Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dorzecze Górnej Wisły to obszar chroniony przyrodniczo - nie tylko przed wielką wodą

Redakcja
Mamy za sobą pierwszy rok wdrażania programu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Górnej Wisły. Czas więc na wstępne podsumowanie. Dlaczego wstępne? Bo program obliczony jest na kilkadziesiąt najbliższych lat. Przypomnijmy, że celem programu jest nie tylko uporządkowanie gospodarki wodnej dorzecza Górnej Wisły, lecz także doprowadzenie do zrównoważonego rozwoju gospodarczego, kulturowego i przyrodniczego terenów położonych nad Wisłą i w jej dorzeczu, wraz z dopływami: Dunajcem, Sołą, Skawą, Rabą, Wisłoką, Nidą i Czarną Staszowską. Obszar ten obejmuje ponad 48 tys. kilometrów kwadratowych.

Realizacja wszystkich związanych z projektem prac zaplanowana została na 20 lat (od 2011 do 2030 roku). Przeznaczono na ten cel ponad 13 mld złotych pochodzących z budżetu państwa, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska (województw znajdujących się na obszarze, jaki objęty jest programem) oraz środki Wspólnoty Europejskiej, Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Banku Światowego.

Program ochrony przed powodzią w dorzeczu Górnej Wisły podzielono na dwa etapy: pierwszy potrwa do 2020 roku (w tym czasie mają zostać zrealizowane inwestycje o wartości blisko 8,9 mld złotych) oraz drugi trwający do 2030 roku (z planowanymi inwestycjami na kwotę 4,3 mld złotych).

W 2012 roku, na realizację programu poniesiono koszty sięgające ok. 94,79 mln złotych. Pieniądze te pochodzą z budżetu państwa (65,73 mln zł), funduszy europejskich (18,25 mln zł), Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (8,71 mln zł) oraz funduszy wojewódzkich (2,10 mln zł). Obecnie, w ramach ochrony przed powodzią terenów w dorzeczu Górnej Wisły, gdzie mieszka około 8 mln ludzi, realizowanych jest 113 projektów, w tym: 47 projektów na Śląsku (za kwotę 14,23 mln zł).

Z pieniędzy WFOŚiGW w Katowicach dofinansowano kwotą ponad 3 mln zł m.in. uszczelnienie wału przeciwpowodziowego w gminie Bojszowy, rozbudowę wałów rzeki Gostynka w Bieruniu, a także odbudowę koryta cieku Wapiennica wraz z nadbudową obwałowań w Ligocie w gminie Czechowice-Dziedzice.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto