Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZAPOWIEDŹ: Hitchcock i Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik" w kinie "Olbrzym"

SZEN
Plakat Festiwalu Filmów Rosyjskich "Sputnik" w Tarnowskich Górach
Plakat Festiwalu Filmów Rosyjskich "Sputnik" w Tarnowskich Górach ARC
W drugim tygodniu stycznia 2013 roku kino "Olbrzym" zobaczymy m.in. "Ptaki" Alfreda Hitchcocka, które swoją premierę miały pół wieku temu. Natomiast od 14 stycznia rusza w Tarnowskich Górach Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik".

Kino "Olbrzym" w Tarnogórskim Centrum Kultury przygotowało na początek stycznia kolejną dawkę rarytasów filmowych.

9 stycznia o godz. 18 w ramach Klubu Widzów Niepokornych zobaczymy legendarne "Ptaki" Alfreda Hitchcocka. Światowa premiera tego thrillera miała miejsce 50 lat temu i opowiada historię miasteczka Bodega Bay, które nawiedziła inwazja agresywnych ptaków. Klubowicze będą dyskutowali dlaczego ten film jest tak ważny w historii kina.

10 stycznia o godz. 18 w ramach cyklu kino prawdziwe zobaczymy dokument: „Chwała dziwkom” w reż. Michaela Glawoggera. To historia trzech krajów, trzech języków, trzech religii, w którym bardzo dobrze ma się jedna, najstarszych profesji świata – prostytucja. W Tajlandii prostytutki czekają na klientów za szklanymi weneckimi lustrami, w których zalotnie przeglądają się, nie widząc kto je ogląda. W Bangladeszu mężczyźni udają się do brudnych slumsów, gdzie tanie kobiety lekkich obyczajów realizują ich seksualne marzenia. Z kolei w Meksyku dziwki modlą się do Świętej Pani Śmierci, aby ta uchroniła je od nieszczęść i zguby. „Chwała dziwkom” to część filmowej trylogii Michaela Glawoggera, w której reżyser zgłębia tajniki „najstarszego zawodu świata”. Film ilustruje znakomita ścieżka dźwiękowa z utworami m.in. PJ Harvey, Tricky’ego, CocoRosie oraz Antony & The Johnsons.

11 stycznia o godz. 18 zobaczymy czeski film pt. „Dowód osobisty” w reż. Ondreja Trojana. Petr, Aleš, Popelka i Mía dorastają w latach 70., kiedy wyjście na ulicę bez dowodu osobistego oznaczało problemy a perspektywa obowiązkowej służby wojskowej spędzała sen z powiek. Żyjący w totalitarnym państwie chłopcy starają się nie stracić zdrowego rozsądku i poczucia humoru oraz nie poddać się reżimowi. Przeżywają wiele przygód, niektóre z nich są zabawne i groteskowe, inne dramatyczne.

Natomiast już 14 stycznia w kinie "Olbrzym" rozpoczyna się Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik". Tarnowskie Góry to jedno z 40 miast, do którego zawita ten przegląd. W ramach festiwalu zostaną zaprezentowane najnowsze filmy rosyjskie, jak i klasyka kina radzieckiego. Do 20 stycznia widzowie będą mieli okazję zobaczyć aż 12 filmów.

OTO PROGRAM FESTIWALU "SPUTNIK":

14.01
18:00 „JA", I. Wołoszyn, 2009
Bohater filmu, młody chłopak z prowincji, przygodę z narkotykami zaczął już w dzieciństwie. Jego znajomi to głownie narkomani, przestępcy, punkowcy. W wolnych chwilach pisze awangardowe sztuki teatralne. Aby uciec przed poborem do wojska, daje się zamknąć w szpitalu psychiatrycznym. Pobyt tam to gorzka lekcja życia - przymusowe leczenie, utarczki z sanitariuszami, halucynacje. Życie w "domu wariatów" przeplata się z kołaczącymi się w jego głowie wspomnieniami z dzieciństwa, w którym centralne miejsce zajmuje Guru o pseudonimie Rumun - zabójca i narkoman...Film "Ja" to portret straconego pokolenia lat 90- tych, pogrążonego w narkotykach i zagubionego w kryminalnej rzeczywistości ówczesnej Rosji.

15.01.
- 18:00 „KONWÓJ", A. Mizgiriew, 2012
Centralnym punktem filmu jest historia amerykańskiego Kapitana, który konwojuje żołnierza dezertera do jednostki. Bohaterowie spędzają w Moskwie jedną dobę, w ciągu której zderzają się z normalnym życiem w dzisiejszej metropolii- czasami zabawnym, czasami tragicznym. Przyjaźń, która narodziła się między oficerem i szeregowym zmienia podejście do życia Kapitana. Cyniczny Kapitan odzyskuje chęć do życia i wiarę w człowieka.

- 20:00 „TEŻ CHCĘ", A. Bałabanow, 2012
Film opowiada historię podróży pewnej piątki osób. Bandyta, jego przyjaciel Matwiej z ojcem – staruszkiem, Muzyk oraz piękna, młoda dziewczyna wybrali się na poszukiwanie Dzwonnicy Szczęścia, która według wierzeń znajduje się gdzieś między Sankt Petersburgiem a Ugliczem, w pobliżu opuszczonej elektrowni atomowej. Mówi się, że Dzwonnica „zabiera” ludzi, spełniając ich marzenia. Ale nie wszystkich. Każdy z jadących ciemnym, dużym samochodem wierzy, że Dzwonnica „zabierze” właśnie jego i pozwoli osiągnąć mu wieczne szczęście.

16.01.
- 18:00 „PORTRET O ZMIERZCHU", A. Nikonowa, 2011
Uczestnik programu „Dni autorskie” międzynarodowego festiwalu filmowego w Wenecji i sekcji konkursowej festiwalu „Kinotawr” w Soczi 2011. Marina znalazła się w niewłaściwym miejscu i w niewłaściwym czasie. Pewnego dnia zostaje napadnięta na ulicy i zgwałcona. Przeżyte upokorzenia i ból zmieniają bieg jej stabilnego i szczęśliwego życia. Marina wpada w poważne problemy i nie potrafi odnaleźć właściwej drogi.

- 20:00 BEDUIN, I. Wołoszyn, 2011
Córka Rity choruje na białaczkę. W celu uzyskania niezbędnej sumy pieniędzy na leczenie Rita jedzie do Rosji, aby zostać matką zastępczą – surogatką. Według umowy surogatka nie może opuszczać miasta, a obiecane pieniądze są wypłacane w równych ratach przez cały okres ciąży. Rita nie zdążyła zdobyć pieniędzy na dalsze leczenie, którego nie można przerywać. Poszukiwanie dawcy i zaplanowana operacja przeszczepu szpiku kostnego wymaga szybkich decyzji. Bezradność lekarzy wobec choroby zmusza Ritę do zrobienia kolejnego szalonego kroku. Przez przypadek dowiaduje się, że w Jordanii podobne choroby leczą mlekiem wielbłąda. Jordania staje się więc jej ostatnią nadzieją. Rita zabiera córkę i leci z nią do kraju, który zmienia w ich życiu wszystko.

17.01.
- 18:00 SZCZĘŚLIWI LUDZIE, D. Wasiukow, 2008
W samym sercu syberyjskiej głuszy, z dala od cywilizacji, 300 osób zamieszkuje małą miejscowości Bakhtia nad rzeką Jenisej -- tak Werner Herzog, współautor i narrator filmu „Szczęśliwi ludzie: rok w tajdze", rozpoczyna niezwykłą opowieść. Razem z filmowcami, którzy tam dotarli, obserwujemy rok z życia myśliwych, wędkarzy i innych osób zamieszkujących wioskę. Codzienność w przykrytym śniegiem niedostępnym regionie świata.

18.01.
- 18:00 „KOKOKO", A. Smirnowa, 2012
W ciągu dnia – praca w muzeum, wieczorem Wiadomości w RenTv, w dni wolne spotkania i seks byłym mężem - pracownikiem naukowym średniej klasy. Liza typowy przedstawiciel petersburskiej inteligencji, Wika- dziewczyna z prowincji. Urlop dla niej to wódka, imprezy i awantury… Mogłoby się wydawać, że nic ich nie łączy. Jednak kiedy trafiły na siebie- zaprzyjaźniły się: woda i ogień, stara panna i imprezowiczka, inteligencja i plebs. Liza i Wika dwie strony jednego medalu o nazwie… Rosja. Kokoko- niekończąca się komedia z rosyjskiego życia!

- 20:00 „SMUTNA OBOJĘTNOŚĆ", A. Sokurow, 1987
Dzieło oparte jest na motywach powieści Bernarda Shaw’a „Dom serc złamanych”. Akcja filmu rozgrywa się w czasie I Wojny Światowej. W domu starego kapitana Szotowiera odbywa się przyjęcie, podczas którego goście bawią się, żartują i prawią o miłości… wszystko to przy akompaniamencie rozlegających się za oknem wybuchów bomb i strzałów. Film obrazuje beztroskie życie klasy wyższej, która niewzruszona wojennym dramatem, zaspokaja swoje błahe potrzeby. Przerażający kontrast między tragicznymi wydarzeniami I Wojny Światowej a błogą zabawą bogaczy brutalnie ukazuje skrajną ludzką znieczulicę.

19.01.
- 18:00 „KAMIENNY ŁEB", F. Jankowskij, 2008
Wstrząsająca historia utalentowanego boksera. Mistrz świata w wadze ciężkiej Jegor Gołowin, nazywany jest Kamiennym Łbem z uwagi na to, że w ogóle nie odczuwa bólu. Po przeżytym wypadku, w którym ginie jego ukochana, pamięta jedynie bieżący przeżyty dzień, w nocy zaś znowu wszystko zapomina. Mimo to jego menager pragnie wystawić go do walki. Żeby przekonać boksera, wynajmuje prostytutkę, która udaje narzeczoną Jegora, z trudem odróżniającego przeszłość od przyszłości, a sen od jawy. Jednak człowiek góra okazuje się o wiele sprytniejszy niż się wydawało. Wkrótce wszystko zrozumie i postanowi się zemścić. Musi jednak zdążyć w ciągu jednego dnia…

- 20:00 „DNI ZAĆMIENIA", A. Sokurow, 1998
Film oparty jest na motywach powieści braci Strugackich „Milion lat przed końcem świata”. Głównym bohaterem jest młody lekarz, pracujący w niewielkim turkmeńskim miasteczku. Mężczyzna leczy dzieci, a w międzyczasie rozwija swoje zainteresowania, próbując swoich sił jako pisarz. Rzucony w obcy sobie świat z nieznanymi mu obyczajami i językiem Malanow powoli odnajduje się w nowej rzeczywistości. Przesłanie Sokurowa sformułowane jest w filmie przez pewnego nauczyciela - „Trzeba kochać kobiety, wychowywać dzieci, sadzić drzewa (…)”. Z pozoru prosty wydźwięk słów doświadczonego bohatera okazuje się jednak trudnym celem do osiągnięcia dla młodego człowieka. Malanow ma bowiem najważniejsze życiowe wybory przed sobą.

20.01.
- 18:00 „CIELEC", A. Sokurow, 2001
Akcja filmu toczy się w 1922 roku i ukazuje ostatnie chwile z życia wodza bolszewickiej rewolucji - Włodzimierza Ilicza Lenina. U kresu życia postać ma w sobie niewiele cech dominującego przywódcy. Pozostał już tylko schorowany człowiek, któremu w ostatnich chwilach towarzyszy żona, siostra, lekarz oraz jego następca - Józef Stalin. Film nie jest ani historycznym ani politycznym zarysem ówczesnej epoki. Stanowi kontemplację nad losem człowieka u schyłku jego życia.

- 20:00 „SAMOTNY GŁOS CZŁOWIEKA", A. Sokurow, 1989
„Samotny głos człowieka” to pełnometrażowy debiut Aleksandra Sokurowa, oparty na motywach opowiadań Andrieja Płatonowa. Film został nakręcony w 1978 roku, lecz przez rzekomą antyradzieckość aż dziesięć lat czekał na swoją premierę. Dzieło miało zostać doszczętnie zniszczone, zachowała się jednak wykradziona kopia filmu. Bohaterem jest młody mężczyzna, który po powrocie z wojny domowej zakochuje się w studentce medycyny. Oboje przyzwyczajeni są do samotności, przez co muszą przejść wiele trudności, aby ostatecznie odnaleźć wspólną drogę.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: ZAPOWIEDŹ: Hitchcock i Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik" w kinie "Olbrzym" - Tarnowskie Góry Nasze Miasto

Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto