Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Tworogu o tragicznym losie mieszkańców gminy i regionu w czasie wojen światowych przypomina pomnik

Krzysztof Szendzielorz, MO
Dziadek Klaudiusza Wiedera z Tworoga został wywieziony w lutym 1945 roku na przymusowe roboty do Dombasu. Do domu dziadek już nie wrócił.
Dziadek Klaudiusza Wiedera z Tworoga został wywieziony w lutym 1945 roku na przymusowe roboty do Dombasu. Do domu dziadek już nie wrócił. fot. Krzysztof Szendzielorz.
W miniony weekend odbyły się Dni Tworoga. Jednak gminna impreza była nie tylko okazją do wspólnej zabawy, ale także przypomnienia ważnego i zarazem tragicznego losu, jaki dotknął mieszkańców gminy i regionu. W sobotę przed urzędem gminy w Tworogu odsłonięto obelisk z tabliczką o treści "Pamięci Ślązaków - ofiar wojen, internowań, wywózek i prześladowań".

Teodor Dramski, wicewójt Tworoga, wyjaśnia, że kamień z pamiątkową tablicą zastąpił granitowy obelisk, upamiętniający Niemców zaginionych w trakcie I wojny światowej. Stary pomnik został zdemontowany i wywieziony w 1946 roku. Mieszkańcy gminy odnaleźli go po latach w Piekarach Śląskich. Był on jednak w złym stanie technicznym i nie dało się go na nowo zamontować w Tworogu. Dramski wyjaśnia, że starania o postawienie obelisku poświęconego pamięci Ślązaków zaczęły się w gminie już 12 lat temu. Jednak dopiero teraz udało się sfinalizować pomysł. Pomogły w tym także władze Piekar Śląskich, które na tabliczki na nowym pomniku przekazała 3 tysiące złotych. Na nowym obelisku, oprócz głównej tabliczki upamiętniającej Ślązaków, znajduje się także druga przypominająca o pierwotnym pomniku.

Nikt do końca nie wie ilu Ślązaków z Tworoga i okolicznych wsi represjonowano po zakończeniu II wojny światowej. - Sądzę, że było to kilkadziesiąt osób, ale dokładnej listy nie ma. W wielu domach nie rozmawiało się na ten temat - mówi Dramski.

O tym, że pamięć o prześladowaniach Ślązaków po II wojnie światowej jest słaba, wie radny gminny Klaudiusz Wieder, który patronował drugiej próbie ustawienia pomnika przed urzędem gminy. Wieder razem ze swoimi synami Patrykiem i Karolem oraz z Krzysztofem Jackiem, Kamilem Krainem, Adrianem Przybyłkiem, Mateuszem Osieckim i Fryderykiem Zgodzajem z Tworoga jeszcze jesienią ubiegłego roku wykonali społecznie prace przygotowawcze pod nowy pomnik.

Przyczyną zaangażowania był fakt, że internowania dotknęły też rodziny Klaudiusza Wiedera. Jego dziadek ze strony matki w lutym 1945 roku został wywieziony na przymusowe roboty. Najpierw przebywał w obozie przejściowym w Łabędach. Potem został wywieziony na Ukrainę do Dombasu. W sierpniu tego samego roku zmarł z wycieńczenia, pracując w kopalniach.

- Takich historii jest więcej. Jednym udało się uciec, innym nie. Wierzę, że ten obelisk będzie teraz przypominał o ważnej, ale trudnej historii Ślązaków - mówi Klaudiusz Wieder.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto