Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czat medyczny: Bezsenność

[email protected]
Chyba nikt z nas nie zna takiej osoby, której chociaż raz nie zdarzyły się problemy ze snem. Właśnie bezsenności było poświęcone 88. Spotkanie Medyczne Krystyny Bochenek. Okazało się, że problem wcale nie jest błahy.

Chyba nikt z nas nie zna takiej osoby, której chociaż raz nie zdarzyły się problemy ze snem. Właśnie bezsenności było poświęcone 88. Spotkanie Medyczne Krystyny Bochenek.

Okazało się, że problem wcale nie jest błahy. Nie ma bowiem lepszego lekarstwa niż sen. Wtedy właśnie komórki naszego organizmu regenerują się, wzmocniony zostaje nasz układ odpornościowy, maleje stężenie hormonów stresu. Bardzo ważne znaczenie ma także sen w rozwoju małych dzieci. Jest niezbędnym warunkiem prawidłowego procesu dojrzewania mózgu i całej reszty organizmu.

Ile godzin każdy z nas powinien spać, żeby być wypoczętym? Odpowiedź nie jest prosta, gdyż jest to indywidualna cecha każdego człowieka. Niektórzy śpią tylko 6 godzin i czują się świetnie, inni przeznaczają na sen 9 godzin i więcej. Wszystko jest uwarunkowane genetycznie.


Zapraszamy do lektury czatu

Moderator: Witamy na czacie dr Agatę Cichoń - Lenart.

dr_Agata_Cichoń-Lenart: Witam goraco wszystkich internautow.

~hill: Ile powinniśmy spać?

dr_Agata_Cichoń-Lenart: Przecietny sen powinien wynosic 6-8 godzin.

Czy kobiety i faceci maja jednakową skłonoość do bezsenności?

dr_Agata_Cichoń-Lenart: Wieksza sklonnosc do zachorowania na bezsennosc maja kobiety i stosunek ten wynosi 3:1.

~szpec: Jakie są skutki bezsenności?

dr_Agata_Cichoń-Lenart: Bezsennosc predysponuje do wystepowania zaburzen psychicznych tj. depresja, zaburzenia lekowe, samobojstwa. Ponadto zmniejsza sie efektywnosc w nauce, pracy, zwieksza sie ikosc wypadkow przy pracy i komunikacyjnych.

~KAMIL: Na którym boku najlepiej się wypoczywa? Czy ma znaczenie to jak śpimy (np. na plecach, brzuchu...)?

dr_Agata_Cichoń-Lenart: Najbardziej optymalna pozycja do snu to pozycja na jednym z bokow, tzw. pozycja embrionalna. Mniej korzystne jest spanie na plecach natomiast nie poleca sie spania na brzuchu ze wzgledu na mozliwosc niedotlenienia.

~pryszczata: pani doktór, czy długotrwały stres w pracy albo niepowodzenia łóżkowe małżonków mogą na trwałe zakłocić czynność nazywaną snem?

dr_Agata_Cichoń-Lenart: Tak. Wszelkie problemy w zyciu osobistym, zawodowym predysponuja do bezsennosci przewleklej, natomiast konflikty malzenskie moga negatywnie wplywac na skojarzenia zwiazane z sypialna i skutkowac niemoznoscia zasniecia.

~ślicznotka17ll: Czy wazne jest w jakich godzinach śpimy??

dr_Agata_Cichoń-Lenart: Tak. Powinnismy spac w godz. nocnych. Najlepiej zasnac nie pozniejniz o godz. 23 i wstac pozniej niz o 8 rano. Wszelkie zaburzenia tego rytmu moga skutkowac wystapieniem groznego w skutkach zespolu opoznionej fazy snu czestego u mlodziezy.

~punk: Jakie są przyczyny lunatykowania?

dr_Agata_Cichoń-Lenart: Lunatykowanie , czyli somnambulizm nie jest zaburzeniem czestym. Dot. dzieci w wieku przedszkolnym a przyczyny szukac mozna w zaburzeniach struktury mozgu. Przypadlosc moze byc dziedziczna.

~michu: Czy dobry sen wplywa na nasze zdrowie?

dr_Agata_Cichoń-Lenart: Jakosc snu jest najwazniejszym czynnikiem prozdrowotnym w naszym zyciu. Dobry sen jest bezposrednio zwiazany z lepszym dzialaniem we wszystkich sferach naszego zycia. Przede wszystkim dobry sen wplywa pozytywnie na nasza kondycje psychiczna.

~hendep: Dzieńdobry. Mam 49 lat i kłopoty ze snem , tyle że ja zasypiam wszędzie i w każ dej pozycji ( np. na stojąco ,za kierownićą itp). Co robić?

dr_Agata_Cichoń-Lenart: Na podstawie objawow, ktore Pan zaprezentowal mozna przypuszczac, ze dotknelo Pana zaburzenie snu zwane narkolepsja. Jednak najlepiej bedzie jesli skontaktuje sie Pan z lekarzem psychatra, gdyz ze wzgledu na powazne konsekwencje tego zaburzenia konieczne jest specjalistyczna diagnostyka min. wykonanie badania polisonograficznego.

~MichaŁ19: Czy za duża dawka snu może mieć jakieś negatywne skutki?

dr_Agata_Cichoń-Lenart: Odpowiedz na to pytanie zalezy od dokladnego okreslenia w jakich porach doby odbywa sie sen. Jesli dlugi np. 11 - godzinny sen ma miejsce w nocy, a funkcjonowanie takiej osoby w ciagu dnia jest dobre nie mozna mowic o zadnym zaburzeniu snu. Jesli natomiast ktos drzemie w ciagu dnia, a nastepnie z tego powodu nie moze zasnac w nocy to skutkowac to moze porannym zmeczeniem.

~on_pokaze_;): A z kiedy ktos pracuje np. na 3 zmiany i zasypia o roznych porach - czy moze to miec jakies negatywne skutki?

dr_Agata_Cichoń-Lenart: Tak. Praca zmianowa skutkuje zaburzeniem rytmow dobowych i pojawieniem sie zaburzernia snu zwanego Jet-Lag. Zaburzenie to polega na zupelnej desynchronizacji rytmu snu-czuwania czlowieka z porami dnia.

~kasia: Od pewnego czasu (chyba roku) zawsze w nocy budzę się kilka razy - a potem nie potrafię zasnąć! Co może być tego powodem?

dr_Agata_Cichoń-Lenart: Najczestszym powodem takiej dolegliwosci moga byc problemy emocjonalne, nierozladowany stres, a czesto nieuswiadomione leki. Objaw ten jest jednym z kluczowych symptomow bezsennosci i w zwiazku z tym zalecila bym Pani wizyte w poradni leczenia zaburzen snu lub u lekarza psychiatry.

keller93: ja mam problemy z zasypianiem potrafie męczyć się do 6:00 rano i nie zasnę co mam zrobić? obecnie chodze do pracy i tam zasypiam!

dr_Agata_Cichoń-Lenart: Te dolegliwosci wskazuja na zespol opoznionej fazy snu. Jedynym lekarstwem bedzie tu stopniowe przesuwanie godziny rozpoczecia snu az do godzin wieczornych. Terapia ta moze trwac nawet kilka tygodni i wiazac sie z chronicznym niewyspaniem, ale ostatecznie gwarantuje powrot do naturalnych rytmow dobowych.

~mich: coraz czesciej budze sie w nocy i zauwazam z jestem w zupelnie innej pozycji niz zasnelem - często leżąc na podłodze! do tego jestem strasznie spocony. Co robić?

dr_Agata_Cichoń-Lenart: Opisane objawy moga swiadczyc o wystepowaniu bardzo realistycznych obrazow podczas trwania snu, moga to byc zwykle marzenia senne, ale i koszmary, podczas ktorych dochodzi do walki, ucieczki. Podane dolegliwosci moga rowniez wystepowac w niektorych chorobach internistycznych, dlatego tez proponowalabym wylkuczyc najpierw tlo somatyczne dolegliwosci.

keller93: mam pytanko czy jest jakiś lek ktory mogłby dodać mi energi zeby zastąpić sen?

dr_Agata_Cichoń-Lenart: Brak snu prowadzi ostatecznie do smierci. Nie mozna zastapic fizjologicznej czynnosci, ktora prawidlowo zajmuje nam 1/3 zycia, gdyz sen to jedyny jak dotad sposob regeneracji ukladu nerwowego aktywnego w czasie czuwania. Wszelkie substancje pobudzajace zawarte w lekach, srodkach spozywczych powinne byc uzywane sporadycznie w wyjatkowych sytuacjach zyciowych.

~Samotniczka_21_wwl: mam pytanie?? czy depresja moze wpłynac na zaburzenie snu?? ostatnio przezywam lekki kryzys i nie spie po nocach:(

dr_Agata_Cichoń-Lenart: Tak. Istnieje bezposredni iscisly zwiazek zaburzen snu, przede wszystkim bezsennosci z zaburzeniami depresyjnymi. Powinna Pani jak najszybciej udac sie do lekarza psychiatry, ktory oprocz zastosowania koniecznej u Pani psychoterapii zaleci lek o dzialaniu przeciwdepresyjnym i jesnoczesnie poprawiajacym jakosc snu.

~Dinozaur: Jak można sobie poradzić z długim czasem zasypiania? W moim przypadku niezależnie od tego czy jestem zmęczony czy też nie, potrzebuję ok. 3-4h leżenia by w końcu zasnąć.

dr_Agata_Cichoń-Lenart: Pana objawy swiadcza o wydluzenej latencji snu i sa objawem bezsennosci. W takich sytuacjach zaleca sie wyjscie z lozka i zrobienie czegos przyjemnego, wyciszajacego. Do lozka powinno sie isc wtedy, gdy odczauwa sie sennosc. Tak naprawde nie spimy dlatego, ze martwimy sie brakiem snu. Dlatego jedynym lekarstwem jest skupienie sie na czyms innym.

~monika: moim problemem jest ciągła senność. Czasami śpię po 12 godz i budzę się zmęczona i dalej śpiąca. Zazwyczaj jest tak gdy mam jakieś sytuacje stresujące. wszystko byloby dobrze, tylko czasami sprawia mi to trudności w pracy. "budzę sie"; dopiero po poludniu po kilku kawach. Co zrobić?

dr_Agata_Cichoń-Lenart: Pani objawy wskazywac moga na zaburzenie zwane hypersomnia, czyli nadmierna sennoscia w ciagu dnia. Mimo, ze poswieca Pani wiele godzin na sen wciaz odczuwa Pani zmeczenie, tak wiec sen nie spelnia roli regeneracyjnej. Jak Pani dobrze zdiagnozowala problem ma to scisly zwiazek ze stresem. Tak wiec rozwiazanie sytuacji konfliktowych przyniesie poprawe jakosci snu.

~Cov: Co zrobic kiedy przez pół życia zawsze wstawałem o godz. 3.00 do pracy , obecnie już nie pracuję - jednak wstaję o 3, dłużej nie poactrafię zasnąć! A do tego zawsze o 19 staję się bardzoe senne (kiedy o tej godz. zasypiałem)! Co z tym zrobić?

dr_Agata_Cichoń-Lenart: Juz omawialismy ta dolegliwosc. W Pana przypadku skuteczne moze okazac sie przeczekanie sennosci do poznych godzin wieczornych (22, 23) i dlugosc snu powinna sie unormowac a czas pobudki opoznic do pozadanych godzin.

~upadek_anioła: nie moge spac w nocy,na nic mi pomagaja srodki nasenne herbatki itp. w dzien jest podobnie...chodze calyczas zmeczona anie moge usnac.dlaczego?

dr_Agata_Cichoń-Lenart: W Pani przypadku mozana przyczyn bezsennosci upatruwac w niewlasciwej higienie snu. Stosowanie srodkow nasennych tylko pozornie przynosi lepszy sen. Tak naprawde dziala to tylko na objawy bezsennosci nie likwidujac jej zrodel. W godzinach wieczornych powinna Pani zrelaksowac sie, nie stosowac zadnych srodkow pobudzajacych uzywek. Rowniez wszelkie konflikty powinna Pani rozwiazywac wczesniej.

Moderator: Dziękujemy bardzo za udział w czacie!

dr_Agata_Cichoń-Lenart: Dziekuje bardzo i zycze tylko dobrze przespanych nocy :-)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto