Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Barometr Zawodów 2024: badanie rynku pracy w Krakowie i Małopolsce. Tych pracowników brakuje najbardziej

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
pixabay, unsplash, ppg
W tym roku w Małopolsce potrzeba pracowników budowlanych, lekarzy i pielęgniarek, kierowców ciężarowych, nauczycieli czy pracowników służb mundurowych - tak wynika z najnowszego raportu Barometru Zawodów 2024. Tak jest np. w Krakowie. Tutaj nie możemy natomiast narzekać na brak ekonomistów, dziennikarzy, filozofów, historyków czy pracowników administracji i biurowych.

Wyniki ostatnich kilku edycji badania Barometr zawodów pokazują tendencję w skali regionu, która utrzyma się w 2024 roku. W 20 powiatach przewidywany jest problem z obsadzeniem stanowisk psychologów i psychoterapeutów. W 19 powiatach wystąpi deficyt kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, natomiast w 18 - kierowców autobusów oraz pielęgniarek i położnych. W większości powiatów Małopolski będzie występował problem z zatrudnieniem lekarzy i pielęgniarek. Niedobór kandydatów na nauczycieli odczują także dyrektorzy przedszkoli i szkół. Po raz pierwszy w tak dużej liczbie powiatów - bo aż w 11 - w deficycie pojawią się pracownicy służb mundurowych.

Braki kadrowe najczęściej sygnalizowano w powiecie tarnowskim i Tarnowie (53 grupy zawodów), Nowym Sączu (48), powiecie brzeskim (45) oraz powiecie nowosądeckim (44). Najmniej deficytów zostało wskazanych w powiatach: dąbrowskim i gorlickim (po 7).

Generalnie jeśli ktoś poszukuje pracy w Małopolsce, to na liczbę ofert nie będzie mógł narzekać. Lokalnie jednak z racji małej liczby ofert w niektórych zawodach, mogą występować problemy z jej znalezieniem. W skali całego regionu rok 2024 będzie trzecim rokiem z rzędu, w którym nie zmieni się sytuacja w grupie zawodów nadwyżkowych (w których znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na nadmiar pracowników spełniających wymagania pracodawców).

Ponownie jedynym zawodem, w którym można spodziewać się nadmiaru osób do pracy, będą ekonomiści. W Krakowie dołączą do nich dziennikarze, filozofowie, historycy, politolodzy, kulturoznawcy czy pracownicy administracyjni i biurowi. Deficyt dotyczy natomiast m.in. betoniarzy, brukarzy, listonoszy i kurierów czy pielęgniarek i położnych.

Na sytuację w poszczególnych branżach mogą wpłynąć rozwój technologii i rosnące znaczenie umiejętności cyfrowych, rola sztucznej inteligencji, optymalizacja łańcucha dostaw, starzenie się społeczeństwa oraz globalne wyzwania związane z wdrażaniem ESG – koncepcji zrównoważonego rozwoju. Mimo pewnych wyzwań związanych z migracją, demografią i sytuacją geopolityczną, rynek pracy w Małopolsce utrzymuje się na relatywnie stabilnym poziomie, z perspektywą dalszego rozwoju - podsumowują eksperci.

Czym jest „Barometr zawodów"?

Badanie pokazuje, w jakich zawodach będą mniejsze, a w jakich większe szanse na pracę w nadchodzącym roku. Barometr grupuje zawody następująco:

  • zawody deficytowe, w których nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy w najbliższym czasie;
  • zawody zrównoważone, czyli takie, w których liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób zdolnych i chętnych do podjęcia zatrudnienia;
  • zawody nadwyżkowe, w których znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na nadmiar pracowników spełniających wymagania pracodawców

Dlaczego pory roku wpływają na nasz nastrój?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Barometr Zawodów 2024: badanie rynku pracy w Krakowie i Małopolsce. Tych pracowników brakuje najbardziej - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto