18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chińscy artyści w Tarnowskich Górach. Uwieczniają tarnogórskie zabytki

Krzysztof Szendzielorz
Krzysztof Szendzielorz
Jak wyglądają Tarnowskie Góry z chińskiej perspektywy? Będziemy się mogli o tym przekonać, bo nasze miasto odwiedziła para chińskich artystów. Uwieczniają nasze zabytki, ale i... tarnogórzan.

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej co kilka lat organizuje interdyscyplinarne plenery artystyczne. Prowadzi je prof. Werner Lubos, znany artysta-plastyk, także członek SMZT. - Plenery organizujemy już od lat 70. Najpierw były to jednak typowo malarskie wydarzenia. Od 2007 roku są to plenery interdyscyplinarne z udziałem malarzy, rzeźbiarzy, muzyków, czy fotografików - wyjaśnia prof. Lubos.

Z wszystkich edycji plenerów SMZT zyskało już około 50 prac. Powstała więc swego rodzaju kolekcja sztuki współczesnej. - W regulaminie pleneru mamy zapis, że artysta jedną ze swoich prac zostawia w stowarzyszeniu. Jednak wielu artystów podarowało nam więcej niż jedno dzieło - mówi Marek Kandzia, prezes SMZT. Plenery są międzynarodowe. W Tarnowskich Górach byli już m.in. artyści z Niemiec, Słowacji, Wegier, czy Rumunii.

Teraz do Tarnowskich Gór przyjechali... Chińczycy. Dokładnie para artystów. To prof. Wang Yanwen, malarz i kaligraf z miasta Qinhuagdao oraz malarka Zhang Yan, która również mieszka i pracuje w tym samym mieście. Ich uczelnie współpracują z Akademią im. Jana Długosza w Częstochowie. Tam również pracuje prof. Lubos. Dzięki tym powiązaniom, udało się chińskich artystów sprowadzić na prawie tydzień do Tarnowskich Gór. Wyjadą stąd 8 marca.

- Nie jesteśmy pierwszy raz w Polsce. Wcześniej byliśmy już w Częstochowie - mówi Zhang Yan. W Tarnowskich Górach są pierwszy raz. Razem z członkami SMZT zwiedzili Kopalnię Srebra, Sztolnię Czarnego Pstrąga, nasze parki. Byli też na hałdzie popłuczkowej w Bobrownikach Śląskich, w Zamku w Starych Tarnowicach i zabytkowym kościółku drewnianym z 1666 roku w Miasteczku Śląskim. Efektem tych wizyt w najpiękniejszych miejscach Tarnowskich Gór i okolic będą obrazy i rysunki, które chińscy artyści właśnie tworzą. - Tarnowskie Góry to piękne i bardzo inspirujące miejsce - zapewnia tajemniczo Zhang Yan.

- To fascynujące zobaczyć, jak oni widzą to, co my tutaj robimy i mamy. Oni się konfrontują z tym wielkim dziełem sztuki ludzkiej, jaką są podziemia. Ten plener to pewien symbol naszego dziedzictwa i dziedziczenia. Pokazujemy, że ten zabytek żyje. Artyści spoytkają się z naszym unikatowym dziedzictwem, żywiołami i przestrzeniami, które się przenikają. Poźniej to wszystko przetransponują na sferę sztuki. Mamy tutaj do czynienia z aspektem kontemplatywnym sztuki - zauważa prof. Werner Lubos.

Wang Yanwen i Zhang Yan malują w Tarnowskich Górach jednak nie tylko zabytki. Stowarzyli też portrety niektórych członków Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, w tym prezesa Kandzi. To co namalowali chińscy artyści będziemy mogli zobaczyć na wystawach poplenerowych, które odbędą się w tym roku, m.in. podczas Gwarków. Wystawy planowane są w kilku miejscach, w tym m.in. w siedzibie SMZT, galerii w Kopalni Srebra i prawdopodobnie w Pałacu w Rybnej. Oprócz dzieł Chińczyków, będą tam również te stworzone przez gości z Niemiec i Węgier, którzy pojawiaą się w Tarnowskich Górach podczas drugiej części pleneru w lipcu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto