Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytki w Tarnowskich Górach, o których prawdopodobnie nie słyszeliście

TK, SMZT
Zdjęcie z 1895 roku, na którym widać bobrownickie pole górnicze,  szyb Rudolphine (po lewej) oraz zabudowania Kopalni Fryderyk (po prawej)
Zdjęcie z 1895 roku, na którym widać bobrownickie pole górnicze, szyb Rudolphine (po lewej) oraz zabudowania Kopalni Fryderyk (po prawej) ARC
Choć większość mieszkańców miasta, potrafi bez zająknięcia wskazać najważniejsze zabytki w Tarnowskich Górach, o wiele gorzej jest z tymi, które przestały istnieć. Jak wyglądały i gdzie były zlokalizowane maszyny parowe, dzięki którym miejscowe górnictwo przeżywało okres największego rozwoju? Zobacznie na zdjęciach i rycinach.

Większość tarnogórzan pewnie potrafi wymienić najważniejsze tarnogórskie zabytki techniki, jednak o wiele gorzej jest z tymi, które już nie istnieją. Wykłady Adama Frużyńskiego z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz Marka Wojcika pasjonata historii Tarnowskich Gór i Bytomia z pewnością rozwiały wszelkie wątpliwości. Zostały zorganizowane 16 lipca w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej - organizatora wykładów. Okazją były obchody 230. rocznicy odkrycia pod Tarnowskimi Górami bogatych złóż rud srebra i ołowiu.

Najważniejszym tematem zorganizowanej prelekcji, były wygląd, działanie i umiejscowienie tarnogórskich maszyn parowych, które przez ponad 120 lat odwadniały wyrobiska po nieistniejącej już kopalni Fryderyk.

W czasie godzinnego wykładu można było nie tylko posłuchać ciekawych opowieści związanych z okryciem bogatych złóż srebra i ołowiu, ale również zobaczyć unikatowe archiwalia takie jak stare ryciny, zdjęcia, projekty techniczne maszyn czy dawne mapy.

Dzięki żmudnej pracy Marka Wojcika, który przestudiował XIX-wieczne mapy Tarnowskich Gór i porównał je z tymi z Google'a, można było poznać dokładne lokalizacje nieistniejącej już Kopalni Fryderyk oraz wszystkich ośmiu maszyn parowych, które odwadniały kiedyś tarnogórskie podziemia. Właśnie dzięki tym urządzeniom tutejsze górnictwo weszło w nowy etap rozwoju i świetności, który trwał nieprzerwanie do 1912 roku.

By zobrazować działanie takiej maszyny zaprezentowano amatorski film z brytyjskiego Black Country Living Museum w Dudley, gdzie znajduje się zrekonstruowana XVIII-wieczna maszyna parowa Newcomena. Podobne pracowały na terenie Tarnowskich Gór.

Filmik znajdziecie tutaj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto