Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dokumentacja medyczna

[email protected]
Dokumentacją medyczną są zbiory dokumentów medycznych zawierających dane i informacje medyczne dotyczące stanu zdrowia pacjentów oraz udzielanych świadczeń zdrowotnych w zakładzie opieki zdrowotnej.

Dokumentacją medyczną są zbiory dokumentów medycznych zawierających dane i informacje medyczne dotyczące stanu zdrowia pacjentów oraz udzielanych świadczeń zdrowotnych w zakładzie opieki zdrowotnej.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 10 sierpnia 2001 r. (Dz. U. nr 88, poz. 966) dokumentacja medyczna powinna być przechowywana w archiwum placówki medycznej, w której dokonano ostatniego wpisu, przez okres 20 lat. W przypadku kartotek osób, które zmarły wskutek uszkodzenia ciała lub zatrucia, dokumentacja nie może zostać usunięta przed upływem 30 lat. Skierowania na badania lub zlecenia lekarza, podobnie jak zdjęcia rentgenowskie nie wchodzące w skład kartotek pojedynczych pacjentów, pozostają w archiwum przez 10 lat.

Po upływie odpowiedniego czasu dokumentacja archiwalna jest niszczona w sposób uniemożliwiający identyfikację danych pacjenta, którego dotyczyła. Przewidziane do zniszczenia kartoteki indywidualne mogą zostać wydane pacjentowi lub osobie upoważnionej za pokwitowaniem na jego wniosek, przy czym zakład opieki zdrowotnej ma obowiązek powiadomić o tym zainteresowane osoby.

W przypadku likwidacji zakładu opieki zdrowotnej dokumentacja jest przekazywana do archiwum zakładu lub innego podmiotu wskazanego w rejestrze Ministra Zdrowia. Jeżeli zadania likwidowanej placówki medycznej przejmuje inny zakład opieki zdrowotnej, wówczas zarówno dokumentacja bieżąca, jak i archiwalna, zostają przekazane do tego zakładu.

Placówka medyczna ma obowiązek udostępnić dokumentację medyczną ubezpieczonemu lub jego przedstawicielowi ustawowemu, ewentualnie osobie upoważnionej przez pacjenta.
Należy pamiętać, że zakład opieki zdrowotnej nie może wydać oryginałów dokumentacji. Istnieje natomiast możliwość wydania odpisów z prowadzonej dokumentacji lub jej kserokopii. Zakład opieki zdrowotnej na wniosek ubezpieczonego zobowiązany jest przygotować odpis lub kserokopię historii choroby czy też karty choroby.
Sporządzenie wyciągów, odpisów lub kopii następuje na koszt wnioskodawcy, za pokwitowaniem.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto