Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zagrajmy w oczko... wodne

Agnieszka Zielińska
Latem wypoczynek przy oczku wodnym, słuchanie szmeru ogrodowego strumienia czy pluskania fontanny - to wspaniały wypoczynek. Możemy stworzyć cały wodny ekosystem, posadzić rośliny bagienne, pływające i takie, które będą dbać o czystość wody. I zadbać o zwierzęta.

- Konkursy na najpiękniejszą posesję w gminie organizujemy od lat. Mieszkańcy sami przygotowują i aranżują ogrodowe oczka wodne, które najczęściej są zresztą w konkursowej czołówce. A dobrych pomysłów nie brakuje. W oczkach pojawiają się kaskady wodne, strumienie i miejsca wypoczynku dla... żółwi czerwonolicych. Wśród ładnie posadzonej roślinności oczek wodnych hodowane są też np. karpie koi - podkreśla Grzegorz Podlejski, wójt gminy Mierzęcice, która znajduje się w „zielonym” obszarze podmiejskim otaczającym Port Lotniczy w Pyrzowicach.

Zgodnie z nowelizacją prawa budowlanego z ub. roku, jeśli powierzchnia lustra oczka wodnego lub przydomowego basenu (także eko-basenu, czyli naturalnego stawu kąpielowego) nie przekracza 50 mkw., aby go przygotować, nie musimy mieć pozwolenia na budowę. Wystarczy zgłoszenie. (Wcześniej prawo ograniczało powierzchnię stawu do 30 mkw.). Stosowne dokumenty składamy w starostwie powiatowym lub urzędzie miejskim w miastach na prawach powiatu). Oczko - zgodnie z prawem, należy napełnić wodą bieżącą z kranu lub deszczówką, nie wodą z rzeki.

- Na początek musimy podjąć decyzję o umiejscowieniu naszego zbiornika. Abyśmy w pełni mogli korzystać z walorów stawu, usytuujmy go blisko miejsca wypoczynku, np. altanki lub grilla. Najlepiej umieścić oczko daleko od drzew, aby nie wpadały do niego liście ani igły - tłumaczy Mirosław Zawalich, ekspert działu „Ogród” marketu budowlanego. - Zbiornik nie powinien też być nadmiernie nasłoneczniony, by woda nie odparowywała zbyt szybko, aby też nie namnażały się w niej glony.

Kolejną decyzją, jaką musimy podjąć, jest wybór kształtu naszego stawu. Ciekawe rozwiązanie stanowią oczka z przewężeniem, nad którym można wykonać kładkę. Oczko powinno mieć głębokość co najmniej 40 cm. Jeśli chcemy hodować ryby, głębokość stawu powinna wynosić przynajmniej metr. W innym przypadku zimą mogą zamarznąć. Warto zadbać o przygotowanie wokoło roślinności bagiennej, roślin pływających i o korzenie znajdujące się na dnie zbiornika. Na obrzeżach mogą się znaleźć kosaciec żółty, pałka wodna, trzcina, jeżogłówka, kaczeniec błotny, tatarak. Tu schronienie mogą znaleźć np. pożyteczne żaby. Najbardziej popularne rośliny pływające to lilie wodne. Rośliny, które będą pozytywnie wpływać na czystość zbiornika, to: przęstka pospolita (bylina), wywłócznik pełny (dotlenia i oczyszcza wodę), topian i hiacynt wodny (zapobiegają zarastaniu powierzchni wody). Warto pamiętać, że nie wszystkie rośliny lubią ruch wody, np. lilie wodne preferują wodę stałą.

Jeśli decydujemy się na niewielki zbiornik, dół pod oczko można wykopać łopatą. Jeśli zaś planujemy większy staw, a podłoże jest gliniaste, wygodniej użyć do tego celu małej koparki. W przypadku niewielkiego oczka wodnego, najłatwiejszym rozwiązaniem jest użycie gotowej formy. Jeśli natomiast chcemy założyć staw o większej powierzchni, najlepiej wyłożyć dno zbiornika (wcześniej trzeba je odpowiednio przygotować) specjalną folią. Dno oczka może też być z siatkobetonu. Filtry, pompy i inne potrzebne instalacje rozkładamy dopiero w uformowanej niecce.

- Warto zadbać też o oświetlenie, wymaga to zastosowania właściwych opraw lamp, które mogą mieć kontakt z wodą. Możemy wybrać lampy elektryczne lub solarne - dodaje Mirosław Zawalich.

Przystępując do budowy oczka, pamiętajmy o tym, że łatwiej utrzymać czystość, gdy znajdująca się w nim woda jest w stałym ruchu. (Aby wymusić ruch wody, wyposażamy stawik w fontannę bądź kaskadę). W małych oczkach powinniśmy zamontować filtry. Potrzebne nam też będą narzędzia do czyszczenia oczka, np. odkurzacz, którym możemy wszystko dokładnie posprzątać, także pod wodą. Urządzenie sprawdza się także w głębokich sadzawkach o nietypowych wymiarach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto