Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wakacje w Teatrze Rozbark, czyli Schulz. Performance malarsko-teatralny

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
Artystyczne wakacje z Teatrem Rozbark w Bytomiu: Od 18 do 31 lipca w bytomskim teatrze zaplanowano akcję miejską „Schulz. Performance malarsko-teatralny”. Projekt przeznaczony jest dla uczniów bytomskich szkół. W programie m.in. warsztaty malarskie, aktorskie oraz wokalne.

W wydarzeniu mogą wziąć uczniowie bytomskich szkół w wieku od 15 do 19 lat - zarówno młodzież polska, jak i ukraińska. Udział w dwutygodniowych zajęciach jest bezpłatny. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Instytutu Teatralnego, im. Z. Raszewskiego, w ramach programu Lato w Teatrze.

- W kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej, a przede wszystkim w kontekście napływu ludności ukraińskiej do polskich miast, w tym do Bytomia, twórczość Schulza stanie się łącznikiem. Poprzez warsztaty aktorskie, wokalne, plastyczne młodzież funkcjonująca w dwóch różnych kulturach będzie miała okazję do wyrażenia siebie poprzez działania artystyczne - wyjaśnia Karolina Staneczek, Koordynator Projektów Artystycznych i Edukacyjnych w Teatrze Rozbark.

Twórczość Brunona Schulza, obywatela świata, urodzonego w Drohobyczu, teksty, grafiki, proza, szkice, wszystkie te elementy będą bazą warsztatów, na które zapraszamy bytomską młodzież ze szkół średnich. Proponowane przez nas warsztaty niosą za sobą następujące wartości edukacyjne: poznawanie kultury języka i literatury, umiejętności posługiwania się językiem angielskim czy też poznawanie tożsamości miejsca poprzez poezję.

- Naszym celem jest zasymilowanie nastolatków z różnych środowisk i krajów, kładąc główny nacisk na wybrane fragmenty twórczości Brunona Schulza. Poprzez teatr – warsztat teatralny mamy zamiar stworzyć platformę wspólnej kreacji w przestrzeni Bytomia. Finałem naszej dwutygodniowej pracy będzie akcja miejska w formie performatywnego działania poprzez gest, ruch, śpiew i rap. Powstanie także mural, ubarwiając powierzchnię jednej ze ścian niedaleko siedziby Teatru Rozbark. Wszystko to w oparciu o twórczość Brunona Schulza - dodaje Karolina Staneczek.

Zajęcia ruszają 18 lipca

Zajęcia odbywać będą się od poniedziałku 18 lipca do niedzieli 31 lipca, w godzinach 9.00-15.00. Każdego dnia młodzież będzie uczestniczyła w sześciu godzinach zegarowych warsztatów. Dla każdego uczestnika przewidziany jest poczęstunek, a także wykupione zostanie ubezpieczenie. Dla pierwszych 9 osób udział w warsztatach jest bezpłatny, dla pozostałych 6 osób koszt w zajęciach to 100 zł za osobę.

O przyjęciu na warsztaty decyduje kolejność nadesłanych zgłoszeń.

Nabór uczestników zostanie otwarty 9 czerwca i będzie prowadzony do 23 czerwca lub do wyczerpania limitu miejsc. Szczegółowe informacje o projekcie udzielane są pod numerem telefonu: 32 428 13 11 lub pod adresem e-mail: [email protected]

Projekt realizowany w ramach programu Lato w Teatrze Instytutu Teatralnego w Warszawie. Lato w teatrze jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego finansowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

SYLWETKI INSTRUKTORÓW

Kamil Bończyk- absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Debiutował w spektaklu Anny Piotrowskiej „Democratic body”
w 2015 roku. Obecnie wykładowca na Wydziale Sztuk Scenicznych, Instytutu Choreografii i Techniki Tańca na Akademii Muzycznej w Łodzi, jak również na Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. W 2020 roku debiutował jako reżyser i choreograf w spektaklu „Czy mnie kochacie?” W swoim dorobku ma także prowadzenie zajęć warsztatowych, zarówno aktorskich jak i ruchowych czy tanecznych, oraz udział w realizacjach teatralnych, filmowych i telewizyjnych, jak i w projekcie wykorzystującym technikę motion capture. Laureat nagrody na Festiwalu SzekspirOFF 2018 w Gdańsku, za spektakl „Bless the King_nieliryczna pieśń” 2018 r.

Julia Lewandowska - absolwentka Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego
w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Absolwentka studiów licencjackich na grafice warsztatowej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Współtworzyła studencki teatr tańca współczesnego „KoInspiracja”. Występowała z Teatrem Pijana Sypialnia, Stowarzyszeniem Living Space Theatre oraz w Ośrodku Praktyk Teatralnych w Gardzienicach. Stypendystka Rose Bruford College of Theatre and Performance. Prowadzi działalność animacyjną – BodyVoicing. Współrealizatorka m.in. projektu pt.: Resocjalizacja poprzez kontakt ze sztuką, czyli “Zarapuj mnie Ślunsk”. Stypendystka Prezydenta Miasta Bytomia w roku 2022, swoje umiejętności rozwija w realizacji filmów artystycznych.

Daniel Zych - absolwent Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu oraz Szkoły Aktorskiej Doroty Pomykały i Danuty Owczarek „ ART-PLAY”. Twórca muzyczny pod pseudonimem DaNTe. Prowadzi w Teatrze Rozbark Radio. Nasz podcast, który ma stawać się wielowymiarową platformą wyrazu, odwołującą się do zagadnień doświadczenia śląska i śląskości: poprzez słowo i wyobraźnię, wzbogacona o aspekty szeroko pojętej cielesności połączonej z imersją dźwiękową. Daniel Zych wraz z Anną Piotrowską zapraszają na specyficzny rodzaj słuchowiska, gdzie zanurzamy się, aby odkryć coś co zostało przysypane przez piaski czasu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto