Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gwiazdy na zabrzańskiej prapremierze filmu "Bogowie" o Zbigniewie Relidze [ZDJĘCIA]

Bartosz Pudełko
Prapremiera "Bogowie" Zabrze
Prapremiera "Bogowie" Zabrze Marzena Bugała
O godzinie 19 w zabrzańskim Multikinie rozpoczął się specjalny, prapremierowy pokaz filmu „Bogowie” opowiadającego historię prof. Zbigniewa Religi i przeprowadzonego przez niego pierwszego przeszczepu serca.

PRAPREMIERA FILMU "BOGOWIE" W ZABRZU

Na prapremierze w Zabrzu pojawili się zarówno twórcy filmu, jak i osoby będące pierwowzorami przeniesionych na ekran postaci. Nie zabrakło odtwórcy głównej roli, Tomasza Kota, a także reżysera Łukasza Palkowskiego, aktorów Piotra Głowackiego i Szymona Piotra Warszawskiego wcielających się w prof. Mariana Zembalę i prof. Andrzeja Bochenka, scenarzystów i producentów.

Prapremierowy pokaz „Bogów” oglądali również przyjaciele i rodzina prof. Religi, wśród nich wdowa po nim Anna Religa wraz z dziećmi Małgorzatą i Grzegorzem, prof. Marian Zembala, prof. Andrzej Bochenek czy kierujący Fundacją Rozwoju Kardiochirurgii Jan Sarna.

„Bogowie” już zostali obsypani złotem na tegorocznym Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Film zdobył Złote Lwy dla najlepszego obrazu. Nagrodzony został również Tomasz Kot za pierwszoplanową rolę męską.

- Rola biograficzna jest o tyle wymagająca, że obowiązują nas pewne ograniczenie. Nie możemy wymyślić cech postaci. Naszym zadaniem jest zbliżyć się do pierwowzoru. W tym wszystkim łatwo postać przerysować i trzeba tego unikać. To dodatkowe wyzwanie i zobowiązanie. Mam nadzieję, że sprostałem - mówi Tomasz Kot i dodaje, że rola profesora Religi miała dla niego szczególny wymiar.

- Grając taką postać wychodzę z założenia, że trzeba wyczyścić własne ego. Podczas przygotowań spotkałem się z osobami po przeszczepie. Zrozumiałem jak niezwykle ważna jest to kwestia i że nie ma tu miejsca na jakieś ogrzewanie się w legendzie profesora - mówi aktor.

Nagrody w Gdyni odebrali również Krzysztof Rak za scenariusz, Wojciech Żegała za scenografię oraz Agnieszka Hodowana i Aneta Brzozowska za charakteryzację. Film zdobył również m.in. nagrodę publiczności i nagrodę dziennikarzy.

- Cieszę się, że ten pokaz możemy przeprowadzić w Zabrzu, w którym wszystko się zaczęło. Tu czuć swojego rodzaju kult profesora - mówi Łukasz Palkowski, reżyser obrazu.

- Zaczynając pracę nad tym filmem nie znałem tak dobrze historii profesora. Ale dzięki temu, że sami ją poznawaliśmy, mogliśmy również w taki sposób prowadzić widzów. Od czystej karty. A historia ta ma niezwykły potencjał. Robiąc film o Relidze robiliśmy tak naprawdę film o gwieździe rocka. Tylko, że zamiast gitary trzymał skalpel - dodaje reżyser.

„Bogowie” opowiadają historię trzech lat z życia Zbigniewa Religi. Na ekranie zobaczymy kulisy rozpoczęcia jego działalności w Zabrzu, która doprowadziła do pierwszego udanego przeszczepu serca.

- Twórcom udało się świetnie ukazać dwa światy. Z jednej strony wulkan energii profesora Religi, z drugiej efekt inercji ówczesnego środowiska. Myślę, że jedna scena w tym filmie może zrobić więcej dobrego dla całej transplantologii niż wszystkie wykłady na ten temat - twierdzi Jan Sarna, szef Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii i przyjaciel prof. Religi.

Oficjalnie film Palkowskiego wejdzie na ekrany kin w całej Polsce 10 października. Jednak już w ten weekend zobaczyć możemy go przedpremierowo w kinach w naszym regionie.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto