Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie najczęściej rodzą Wielkopolanki? Szpital w Ostrowie w ścisłej czołówce. Kalisz poza pierwszą dziesiątką

OPRAC.:
Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
W których wielkopolskich szpitalach rodzi się najwięcej dzieci?
W których wielkopolskich szpitalach rodzi się najwięcej dzieci? Pixabay
W 2023 r. wielkopolskie szpitale odebrały ponad 26,7 tys. porodów. Niemal 15 tys. z nich odbyło się w szpitalach subregionu poznańskiego. W naszym regionie przoduje szpital w Ostrowie Wielkopolskim. Tu tutaj najchętniej rodzą kobiety z południowej Wielkopolski. A jak w zestawieniu wypada szpital w Kaliszu?

Jak poinformował wielkopolski oddział NFZ, 26 746 – tyle porodów sprawozdało w 2023 r. 31 szpitali w województwie wielkopolskim. To o 3 tys. mniej niż w 2022 r. Warto pamiętać, że wartości te nie są równoznaczne z liczbą urodzonych dzieci, ponieważ wśród porodów są także porody mnogie (np. urodzenia bliźniąt, trojaczków itd.).

Tradycyjnie najwięcej porodów odebranych zostało w najludniejszym subregionie poznańskim, gdzie dodatkowo znajduje się Ginekologiczno-Położniczy Szpital UM w Poznaniu. To jedna z największych porodówek w Polsce. Personel szpitala przy ul. Polnej odbiera co piąty poród w Wielkopolsce. W całym subregionie poznańskim znajduje się łącznie 13 porodówek, które sprawozdały 15 tys. porodów w 2023 r.

Na drugim miejscu pod tym względem jest subregion kaliski, gdzie odebranych zostało 5 tys. porodów. Działa w nim czwarta najczęściej wybierana przez kobiety porodówka w naszym województwie, znajdująca się w Szpitalu w Ostrowie Wielkopolskim.

2,7 tys. porodów odebrano na oddziałach znajdujących się w subregionie leszczyńskim, a 2,4 tys. – w konińskim. Najmniej, bo ok. 1,7 tys. porodów odnotowano w ubiegłym roku w szpitalach subregionu pilskiego.

– Pośród powstających rankingów oddziałów porodowych, ten przygotowywany przez nas jest najbardziej miarodajny. Pokazuje rzeczywiste wybory przyszłych mam i to, które oddziały są przez nie obdarzane największym zaufaniem – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. – W ostatnim zestawieniu widzimy, że szpitale sukcesywnie odbudowują się, osiągając stabilizację po pandemii COVID-19. Zmian na czołowych pozycjach w rankingu jest niewiele, choć są one znaczące, bo dotyczą m.in. podium. W miejscach, gdzie spadek liczby porodów jest największy i trudny do wytłumaczenia wyłącznie względami demograficznymi, warto poszukać innych przyczyn takiej sytuacji.

– Na wyróżnienie zasługuje oddział położniczo-ginekologiczny w Szpitalu Św. Rodziny, który jako jedyny w Poznaniu zanotował w ubiegłym roku wzrost liczby porodów. Urodziło w nim ponad 2 tys. kobiet, co jednocześnie stanowi drugi najlepszy wynik w Wielkopolsce. Gratulacje! Placówka ta ustępuje wyłącznie Ginekologiczno-Położniczemu Szpitalowi Klinicznemu przy ul. Polnej, który jest największym takim szpitalem w naszym województwie, a dodatkowo jedynym o najwyższym, III stopniu referencji, czyli zajmującym się najtrudniejszymi z medycznego punktu widzenia pacjentkami – komentuje prof. Ewa Wender-Ożegowska, konsultant wojewódzka w dziedzinie położnictwa i ginekologii. – Szpitale w Wielkopolsce starają się jak najlepiej dbać o kobiety w ciąży. W tym roku czekają nas kolejne wyzwania. Walczymy o zwiększenie liczby znieczuleń zewnątrzoponowych. Obecnie najwięcej wykonują ich dwa poznańskie szpitale: GPSK przy Polnej oraz Św. Rodziny, a także Szpital w Koninie.

Ranking 10. największych porodówek w Wielkopolsce w 2023 r.

Jak prezentuje się zestawienie szpitali najczęściej wybieranych przez przyszłe mamy w Wielkopolsce? Oto 10 placówek z największą liczbą sprawozdanych porodów oraz informacje o miejscu zajętym przez nie w 2022 r.:

  1. Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu (5303 porodów) – za 2022 r. na 1. miejscu z liczbą 5857 porodów
  2. SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu (2055 porodów) – za 2022 r. na 3. miejscu z liczbą 1969 porodów
  3. Szpital Miejski im. F. Raszei w Poznaniu (1657 porodów) – za 2022 r. na 2. miejscu z liczbą 1979 porodów
  4. ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim (1561) – za 2022 r. na 4 miejscu z liczbą 1720 porodów
  5. Szpital Wojewódzki w Poznaniu (1267) – za 2022 r. na 5. miejscu z liczbą 1548 porodów
  6. Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie (1203) – za 2022 r. na 6 miejscu z liczbą 1546 porodów
  7. Wojewódzki Szpital Zespolony im. dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie (1071) – za 2022 r. na 7. miejscu z liczbą 1200 porodów
  8. Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie (910) – za 2022 r. na 8. miejscu z liczbą 973 porodów
  9. Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie (909) – za 2022 r. na 9. miejscu z liczbą 965 porodów
  10. Szpital Specjalistyczny w Pile im. Stanisława Staszica (810) – za 2022 r. na 13. miejscu z liczbą 848 porodów

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu znalazł się dopiero na 15. miejscu w Wielkopolsce, gdzie w ubiegłym roku odbyło się 577 porodów (w 2022 roku było to 719 porodów. Tuż przed nim na 14. miejscu znalazł się szpital w Kępnie - 620 porodów (728 w 2022 roku). Z kolei 16. w zestawieniu jest szpital w Jarocinie - 543 porody (641 w 2022 roku), 25. szpital w Krotoszynie - 426 porodów (436 w 2022 roku), a 27. szpital w Ostrzeszowie - 362 porody (387 w 2022 roku).

W zestawieniu liczby porodów za 2023 r. bardziej szczegółowo NFZ przygląda się wyjazdom związanym z porodami. Poza Wielkopolską odnotowano 1742 porody mieszkanek naszego województwa. Z kolei w Wielkopolsce kobiety mieszkające na co dzień w innych województwach rodziły 1733 razy.

Przyszłe mamy, jeśli decydują się rodzić w innym województwie, najczęściej wybierają to sąsiednie. Dlatego w Wielkopolsce najczęściej rodziły mieszkanki województw: lubuskiego (409), dolnośląskiego (355) i łódzkiego (300). Natomiast Wielkopolanki najczęściej decydowały się na poród w szpitalach województw: kujawsko-pomorskiego (471), dolnośląskiego (285) i zachodniopomorskiego (262).

– Na podstawie naszej analizy widzimy, że często o decyzjach pacjentek nie decydują wyłącznie względy geograficzne, ale też chęć rodzenia w szpitalu o określonej renomie. Można dostrzec dwa problemy. Są powiaty, w których szpitalach działa oddział położniczy, a i tak wiele przyszłych mam decyduje się rodzić w innym miejscu. Są też takie, gdzie oddział w danym powiecie nie funkcjonuje, więc sąsiednie szpitale w Wielkopolsce powinny podjąć działania, żeby zachęcić kobiety do rodzenia w nich. W niektórych przypadkach tak się dzieje, ale są placówki wykazujące się tutaj mniejszą aktywnością – dodaje Agnieszka Pachciarz.

ZOBACZ TAKŻE:

Styczniowe noworodki. Zobaczcie urocze maluszki, które urodz...

Ukraiński Cmentarz Wojskowy w Kaliszu

Ukraiński Cmentarz Wojskowy w Kaliszu. Nekropolia odzyskuje ...

Upamiętnili 161. rocznicę wybuchu powstania styczniowego przy pomniku Adama Asnyka w Kaliszu

Upamiętnili 161. rocznicę wybuchu powstania styczniowego prz...

Kolędy w góralskim wydaniu wybrzmiały w kaliskiej katedrze. ...


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maciej Wąsik zeznaje przed komisją śledczą. Doszło do awantury

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto