Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski. Zbliża się czas głosowania

Tomasz Klyta
Urzędnicy w Świerklańcu i Tarnowskich Górach zakończyli przyjmowanie wniosków do budżetu obywatelskiego
Urzędnicy w Świerklańcu i Tarnowskich Górach zakończyli przyjmowanie wniosków do budżetu obywatelskiego ARC
Tarnowskie Góry i Świerklaniec - w tych dwóch gminach powiatu tarnogórskiego funkcjonuje budżet obywatelski. W obu samorządach zakończyła się procedura przyjmowania wniosków. Wkrótce ruszą głosowania.

W ubiegłym tygodniu zakończyło się zbieranie wniosków do trzeciej edycji tarnogórskiego budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy miasta złożyli 17 propozycji, które czekają teraz na weryfikację. Urzędnicy przeanalizują wnioski pod kątem formalno-prawnym, szacunkowych kosztów oraz możliwości zabezpieczenia w budżetach na kolejne lata ewentualnych kosztów generowanych w przyszłości przez projekty. Powodem odrzucenia wniosku może być na przykład złożenie propozycji przez osoby nieupoważnione (niezameldowane w Tarnowskich Górach), zawyżona wartość przedsięwzięcia lub kwestie własnościowe (proponowana inwestycja nie dotyczy terenu należącego do gminy).

Głosowanie rozpocznie się najpóźniej 1 czerwca i potrwa w tym roku dłużej bo aż 4 miesiące, czyli do końca września. Tarnowskie Góry tradycyjnie przeznaczyły na budżet obywatelski kwotę 500 tys. zł. W dwóch poprzednich edycjach wygrywały projekty związane z infrastrukturą sportową. Boisko wielofunkcyjne przy szkole podstawowej nr 3 w Tarnowskich Górach już powstało. Podobny obiekt zostanie zbudowany przy szkole w Rybnej już w przyszłym roku. Jak poinformował Urząd Miejski, większość zgłoszonych wniosków dotyczy inwestycji o charakterze sportowo - rekreacyjno - wypoczynkowym.

W Świerklańcu dziś kończy się procedura prezentacji zgłoszonych wniosków do tamtejszej, pierwszej edycji budżetu obywatelskiego. Głosowanie będzie wyglądało jednak zupełnie inaczej niż w Tarnowskich Górach. Władze gminy Świerklaniec zdecydowały, że każde sołectwo otrzyma pulę do wykorzystania. W sumie 4 mieszkańcy czterech miejscowości rozdysponują 200 tys. zł.

Najwięcej projektów zgłoszono do budżetu obywatelskiego w Nakle Śląskim. O pieniądze powalczy aż 11 wniosków, czyli połowa wszystkich, które przeszły pozytywną weryfikację. Wśród projektów dotyczących tzw. twardych inwestycji, zgłoszono też pomysł darmowych zabiegów rehabilitacyjnych dla mieszkańców Nakła Śląskiego. Ponadto jest też kilka pomysłów na organizację imprez promujących miejscowość.

Głosowanie w Świerklańcu potrwa przez tydzień (od 23 do 30 maja). Swoje głosy trzeba będzie oddawać osobiście w jednym z punktów, których wykaz zostanie opublikowany 9 maja. Inwestycje przeznaczone do realizacji poznamy na początku wakacji, a dokładnie 30 czerwca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto