Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia w mieście ukryta. Za nami ostatni spacer

Stow. Góry Kultury
Historia w mieście ukryta - ostatni w tym roku spacer
Historia w mieście ukryta - ostatni w tym roku spacer Anna Kostorz/Agnieszka Kulnianin
To było "Królewskie" - jak mówią organizatorzy - zakończenie projektu Historia w mieście ukryta. Tym razem uczestnicy odkryją tajemnice związane z pałacami w Rybnej, Brynku oraz Nakle Śląskim.

Punktualnie o 11:00 prawie 70 osobowa grupa wyruszyła autobusem w kierunku Pałacu w Rybnej, aby poznać jego zmienne dzieje, zachwycić się atmosferą i pięknymi wnętrzami, oraz poznać kilka tajemnic tego wyjątkowego miejsca. Przewodnik, Tadeusz Hadaś przybliżył historię miejsca, a także zapoznał uczestników z architekturą budynku. Uczestnicy dowiedzieli się czym wyróżnia się Pałac w Rybnej na tle innych pałaców w regionie, przejrzeli dawne mapy, fotografie oraz księgi pamiątkowe. Dyrektor Pałacu, Adam Morawiec opowiedział o działalności artystycznej i sławach, które koncertowały w tym miejscu.

Nasyceni historią, architekturą, ale i kulturą i sztuką wszyscy udali się w stronę Pałacu w Brynku, z początku XIX wieku. Pałac został zbudowany przez Bernarda von Rosenthala, a na początku XX wieku kupił go hrabia Hugo I Henckel von Donnersmarck.. Uczestnicy dowiedzieli się, że był to pałac, w którym przyjmowano cesarza – zapalonego myśliwego, ale i niechlubnym epizodzie z czasów II wojny światowej, kiedy to w murach siedzibę miało Hitlerjugend. Obecnie ściany pałacu opowiadają ciekawą i bogatą historię Technikum Leśnego i jego absolwentów. Po raz kolejny, słuchacze z zadartą głową mogli podziwiać wspaniałe detale architektoniczne, zdobienia i płaskorzeźby.

Ostatnim przystankiem był Pałac w Nakle Śląskim – Centrum Kultury Śląskiej. Wzniesiony w XIX służył Donnersmarckom jako letnia rezydencja, niedaleko odbywały się pierwsze na Śląsku wyścigi konne. Słuchacze poznali pałac- dosłownie – od strychu aż po piwnice. Przy okazji można było podziwiać obecnie eksponowane wystawy.

Projekt „Historia w mieście ukryta” obejmował pięć spacerów, podczas których uczestnicy mogli poznać historię Tarnowskich Gór, dowiedzieć się co kryło się kiedyś w budynkach codziennie mijanych czy kim są patroni ulic. Okazało się, że nasze miasto to miejsce pełne ciekawostek i tajemnic. Uczestnikami projektu były całe rodziny, zarówno osoby starsze jak i młode. To pokazuje, że ludzie są zainteresowani historią swojego otoczenia, chcą wiedzieć więcej na temat miejsca, w którym mieszkają.

Projekt został dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Tarnowskie Góry, partnerami byli: Tarnogórskie Centrum Kulury, Pałac w Rybnej i Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim, a także dokumentprojektu.pl, firma drukary.pl. Sponsorami byli: Cafe Silesia i Mekona Meble.

Projekt będzie kontynuowany w przyszłym roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto