Beniaminek ze Zbrosławic przegrał pojedynek na szczycie. Mimo to jest najlepszym naszym zespołem w IV lidze

Drama Zbrosławice przegrała w minioną sobotę na własnym boisku ze Szczakowianką Jaworzno 1:2 (0:2) mecz XIII kolejki rozgrywek o mistrzostwo IV ligi gr. I. Starcie obu zespołów to klasyczny pojedynek na szczycie.

Przed meczem goście zajmowali trzecią lokatę w tabeli, gospodarze siódmą tracąc do nich 3 pkt. Na poziom widowiska, jakie obejrzeli kibice miał wpływ też fakt, iż od lat I grupa śląska czwartoligowców jest zdecydowanie mocniejsza od grupy II śląskiej, w której grają zespoły z Podbeskidzia i Opolszczyzny. W opinii wielu kibiców drużyny z czołówki I grupy dałyby sobie radę w rozgrywkach III ligi.

Już pierwsze minuty sobotniego spotkania pokazały, że obie ekipy wybiegły na murawę z postanowieniem gry o pełną pulę punktów. Goście w przyszłym roku obchodzą 100-lecie istnienia klubu i marzą o uczczeniu tego jubileuszu awansem, więc wiadomo było, że to dla Dramy będzie ciężki mecz. Zbrosławiczanie, którzy latem ponownie awansowali do IV ligi, słabo rozpoczęli rundę jesienną. Jednak od 10 września nie ponieśli porażki i regularnie punktują, przesuwając się w górę tabeli. Zwycięstwo nad Szczakowianką pozwoliłoby im wysunąć się na piąte miejsce w tabeli. Początkowo gospodarze mieli niewielką przewagę w polu, jednak goście niebezpiecznie kontratakowali. W 23 minucie niefortunne wybicie bramkarza Dramy przechwycił napastnik Szczakowianki, podał Bartłomiejowi Kędzierskiemu, który podciągnął lewą stroną na wysokość pola karnego i celnie uderzył nad bramkarzem. W odpowiedzi gospodarze ruszyli do odrabiania strat. Bliski wyrównania był Jakub Siwek, ale jego strzał minimalnie minął słupek po zewnętrznej stronie. Tymczasem zamiast wyrównania w 32 minucie Jakub Sewerin podwyższył prowadzenie gości na 2:0. Gospodarze nie rezygnowali, a najlepszą okazję zmarnował Kewin Jonik po dwójkowej akcji z Siwkiem.

Druga połowa zaczęła się od ataków Dramy. Zespół wyszedł po przerwie odmieniony, nasi piłkarze grali szybko i dokładnie, walcząc o każdą piłkę. W 53 minucie Jonik przebiegł z piłką wzdłuż linii pola karnego i uderzył z półobrotu, posyłając futbolówkę obok bramkarza do siatki. Po strzeleniu bramki kontaktowej miejscowi nadal zaciekle atakowali. Jonik dwukrotnie był bliski wyrównania, jednak piłka po jego główkach raz wybita została na rzut rożny, potem minimalnie przeszła obok słupka. Dobrą okazję miał też Mateusz Pietryga. Czystą „setkę” miał Marcin Lachowski w 66 minucie. Mateusz Hermasz idealnie dośrodkował mu piłkę, a Lachowski stojąc kilka metrów przed pustą bramkę nieczysto uderzył i bramkarz wyłapał futbolówkę. Pomimo determinacji gospodarzy i wielu dogodnych sytuacji gol wyrównujący nie padł.

- Wygraliśmy drugą połowę, ale to nie wystarczyło na wygranie meczu. Drużyna dała się w pierwszej połowie zaskoczyć. W drugiej zagraliśmy tak, jak tego wszyscy oczekiwali. Jesteśmy beniaminkiem i na razie rundę jesienną trzeba uznać za udaną. Z naszych drużyn jesteśmy w tabeli najwyżej, wyprzedzamy radzionkowski Ruch i Szombierki. Latem udało się utrzymać skład, doszło jeszcze trzech zawodników i nasza kadra liczy 20 piłkarzy w polu i trzech bramkarzy. Nie przewiduję zimą żadnych ruchów, mamy spory potencjał. Naszym celem było zdobycie w niej 20 punktów, a mamy już 21. Cały czas obserwujemy dół tabeli. Zostały dwie kolejki, liczę, że jeszcze coś zapunktujemy. Po sezonie mamy zaplanowane jeszcze dwa sparingi, potem do połowy grudnia lekkie roztrenowanie i przerwa zimowa – mówi Dariusz Dwojak, trener Dramy.

Po XIII kolejce w tabeli prowadzi Podlesianka 28 pkt. przed Piastem II Gliwice i Szczakowianką po 27 pkt. Drama utrzymała 7 miejsce z dorobkiem 21 pkt. Dziewiąty w tabeli jest Ruch Radzionków 19 pkt., który w sobotę pokonał w Bytomiu Szombierki 4:1. Szombierki z 19 pkt. są na miejscu 10.

W sobotę kolejka XIV, Drama o godz. 11 podejmie rezerwy Zagłębia Sosnowiec, a Ruch o godz. 14 MKS Myszków. Szombierki wyjeżdżają do Rędzin na mecz z Unią.