Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Górnośląskie Centrum Rehabilitacji Repty jak Klinika Budzik. Pomaga pacjentom w śpiączce, ma dla nich pięć miejsc

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
GCR Repty
GCR Repty Materiały GCR Repty
Górnośląskie Centrum Rehabilitacji pomaga osobom w stanie śpiączki. Ośrodek Rehabilitacji Leczniczej działa od lipca tego roku. - Śpiączka może trwać kilka dni, tygodni, a nawet kilkadziesiąt lat. Wybudzenie to bardzo powolny proces - wyjaśnia Anna Blaszkowska, koordynatorka placówki.

Górnośląskie Centrum Rehabilitacji pomaga pacjentom w śpiączce

Górnośląski Centrum Rehabilitacji w Reptach Śląskich od lipca 2019 roku pomaga osobom dorosłym, które na skutek urazów lub chorób doświadczyły uszkodzenia mózgu. Ich efektem jest m.in. śpiączka.

GCR otworzył Ośrodek Rehabilitacji Leczniczej, w którym znalazło się pięć łóżek dla chorych bezpośrednio po leczeniu szpitalnym. Posiada wyposażenie, które ułatwia pracę z osobami niepełnosprawnymi w zakresie pielęgnacji oraz rehabilitacji. W ośrodku znalazł się także specjalistyczny sprzęt do pomocy psychologicznej i logopedycznej.

- Na początku trzeba ocenić stan świadomości pacjenta - mówi Anna Blaszkowska, neurolog, specjalista rehabilitacji medycznej Koordynator Ośrodka Rehabilitacji Leczniczej. - Jeżeli już go określimy, to wszystkie inne działania wykonujemy indywidualnie, bo nie ma dwóch takich samych przypadków chorobowych, dwóch takich samych pacjentów czy ich przeszłości. Musimy usunąć czynniki niekorzystne, zapewniamy dobry przepływ mózgowy, dajemy leki, żywimy pacjenta tak żeby jego organizm miał energię do walki z chorobą - dodaje.

Kompleksowa opieka medyczna nad pacjentami polega na intensywnej rehabilitacji neurologicznej, stosowania terapii i technik manualnych.

- Śpiączka może trwać kilka dni, tygodni, a nawet kilkadziesiąt lat - mówi Anna Blaszkowska. - Ma na to wpływ cały szereg czynników, ale zależy to przede wszystkim od rodzaju i rozległości uszkodzenia w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. Nie bez znaczenia jest także wielopłaszczyznowy proces pielęgnacyjny, szeroko pojęta profilaktyka przeciwodleżynowa, zapobieganie powikłaniom zakrzepowym, przykurczom mięśniowym z wtórnymi zniekształceniami oraz nawracającym infekcjom, jak również współistnienie uszkodzeń w zakresie innych narządów. Wybudzenie to bardzo powolny proces - dodaje.

U chorych po wybudzeniu najczęściej utrzymują się objawy uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Są to np. zaburzenia mowy, deficyty pamięci, utrwalone niedowłady i przykurcze, które wymagają kontynuowania intensywnej i długofalowej terapii oraz wsparcia psychologicznego.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto