Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co robić, by mieć piękne włosy? Specjalista radzi...

Jacek Zemła
Jacek Zemła
Coraz więcej wydajemy na suplementy, nadużywamy preparatów do pielęgnacji i stylizacji włosów, a okazuje się że dobra ich kondycja zależy przede wszystkim od stanu skóry głowy. Jaka powinna być właściwa pielęgnacja owłosionej skóry głowy i na jakie niepokojące sygnały powinniśmy zwracać uwagę?

Pielęgnacja skóry głowy jest często pomijana, gdyż większość z nas skupia się na wyglądzie fryzury. Okazuje się jednak, że to odpowiednia pielęgnacja owłosionej skóry głowy wpływa na jakość włosów, jest więc ważnym aspektem dbania o urodę.

Zrównoważona pielęgnacja skóry głowy dopasowana do jej potrzeb przynosi pozytywny efekt w postaci odżywionych mieszków, z których mogą wyrastać zdrowe włosy. Niewłaściwe postępowanie i bagatelizowanie schorzeń pojawiających się na skórze głowy, może skutkować łupieżem, nadmiernym przetłuszczaniem się włosów, a nawet ich wypadaniem. – ostrzega Anna Mackojć, trycholog z Instytutu Trychologii.

Aby utrzymać skórę głowy w dobrej formie, należy pamiętać o regularnym peelingu skóry, który pozwala pozbyć się zanieczyszczeń, usuwa pozostałości po kosmetykach i martwy naskórek. Ważnym elementem peelingu jest masaż, poprawiający krążenie krwi w komórkach skóry, dotleniający mieszki i ułatwiający skórze przyjmowanie składników odżywczych. Peeling skóry głowy może być stosowany bez względu na rodzaj włosów. Wskazaniem do jego wykonywania są na przykład osłabione, a także zbyt szybko przetłuszczające się włosy, łupież, wolny wzrost włosów, wypadające włosy czy zaczerwieniona, a nawet podrażniona skóra głowy.

Peeling można stosować w kuracjach domowych pod warunkiem, że wiemy jaki preparat powinniśmy wybrać do naszego typu skóry głowy i jej dolegliwości. Drugim rozwiązaniem, wartym rozważenia, szczególnie gdy widzimy na skórze głowy niepokojące zmiany jest skorzystanie z profesjonalnego peelingu trychologicznego po wizycie u trychologa. Specjalista pomoże nam we wszystkich dolegliwościach związanych ze schorzeniami skóry głowy i włosów, uzyskamy także dużo informacji niezbędnych podczas codziennej pielęgnacji. Jeśli niezbędne będzie podjęcie terapii trychologicznej, dopasowanej indywidualnie do potrzeb danego problemu skóry głowy czy włosów, zapewne w większości przypadków rozpocznie się ona od profesjonalnego peelingu.

Pierwszym etapem podjęcia działań, czy terapii trychologicznej powinien być peeling skóry głowy, na przykład z zawartością kwasów lub enzymów o odpowiednim pH. Realizowany profesjonalnie peeling trychologiczny umożliwia złuszczenie zalegającej wydzieliny i zrogowaciałych warstw naskórka, a jednocześnie nie powoduje uszkodzeń głębszych warstw naskórka i skóry właściwej. Przygotowana po zabiegu peelingu trychologicznym skóra jest gotowa do aplikacji aktywnych składników, dedykowanych do danego problemu. – tłumaczy Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.

Nie ignoruj sygnałów – mogą świadczyć o schorzeniach i chorobach skóry głowy

Prawidłowe funkcjonowanie skóry głowy i naskórka jest istotnym aspektem w zachowaniu dobrego wyglądu i porostu włosów. Jeśli skóra głowy zaczyna swędzić, pojawia się łupież lub keratozy skóry głowy oraz inne anomalia to poważne sygnały, że powinniśmy zasięgnąć porady trychologa. Czasami wystarczy zmiana diety i nieprawidłowych nawyków, aby poprawić jakość naszych włosów, często jednak są niezbędne odpowiednie badania i podjęcie terapii trychologicznej.

Problemy włosów i skóry głowy dotykają coraz większą liczbę osób. Zmagamy się nie tylko z łysieniem o różnym podłożu i nadmiernym wypadaniem włosów, ale także z różnymi schorzeniami skóry głowy - łupieżem, łojotokiem, świądem skóry głowy czy łuszczycą.

Wszystkie patologie skóry głowy mogą mieć podłoże zapalne, swędzące i szybko się rozprzestrzeniać, dlatego gdy zauważymy niepokojące zmiany skórne na głowie, powinniśmy szybko zgłosić się do specjalisty - trychologa lub dermatologa i w razie potrzeby wdrożyć odpowiednią terapię trychologiczną lub leczenie. Jeśli chcemy mieć piękne i zdrowe włosy, w pierwszej kolejności skupmy się na skórze głowy. – podsumowuje Anna Mackojć, trycholog.

Aby walczyć ze schorzeniami i chorobami ważne jest ich szybkie zdiagnozowanie i podjęcie efektywnych działań. W przypadku łupieżu, jednej z najbardziej powszechnych keratoz skóry głowy, o skuteczności terapii decyduje systematyczność i świadomość, że po ustąpieniu objawów nadal trzeba prowadzić odpowiednie działania profilaktyczne, stosując na przykład zapobiegawczo preparaty o działaniu przeciwłupieżowym. Istnieje wiele przyczyn, mających wpływ na pojawienie się łupieżu. Może to być na przykład nadmiernie przesuszona skóra, zaburzenia hormonalne i żywieniowe, a także stosowanie niewłaściwych preparatów do pielęgnacji i stylizacji włosów oraz ich nadużywanie. Nie bez znaczenia jest również zbyt rzadkie mycie włosów, gdyż wówczas zgromadzony łój i obumarłe komórki naskórka nie są usuwane w odpowiednim czasie, co w efekcie może doprowadzić do pojawienia się zmian łupieżowych. Łupież jak również inne schorzenia skóry głowy nie są tylko problemami natury estetycznej. Mogą być symptomem poważniejszych chorób, dlatego nie można ich ignorować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto