Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gwarki 2019: Tak wyglądał Pochód Gwarkowski. Był na nim premier i wyjątkowa para młoda, która zaręczyła się na Gwarkach

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Gwarki 2019
Gwarki 2019 Patryk Osadnik
Pochód Gwarkowski to tradycja kultywowana w Tarnowskich Górach od 1957 roku. Pochód niby każdego roku jest podobny, ale za każdym razem wyjątkowy. W tegorocznym udział wziął premier Mateusz Morawiecki. Była też para młoda, która dwa lata temu zaręczyła się na Gwarkach.

Pochód Gwarkowski 2019

Pochód Gwarkowski to jedno z najważniejszych wydarzeń odbywających się podczas Gwarków. Święto Tarnowskich Gór nie mogłoby obejść się bez barwnego korowodu, który w roku 1957 zapoczątkowało Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Zawsze odbywa się on w niedzielę, która tym razem przypadła na 8 września.

Tradycyjnie pochód składa się z kilku części. Na jego czele idą przebrane w historyczne stroje władze miasta oraz powiatu, a w tym roku nawet województwa. Delegacji przewodził oczywiście burmistrz Tarnowskich Gór - Arkadiusz Czech.

Zaraz za przedstawicielami urzędów kroczy historyczna część pochodu, w której zobaczyć można postacie związane z historią miasta i okolic.

- Wśród tych oczekiwanych przez gości, którzy co roku bywają na Gwarkach, trzeba wymienić Jana Sedlaczka, czyli tarnogórskiego restauratora sprzed wielu, wielu lat, ale też króla Jan III Sobieskiego, który w Tarnowskich Górach zostawił swoją żonę podczas pochodu na Wiedeń - uważa Arkadiusz Czech.

Z resztą sam Sedlaczek częstuje winem gości, którzy zasiadają w czasie pochodu na loży honorowej. Wśród nich znalazł się w tym roku premier Mateusz Morawicki, o czym więcej przeczytają Państwo klikając TUTAJ

Premier Mateusz Morawiecki na Pochodzie Gwarkowskim:

Gwarki 2019. Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego

50 lat temu Gwarki odwiedził Edward Gierek, dziś Mateusz Mor...

Inne ważne dla Tarnowskich Gór postacie to oczywiście chłop Rybka, który zgodnie z legendą wykopał pierwszą bryłkę srebra w Starych Tarnowicach. Na pochodzie pojawiają się także założyciele miasta, pierwsi mieszczanie, burmistrzowie, królowie, car, poeci, naukowcy i wielu, wielu więcej.

W tym roku do Pochodu Gwarkowskiego dołączyło osiem nowych postaci historycznych:

  • Hugo Koch
  • minister Hainitz
  • Aleksnader von Humboldt
  • prof. Erich Przybyllok
  • Johann Wilhelm von Blandowski
  • Irma Sedlaczek
  • prof. Hugo Sedlaczek Józefina Nidecka
  • Józefa Bramowska

Za historyczną częścią korowodu prezentuje się część regionalna, młodzież, lokalne instytucje etc.

Pochód Gwarkowski to ogromne przedsięwzięcie, w które zaangażowane są setki osób. Całą paradę oglądają tysiące mieszkańców Tarnowskich Gór i okolic.

- Pochód to ogromny zespół ludzi, którzy dobrze wiedzą co mają robić i gdzie jest ich miejsce. Sensację wśród moich znajomych zawsze wzbudza pojazd, który od razu sprząta ulice po przejściu koni, a ja myślę, że to właśnie pokazuje wysoki poziom naszej organizacji - mówi wiceburmistrz Piotr Skarbczewski.

Publiczność na Pochodzie Gwarkowskim:

Gwarki 2019

Gwarki 2019: Tysiące osób oglądały Pochód Gwarkowski. Oto zd...

W tym roku w Tarnowskich Górach można było zobaczyć też wyjątkową parę młodą. Weronika i Mateusz zaręczyli się podczas pochodu dwa lata temu. Tydzień przed tegorocznymi Gwarkami wzięli ślub, a na pochodzie Weronika pojawiła się w sukni ślubnej. Mateusz ubrał za to strój swojej drużyny airsoftowej, która towarzyszyła nowożeńcom.

O ślubie rodem z Gwarków przeczytają państwo klikając TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto