18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co się zmieniło w ciągu 10 lat w Tarnowskich Górach? Mamy Park Wodny, budowę A1, nie ma kanalizacji

Krzysztof Szendzielorz
Tarnogórska starówka powoli odzyskuje dawny blask
Tarnogórska starówka powoli odzyskuje dawny blask fot. Krzysztof Szendzielorz
Pierwsza dekada XXI wieku w Tarnowskich Górach i okolicy to nadganianie zapóźnień. Rozwój lotniska, budowa Parku Wodnego i autostrady to największe inwestycje.

Mija właśnie pierwsza dekada XXI wieku. Niech każdy z nas przypomni sobie, jakie ponad 10 lat temu wiązano z nowym milenium nadzieje. Spodziewaliśmy się nowego otwarcia, postępującej skokowo modernizacji i zmian na lepsze na wielu płaszczyznach życia. Owszem, wiele się zmieniło, ale gminy powiatu tarnogórskiego w XXI wiek wchodziły z problemami nie rozwiązanymi jeszcze w poprzednim millenium. I wiele z nich nadal nie udało się jeszcze do końca rozwiązać.

Przykładem może być tak podstawowa sprawa, jak sieć kanalizacyjna. Aż trudno sobie wyobrazić, że w europejskim kraju 60-tysięczne miasto, jakim są Tarnowskie Góry, nadal nie mają ostatecznie rozwiązanej chociażby kwestii budowy nowej oczyszczalni ścieków i kanalizacji. Gdyby Polska nie weszła do Unii Europejskiej w 2004 roku, to z pewnością stolica powiatu tarnogórskiego nadal borykałaby się z problemem pozyskania pieniędzy na tę podstawową z punktu widzenia funkcjonowania miasta inwestycję.

Ostatecznie dwa lata temu Komisja Europejska przyznała miastu ok. 90 mln zł funduszy unijnych na budowę kanalizacji (o postępie prac piszemy na stronie 3 - przyp. red.).

– Ta inwestycja powinna zostać zrealizowana już 20, jeśli nie 30 lat temu – przyznaje Piotr Skrabaczewski, wiceburmistrz Tarnowskich Gór. Ożarowice to też gmina, która nie ma aktualnie ani metra sieci kanalizacyjnej. Wyjątek stanowi obszar strefy ekonomicznej i portu lotniczego w Pyrzowicach.

Lotnisko to zresztą najlepszy przykład na to, że jednak jakiś postęp w powiecie się dokonał. Międzynarodowy Port Lotniczym Katowice-Airport przez ostatnie dziesięć lat stał się drugim, pod względem ilości odprawianych pasażerów, lotniskiem regionalnym w Polsce! To z pewnością także zasługa tego, że wstąpiliśmy do Unii Europejskiej. Granice dla Polaków w Europie zostały bowiem otwarte.

Cezary Orzech, rzecznik lotniska przypomina, że w 1993 roku w porcie loticznym w Pyrzowicach odprawiano w ciągu całego roku około 3500 pasażerów.

– Tymczasem teraz średnio na dobę obsługujemy na lotnisku 8000 pasażerow – mówi Orzech. W 2007 roku w Pyrzowicach powstał nowy terminal pasażerski. Port aktualnie może odprawiać rocznie nawet 4 mln pasażerów, choć jest ich teraz o połowę mniej.

Lotnisko będzie też wkrótce najlepiej skomunikowanym w całym kraju. W powiecie bowiem, w rejonie Zbrosławic i właśnie Pyrzowic, budowana jest autostrada A1. To także inwestycje wspierane z funduszy unijnych. W kwesti budowy autostrad też nadal musmy gonić Europę.

W Tarnowskich Górach w pierwszej dekadzie XXI wieku najgłośniejszą inwestycją była także budowa Parku Wodnego, do dziś jednego z nielicznych w województwie śląskim. W przyszłym roku obiekt będzie obchodził 10 lat działalności. Do dziś jednak powołana do prowadzenia basenów spółka miejska AIG spłaca kredyt inwestycyjny, zaciągnięty na budowę Parku Wodnego.

– Ten kredyt będziemy spłacali jeszcze do 2018 roku. Nasza kondycja finansowa jest jednak dobra. Spodziewamy się na koniec roku znowu zysku ze sprzedaży – mówi Roman Utracki, prezes AIG. Spółka ma jeszcze do spłacenia 2,7 mln euro.

Tarnowskie Góry nadal borykają się z brakiem mieszkań. Spada liczba mieszkańców. Jedyne bloki, jakie powstały w tej dekadzie wybudował prywatny deweloper w Lasowicach. Władze miasta obiecują, że w tej dzielnicy mieszkania komunalne powstaną jeszcze w tej kadencji samorządu. Około 50 mieszkań wybudowały też władze Radzionkowa.

Tarnogórska starówka również nie doczekała się komleksowej rewitalizacji. Na szczęście pierwsze kamienice i ratusz zostały już odnowione w dwóch ostatnich latach.

Co się zmieniło w ciągu ostatniej dekady na lepsze, co na gorsze? Co jeszcze trzeba zrobić? Komentujcie!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto