Ruch Chorzów i Górnik Zabrze zapisały piękną kartę w historii polskiej piłki. Obydwa kluby zdobyły po 14 tytułów mistrza Polski, a ich mecze nie bez powodu nazwano Wielkimi Derbami Śląska. Wśród seniorów na kolejne mecze Ruchu z Górnikiem na razie się nie zanosi, bo obydwa kluby grają w różnych klasach rozgrywkowych, ale za to Wielkie Derby Śląska mieliśmy w Centralnej Lidze Juniorów. Na bocznym boisku stadionu przy Cichej młodzi chorzowianie przegrali z zabrzanami 1:2.

Dariusz Koseła, trener juniorów Górnika, a wcześniej długoletni piłkarz zabrzan, derbów z Ruchem przeżył w swojej karierze mnóstwo. - Faktycznie sporo było tych spotkań. Zwycięstwo Górnika bardzo mnie cieszy, bo nie było tych sukcesów za wiele, zwłaszcza na Cichej. Na derby w ekstraklasie przyjdzie nam trochę poczekać, bo tak się teraz potoczyły losy Ruchu. My też mieliśmy wcześniej swoje kłopoty, ale jestem przekonany, że doczekamy jeszcze nie jednych seniorskich Wielkich Derbów Śląska, a na razie emocjonujmy się pojedynkami juniorów, które są równie zacięte - stwierdził wicemistrz olimpijski z Barcelony.

Mateusz Michalik, trener Ruchu, nie musiał dodatkowo motywować zawodników na mecz z Górnikiem.
- Spotkania dwóch najbardziej utytułowanych śląskich klubów zawsze mają wymiar historyczny i żadnego z moich chłopaków nie trzeba na nie specjalnie motywować. Ta presja może nawet ich trochę zjadła, bo w naszej grze było sporo nerwowości. Rywalizujemy na poziomie juniora młodszego, ale pracujemy nad tym, by nasza drużyna juniorów starszych również awansowała do Centralnej Ligi Juniorów, a jeśli Górnik się w niej utrzyma to w przyszłym sezonie Wielkie Derby Śląska będą się odbywać również w tej kategorii wiekowej - powiedział szkoleniowiec Niebieskich.

- Zwycięstwo nad Ruchem, jeszcze na jego boisku, to wyjątkowe uczucie. Od najmłodszych lat wszyscy w Zabrzu wiedzą, że to jest nasz największy rywal. Wygrana w takim meczu, na szczycie naszej ligi jest dla nas bardzo ważna i stanowi ogromną motywację do dalszej pracy - cieszył się piłkarz Górnika Jakub Kawecki, który w przeszłości brał udział w treningach Borussii Dortmund na zaproszenie Łukasza Piszczka.Obaj trenerzy podkreślają, że ich celem jest nie tylko wygrywanie spotkań w Centralnej Lidze Juniorów, ale także wychowywanie zawodników do gry w pierwszej drużynie swojego klubu.

- Na pewno chcielibyśmy, żeby jak najwięcej tych młodych uzdolnionych chłopaków trafiło do pierwszego zespołu Ruchu. Jeden członek tej drużyny już zresztą tam gra - to Mateusz Bogusz. Trzeba jednak brać pod uwagę także ich indywidualny rozwój. Jeden potrzebuje więcej czasu, by móc rywalizować w dorosłej piłce, a inny jak Mateusz Bogusz potrafi szybko przeskoczyć z juniorów do seniorów i myślę, że jest w pierwszej drużynie Niebieskich wyróżniającym się zawodnikiem - stwierdził trener Michalik.

- Chcemy tę młodzież kierować w piłce na odpowiednie tory i myślę, że teraz mają taką szansę dostać się do pierwszej drużyny jak nigdy dotąd. W moich piłkarskich czasach dostać się do grającego w ekstraklasie Górnika było znacznie trudniej. Teraz w Zabrzu odważnie stawiamy na młodzież. Jesteśmy cały czas w kontakcie z trenerem Markiem Kasprzykiem, drugim szkoleniowcem Górnika, który trenuje z tymi chłopakami dwa razy w tygodniu na zajęciach szkolnych. Rozmawiamy z nim na temat ich rozwoju i wierzę, że jeśli dalej będą robić postępy, to w przyszłości się do tej pierwszej drużyny dostaną - dodał trener Koseła.

Centralna Liga Juniorów U17

Ruch Chorzów – Górnik Zabrze 1:2 (0:2)


Bramki 0:1 Mateusz Budak (5), 0:2 Mateusz Budak (7-karny), 1:2 Kamil Swikszcz (55).

Ruch Aksamit – Strzelec (74. Kaletka), Machulec, Turoń, Rocki – Gierut, Głowa (46. Nowak) – Gemborys, Rudek, Swikszcz (64. Kalisz) – Iwanek (79. Przybyła). Trener: Mateusz Michalik.

Górnik Kamiński – Susz, Figna, Siwy, Joachim – Kubik (80. Maszczyk), Bednarz, Zawada (51. Dzierżak), Kawecki (57. Molis) – Budak (80. Trytko), Stępień (46. Linek). Trener: Dariusz Koseła.

CENTRALNA LIGA JUNIORÓW w SPORTOWY24.PL

Wszystko o Centralnej Lidze Juniorów - newsy, ciekawostki, wyniki i tabele!


Centralna Liga Juniorów - NaszeMiasto.pl

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!