Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Duże, rządowe pieniądze na zabytki trafią do Tarnowa i okolicznych gmin. Wiele z nich od dawna czekało na renowację

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Na prace przy bazylice katedralnej z budżetu Państwa trafi 3,5 miliona złotych
Na prace przy bazylice katedralnej z budżetu Państwa trafi 3,5 miliona złotych Paweł Chwał
Tarnów znalazł się na liście miast i gmin, które mogą liczyć na środki z drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Do miasta trafi 3,5 milion złotych na prace przy bazylice katedralnej. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu renowacją i konserwacją objętych zostanie również wiele innych, cennych zabytków w podtarnowskich gminach.

Drugie podejście Tarnowa do rządowego rozdania środków na zabytki

W pierwszym rozdaniu środków z rządowego programu Tarnów nie otrzymał ani złotówki, mimo że miasto złożyło aż dziesięć wniosków opiewających na maksymalną kwotę 35 milionów złotych.

Za drugim razem już się udało. Miasto ponowiło większość wniosków i zgarnęło najwyższą kwotę dofinansowania ze wszystkich samorządów w regionie, bo 3,5 miliona złotych. Pieniądze przeznaczone zostaną na prace w bazylice katedralnej, czyli jednym z najcenniejszych i najważniejszych zabytków Tarnowa.

- Chcemy przede wszystkim skupić się wykonaniu odwodnienia i izolacji fundamentów, aby wyprowadzić z nich wilgoć. Mamy z nią duże problemy, mimo że katedra stoi w najwyższym punkcie i góruje nad miastem. Modernizacji wymaga również kanalizacja burzowa – mówi ks. Adam Nita, proboszcz bazyliki katedralnej w Tarnowie.

Katedralne krypty czekają na odnowienie

Projekt zakłada także odnowienie kamieni, na których wybudowane są mury świątyni, wykonanie iluminacji, a także – jeśli starczy środków i będzie na to zgoda konserwatora zabytków – przeprowadzenie prac w kryptach, które ze względu na zły stan są na co dzień zamknięte i nie można do nich wejść. Gdyby udało się je odrestaurować i otworzyć dla zwiedzających Tarnów zyskałby nową atrakcję turystyczną.

Prace, w porozumieniu z miastem, które wnioskowało o dotację prawdopodobnie zostaną przeprowadzone w przyszłym roku.

Dotacje na zabytki w podtarnowskich gminach

Z drugiego rozdania Rządowego Programu Odbudowy Zabytków do całej Małopolski trafi prawie 146 mln zł na ponad 270 projektów. Na liście obdarowanych jest również powiat tarnowski, który otrzymał 1,3 mln zł na prace budowlane z renowacją i konserwacją zabytkowego kompleksu dworsko-parkowego I. J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, a także większość podtarnowskich gmin.

Dofinansowanie otrzymały także:

  • Gmina Ciężkowice na modernizację zabytkowego budynku przy kościele św. Andrzeja Apostoła w Ciężkowicach – 392 tysiące złotych.
  • Gmina Tarnów na renowację zabytkowego Dworu w Radlnej (1880 r.) oraz Remont i przebudowa wraz z częściową zmianą sposobu użytkowania budynku na parafialne Centrum edukacyjno-kulturalno-historyczne 'AVE’ w Błoniu (1907 r.) – łącznie 980 tysięcy złotych
  • Gmina Gromnik na modernizację poprzez remont zabytkowego dworku w Gromniku i wykonanie prac konserwatorskich i restauracyjnych w obiektach sakralnych zlokalizowanych na terenie gminy Gromnik łącznie 1,64 miliona złotych.
  • Gmina Lisia Góra na renowacja parku miejskiego w miejscowości Łukowa etap II 392 tysiące złotych.
  • Gmina Pleśna na wykonanie prac konserwatorskich przy kościele parafialnym p.w. Wniebowzięcia NMP w Pleśnej oraz przy kościele parafialnym p.w. Niepokalanego Serca Maryi w Szczepanowicach łącznie 550 tysięcy złotych.
  • Gmina Radłów na odtworzenie pierwotnej bryły budynku Domu Ogrodnika z roku 1860-1880 w ramach rewitalizacji Zespołu Pałacowo-Parkowego w Radłowie – etap I. oraz prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy Kościele Parafialnym pw. Trójcy Przenajświętszej w Zabawie łącznie 519 tysięcy złotych.
  • Gmina Ryglice na rewitalizację zabytkowego cmentarza w Ryglicach – 400 tysięcy złotych
  • Gmina Rzepiennik Strzyżewski na renowację Dworu w Rzepienniku Biskupim, restaurację schodów Kościoła Parafialnego pw. św. Katarzyny PM w Turzy, renowację Starej Plebanii w Parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Rzepienniku Strzyżewskim, konserwacja techniczną i estetyczną polichromii lewego i prawego przedsionka Kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Rzepienniku Biskupim oraz częściową restaurację Kościoła Rzymskokatolickiego p.w. Podwyższenia Świętego Krzyża w Olszynach łącznie 500 tysięcy złotych.
  • Gmina Skrzyszów na Wykonanie prac konserwatorskich w zakresie posadzki i ścian wewnętrznych w kościele parafialnym pw. Najświętszej Marii Panny Szkaplerznej w Szynwałdzie – etap I – 380 tysięcy złotych
  • Gmina Szerzyny na rewaloryzację pięciu zabytkowych kościołów na terenie Gminy Szerzyny oraz rewaloryzację zabytkowej oficyny dworskiej w Szerzynach łącznie 1,67 miliona złotych.
  • Gmina Tuchów na kompleksowe prace konserwatorskie i restauratorskie przy późnogotyckiej XVI-wiecznej kapliczce Najświętszej Maryi Panny w Karwodrzy oraz prace konserwatorskie polichromii ściennej i sklepiennej oraz ołtarza bocznego w Kościele pw. Michała Archanioła w Piotrkowicach łącznie 398 tysięcy złotych.
  • Gmina Wierzchosławice na opracowanie programu prac konserwatorskich i restauratorskich oraz wykonanie bieżącej konserwacji rodzinnego domu Wincentego Witosa – 90 tysięcy złotych.
  • Gmina Wojnicz na konserwację elewacji zachodniej i północnej oraz wymianę stolarki okiennej w kościele p.w. św. Wawrzyńca Męczennika w Wojniczu – 793 tysiące złotych.
  • Gmina Zakliczyn na prace konserwatorskie kościoła pw. Matki Bożej Anielskiej OO. Franciszkanów przy ul. Klasztornej 2 w Zakliczynie – 441 tysięcy złotych.
  • Gmina Dąbrowa Tarnowska na rewitalizację zabytkowego zespołu dworsko – parkowego Lubomirskich w Dąbrowie Tarnowskiej – 430 tysięcy złotych.
  • Gmina Brzesko na kompleksową renowację kościoła cmentarnego pw. św. Stanisława BM w Szczepanowie – Etap 1. - 412 tysięcy złotych
  • Miasto Bochnia na renowację elewacji kamienicy Rynek 15 oraz na rewaloryzację Domu Matejki przy ulicy Bernardyńskiej 10 wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu – 648 tysięcy złotych.

a także inne gminy na Powiślu oraz w powiatach brzeskim i dąbrowskim. Pełna lista dostępna jest tutaj

Pod Tarnowem powstanie muzeum ziemiaństwa

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto