Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaśmiecone lasy, dzikie wysypiska w korycie rzeki

Anna Zielonka,Sławomir Cichy
W gliniance w dzielnicy Niedzieliska niektórzy  mieszkańcy Jaworzna zrobili sobie dzikie wysypisko
W gliniance w dzielnicy Niedzieliska niektórzy mieszkańcy Jaworzna zrobili sobie dzikie wysypisko fot. Anna Zielonka
Do lasu chodzi się na spacer, aby napawać się pięknem dzikiej przyrody. Niestety przy prawie każdej leśnej ścieżce można zobaczyć tony śmieci. Duży ich procent można znaleźć w Jaworznie np. w starym korycie Przemszy. Worki ze śmieciami leżą w krzakach, gliniankach, a nawet między blokami. Wstyd, że w XXI wieku nie wiemy co zrobić odpadami

Do lasu chodzi się na spacer, aby napawać się pięknem dzikiej przyrody. Niestety przy prawie każdej leśnej ścieżce można zobaczyć tony śmieci. Duży ich procent można znaleźć w Jaworznie np. w starym korycie Przemszy. Worki ze śmieciami leżą w krzakach, gliniankach, a nawet między blokami. Wstyd, że w XXI wieku nie wiemy co zrobić odpadami

Cywilizacji tu brak

Opony, muszle klozetowe, stare wersalki. To tylko część z całej góry śmieci, którą można znaleźć w jaworznickich lasach. Walka z nielegalnymi wysypiskami w Jaworznie jest jak walka z wiatrakami. W tak niecywilizowany sposób jaworznianie pozbywają się odpadów i śmieci.

- W każdej dzielnicy Jaworzna znajdują się przynajmniej jedno lub dwa dzikie wysypiska. Winowajcami są przeważnie mieszkańcy domów prywatnych, którzy, choć mają podpisane umowy na wywóz odpadów, nadwyżkę śmieci wyrzucają do lasu - twierdzi Miłosz Ciołczyk, funkcjonariusz Straży Miejskiej w Jaworznie.

Najwięcej dzikich składowisk można znaleźć w lasach. Choć służby leśne na bieżąco te odpady usuwają, to w miejsce usuniętych śmieci pojawiają się nowe i to w większej ilości.

- Najgorzej jest w starym korycie Przemszy, w lasach w rejonie zalewu Sosina i w starym gliniaku po jaworznickiej cegielni. Niezrekultywowana część gliniaka służy dzisiaj mieszkańcom pobliskiej okolicy jako bezpłatne wysypisko śmieci. Choć teren należał kiedyś do starej cegielni, działającej przy KWK Jan Kanty, teraz należy do chrzanowskiego nadleśnictwa. A zgodnie z obowiązującymi przepisami, zaśmiecony teren sprząta ten, kto jest jego właścicielem lub zarządcą. Dlatego jednym z naszych obowiązków jest dbałość o utrzymanie czystości w lasach, dlatego gdy zauważymy górę śmieci, musimy ją uprzątnąć - tłumaczy Jerzy Siewiorek leśniczy Leśnictwa Szczakowa obejmującego swoim zasięgiem część miasta Jaworzna.

Kilka lat temu glinianka trafiła pod opiekę leśników z Nadleśnictwa Chrzanów. W czerwcu ubiegłego roku wywieźli z wyrobiska aż 33 tony odpadów komunalnych. Teren wokół rozpadliny został ogrodzony siatką, na której umieszczono tablicę z napisem: "Pojedyncze śmieci tworzą góry śmieci!". To jednak nic nie daje, bo od zeszłego roku w gliniaku pojawiły się nowe śmieci.

Również przy leśnych i głównych drogach co jakiś czas pracownicy nadleśnictwa znajdują całe sterty odpadów, przede wszystkim komunalnych. - Wiele razy zdarzały się sytuacje, gdy ktoś jak gdyby nigdy nic, wjeżdżał do lasu, choć jest to ustawowo zabronione. Oczywiście nikt nie chce się przyznać do tego, że w bagażniku trzyma worki ze śmieciami. A leśnicy nie mogą tego sprawdzić, bo nie mają takich uprawnień - tłumaczy leśniczy z Jaworzna.

Większość śmieci stanowi jednak poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego.

- Na przykład mieszkańcy Jelenia nie zdają sobie sprawy, że wyrzucając śmieci do starego koryta Przemszy, sami sobie szkodzą. To wał przeciwpowodziowy, który chroni ich przed wylaniem rzeki - mówi Ryszard Romanowski z Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

W ramach tegorocznej kampanii ekologicznej jaworzniccy urzędnicy organizują konkurs pt. EKOpatrol - zostań tropicielem dzikich wysypisk śmieci".

- Celem konkursu jest likwidacja dzikich wysypisk i uwrażliwienie społeczeństwa na potrzeby ochrony środowiska - tłumaczy Anna Paliga z Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Sejm opodatkuje śmieci?

Posłowie mają dość dzikich wysypisk śmieci w lasach. Na posiedzeniu Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska 5 maja br. miało miejsce pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o odpadach komunalnych. Zmiany te mają ułatwić gminom wprowadzanie tzw. podatku śmieciowego.

Dotychczas, aby zaczął obowiązywać potrzebne było referendum. Jeśli nowa ustawa wejdzie w życie, referendum ma być niepotrzebne. Wystarczy uchwała rady. Samorządy z pewnością skorzystają z nowej możliwości, bo w wielu wypadkach usuwanie dzikich wysypisk śmieci stanowi znaczoną pozycję w budżecie. Tymczasem płacąc co miesiąc obowiązkowo za wywóz śmieci, mieszkaniec będzie wręcz żądał ich usunięcia z posesji. W sumie jak obliczyli eksperci w skali kraju do samorządowych kas wpłynie z tego tytułu ok. 4 mld złotych rocznie.

W ciągu roku od podjęcia uchwały przez Radę gminy, wszystkie umowy na wywóz śmieci w gminie będą musiały zostać rozwiązane albo wygasną automatycznie z jego upływem.

Do obowiązkowych zadań gminy ma należeć: stworzenie zorganizowanego systemu odbierania od mieszkańców i segregacji odpadów komunalnych; budowa i utrzymanie instalacji ich unieszkodliwiania i odzysku, zapewnienie ograniczenia ilości odpadów na wysypiskach; Przewidziano przy tym stopniowe osiąganie obowiązkowych wskaźników tak, by na koniec 2020 r. składować nie więcej niż 35 proc. odpadów.

Zawiadom o wysypisku

Jeśli jesteś świadkiem zaśmiecania lasów, poboczy dróg, pół i łąk, zgłoś to do odpowiednich służb miejskich i leśnych.

- Jaworznicki EKOpatrol
Dzikie wysypiska możecie wskazać, biorąc udział w ekologicznym konkursie EKOpatrol, a raporty wysyłać na adres:
Urząd Miejski w Jaworznie
Wydział Gospodarki Komunalnej
ul. Grunwaldzka 33
43-600 Jaworzno
lub na adres email: [email protected]
lub dzownić pod numer telefonu 32 618 16 76

- Wydział Ochrony Środowiska UM w Jaworznie
Plac Górników 5. Telefon kontaktowy 32 618 17 71
a Straż Miejska w Jaworznie
Siedziba jaworznickich strażników miejskich znajduje się na Placu Górników 5. O dzikich wysypiskach można informować też pod numerem telefonu
32 618 16 18

- Nadleśnictwo Chrzanów
Siedziba nadleśnictwa znajduje się w Chrzanowie, przy ul. Oświęcimskiej 31.
Do Nadleśnictwa Chrzanów można dzwonić na numer telefonu 32 623 23 40.
Z kolei do poszczególnych leśniczych z obrębu Szczakowa można zadzwonić na następujące numery telefonów
- Sławków 660 452 053
- Bukowno 660 484 195
- Ciężkowice 668 124 581
- Szczakowa 660 469 866
- Podłęże 660 469 867

- Komenda Miejska Policji w Jaworznie
Siedziba policji znajduje się przy ul. Narutowicza 1. Można też zadzwonić pod numer telefonu
32 618 32 55 (tel. dyżurnego), 32 618 32 66 (zastępca dyżurnego).
ZIELA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto