michał Kasprzyk, rzecznik Izby Skarbowej w Katowicach.

Anna Matlik, którą spotkaliśmy z mężem Waldemarem pod tarnogórskim ratuszem, woli w urzędach płacić gotówką. - Ale wydaje mi, że możliwość płacenia kartami w urzędzie być powinna, bo są tacy ludzie, którzy wola się nimi posługiwać. I wydaje mi się, że będzie ich coraz więcej - mówi tarnogórzanka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto