Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciepło systemowe - ciepło w zasięgu ręki

Redakcja
Coraz większymi krokami zbliża się wiosna, pora roku oddalająca myśli o cieple innym niż słoneczne. Tymczasem ciepło to jeden z ważnych elementów towarzyszących naszemu życiu, nad którymi właściwie nie zastanawiamy się na co dzień. Chcemy, aby w naszym mieszkaniu było ciepło, a ciepła woda była dostępna zawsze wtedy, gdy jej potrzebujemy.

Chcąc zapewnić sobie oraz swojej rodzinie stały komfort i bezpieczeństwo, dbamy, aby w domu było ciepło za każdym razem, gdy aura za oknem nie rozpieszcza temperaturą, a z kranu i prysznica zawsze płynęła ciepła woda. Takie jest ciepło systemowe, które na obszarze Śląska, Zagłębia i Małopolski oferują spółki PEC Katowice i PEC w Dąbrowie Górniczej, wchodzące w skład Grupy Tauron. Bezpieczeństwo dostaw, niezawodność funkcjonowania sieci, niskie koszty ogrzewania oraz atrakcyjne warunki przyłączenia nieruchomości to główne zalety produktu. Niewidzialne, ale skuteczne działanie ciepła systemowego pozostawia kwestię obsługi i konserwacji urządzeń poza zakresem codziennych obowiązków jego odbiorców. Ponadto, dzięki nowoczesnym urządzeniom grzewczym można racjonalnie korzystać z dostarczonego ciepła przyczyniając się w ten sposób do ochrony środowiska naturalnego

Niska emisja, wysokie ryzyko

W okresie zimowym w wielu miastach z terenów Śląska, Zagłębia i Małopolski występuje nawet dwudziestokrotnie większe stężenie groźnych i rakotwórczych substancji w powietrzu, niż ma to miejsce latem i wiosną. Ten problem ma swoją nazwę - niska emisja zanieczyszczeń. Jej źródłem jest nieefektywne spalanie węgla i odpadów w budownictwie indywidualnym oraz komunalnym. Duża skala występowania zjawiska niskiej emisji to ciągła degradacja środowiska naturalnego i tym samym pogarszające się warunki życia. Ta sytuacja motywuje do coraz większej aktywności podmiotów proponujących czyste, ekologiczne formy ogrzewania. Tauron Polska Energia przez spółki ciepłownicze PEC w Dąbrowie Górniczej i PEC Katowice oferuje klientom produkt czysty i ekologiczny, dodatkowo oszczędny i wygodny - ciepło systemowe.

Dbałość o środowisko naturalne to jedna z podstawowych zasad prowadzenia działalności przez spółki dystrybucyjne, dlatego obydwie spółki proponują nowoczesny system grzewczy dostarczający ciepło ekologiczne. Ciepło systemowe oferowane przez te przedsiębiorstwa produkowane jest najczęściej w elektrociepłowniach lub w ich własnych źródłach lokalnych. W pierwszym przypadku przedsiębiorstwa ciepłownicze są dostawcą ciepła i kupują energię cieplną, w drugim - są również jej producentem. Centralizacja źródeł emisji zanieczyszczeń w miejscu wytwarzania ciepła systemowego ułatwia kontrolę przestrzegania norm i pozwala likwidować tzw. niską emisję, czyli dym z setek kominów i pieców węglowych. Ciepło coraz częściej jest wytwarzane w kogeneracji, a więc w tym samym miejscu powstaje energia elektryczna i ciepło, co pozwala na znaczną redukcję emisji zanieczyszczeń oraz ograniczenie wykorzystania paliw. Niezależnie od aktywności i działań podejmowanych przez producentów i dystrybutorów ciepła systemowego, redukcja poziomu zanieczyszczenia powietrza powinna być celem wszystkich jego użytkowników, także Was, drodzy Czytelnicy.

Pozorne oszczędzanie a zdrowie i stan budynków

Utrzymanie komfortu cieplnego w pomieszczeniu to nie tylko kwestia dobrego samopoczucia. Ma to znaczenie także dla stanu technicznego budynku, a także zdrowia mieszkańców. Kiedy mówimy o cieple w pomieszczeniu, mamy najczęściej na myśli temperaturę otaczającego nas powietrza. Tymczasem nie jest to do końca prawda, gdyż ogrzewamy nie tylko powietrze, ale również całą bryłę budynku - ściany i inne elementy konstrukcyjne. Ich temperatura wpływa także na odczuwalny komfort w mieszkaniu.

Co więcej, utrzymanie stałej temperatury i niewychładzanie budynku oznacza także, że ściany i stropy nie mają szansy zawilgotnieć. Zabezpieczamy się w ten sposób przed niebezpiecznymi dla zdrowia i konstrukcji budynków mikroorganizmami, czyli na przykład grzybami na ścianach wewnętrznych i elewacjach zewnętrznych. Nie możemy zapominać również o tym, że odpowiednia temperatura w mieszkaniach pozwala uniknąć przeziębień, które są szczególnie częste w tak zwanych okresach przejściowych, a więc wiosną i jesienią. Zdarza się, że w okresach przejściowych, licząc na znaczne oszczędności, klienci decydują się na szybkie zakończenie dostaw ogrzewania i później na jego ponowne uruchomienie. Tymczasem jest to tylko pozorne oszczędzanie, gdyż tym działaniem doprowadzamy do całkowitego wychłodzenia elementów konstrukcyjnych, które trzeba następnie ponownie ogrzać,
aby temperatura odczuwalna w pomieszczeniach była odpowiednia. Wiąże się to ze zdecydowanie większym poborem ciepła, a co za tym idzie - większymi kosztami niż w sytuacji, gdy do takich wychłodzeń nie dopuścimy. Oczywiście, wymierną korzyścią jest zachowanie budynku w dobrym stanie technicznym, a więc oszczędzamy na remontach,

nie mówiąc już o zachowaniu zdrowia i dobrego samopoczucia, co jest rzeczą bezcenną.


System ciepłowniczy, czyli jak to działa
Każdy system posiada swoje źródło, czyli miejsce, w którym wytwarzane jest ciepło. Wytwarzanie może odbywać się w drodze różnych procesów: spalania węgla, gazu, oleju, biomasy, przetwarzania energii słonecznej czy wiatrowej, geotermii, wykorzystania energii elektrycznej. Każdy z nich wymaga innego rodzaju instalacji, a w związku z tym charakteryzuje się inną specyfiką technologiczno-kosztową. Ze źródła ciepło przekazywane jest w formie ciepłej wody o odpowiedniej temperaturze do sieci ciepłowniczych firm zajmujących się jego dostawą do klientów.

Kiedy zapadnie decyzja o przyłączeniu jakiegoś obiektu do sieci ciepłowniczej, niezbędne jest wykonanie przyłącza oraz zamontowanie węzła cieplnego. Przyłącze to określony odcinek sieci doprowadzający ciepło bezpośrednio do węzła cieplnego, którego zadaniem jest przekazanie ciepła z wody krążącej w sieci do wody obecnej w instalacji grzewczej (odbiorczej) konkretnego budynku. Po jego zakończeniu schłodzona woda w sieci ciepłowniczej powraca do źródła do ponownego ogrzania, natomiast woda w instalacji odbiorczej rozchodzi się wewnątrz budynku, zapewniając komfort cieplny jego użytkownikom. Oprócz ogrzewania budynków ten sam węzeł, wyposażony w moduł ciepłej wody, może zapewnić stałą dostawę ciepłej wody na cele użytkowe. Wody o stałej temperaturze, osiąganej już w chwilę po odkręceniu kranu.

Ostatnim z elementów systemu ciepłowniczego jest aparatura pomiarowo-rozliczeniowa, popularny licznik ciepła. Na podstawie wskazań licznika możliwe jest określenie poziomu wykorzystania ciepła systemowego.


Przyłącz się do sieci
Wszystkich Państwa zapraszamy do włączenia się w akcję związaną z likwidacją niskiej emisji i tym samym poprawy środowiska naturalnego. W celu przyłączenia budynku do systemu ciepłowniczego zachęcamy do aktywnych rozmów z Zarządcami Nieruchomości, za pośrednictwem których spółki ciepłownicze Grupy Tauron przygotują dla Państwa kompletną ofertę handlową wraz ze wskazaniem możliwości pozyskania dofinansowania w ramach aktualnie obowiązujących programów operacyjnych na budowę instalacji wewnętrznych w budynku.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto