Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Industriada 2021 w Tarnowskich Górach. Jakie atrakcje czekają w Sztolni Czarnego Pstrąga i Zabytkowej Kopalni Srebra?

OPRAC.:
Szymon Bijak
Szymon Bijak
Przed nami dwunasta edycja Industriady, czyli święta Szlaku Zabytków Techniki. Odbędzie się ona w 25 miastach w województwie śląskim - w tym w Tarnowskich Górach. Sprawdźcie, co będzie się działo w Sztolni Czarnego Pstrąga i Zabytkowej Kopalni Srebra.

Industriada 2021 w Tarnowskich Górach. Jakie atrakcje czekają na mieszkańców?

Prawie 300 wydarzeń w 25 miejscowościach naszego województwa - przed nami dwunasta edycja Industriady, czyli święta Szlaku Zabytków Techniki. Odbędzie się ona w sobotę, 11 września. Z tej okazji, miasta przygotowały szereg atrakcji dla mieszkańców. Nie inaczej będzie w Tarnowskich Górach.

W tym roku motywem przewodnim Industriady jest hasło ,,Technika! To Was zaskoczy”.

Sztolnia Czarnego Pstrąga - program

W Sztolni Czarnego Pstrąga w Parku Repeckim będzie można zwiedzać z przewodnikiem podziemną trasę turystyczną (w godz. od 9 do 19). Wstęp jest płatny - bilet kosztuje 30 zł. - Z uwagi na ograniczoną przepustowość w sztolni sugerujemy zakup biletów przez internet: bilety.kopalniasrebra.pl - informują organizatorzy.

Nie zabraknie ponadto pokazu filmu "Podwodna Polska", który został zrealizowany m.in. w niedostępnych dla turystów odcinkach dawnej kopalni kruszców srebra, ołowiu i cynku Fryderyk i Sztolni Głębokiej Fryderyk.

Od godz. do 10 do 14 potrwają warsztaty malarskie pod hasłem "Moc wody". Najmłodsi będą mogli ponadto zmierzyć się w grę terenową "Poszukiwacze srebra". Nie zabraknie warsztatów kreatywnych ("Wykropkuj pstrąga"), podczas których będzie można tworzyć ozdoby metodą dot paintingu (to aborygeńska technika malowania obrazów za pomocą kropek).

To jednak nie wszystko. Organizatorzy zapowiedzieli także pokaz naukowy "Światełko w tunelu" - wszyscy chętni będą mogli przekonać się, jak działa niezwykła lampy stosowana w celach turystycznych tylko w Sztolni Czarnego Pstrąga.

Podczas tegorocznej Industriady zaprezentowane zostaną ultralekkie i niezwykle wytrzymałe pontony zwane packraftami. Warsztaty packraftingowe przybliżą więc turystom czym jest podziemny rafting. Pokaz odbędzie się na rzece Drama.

O godz. 15 odbędzie się koncert zespołu In Tempore, co z pewnością zainteresuje miłośników muzyki filmowej. Godzinę później na chętnych czeka z kolei spektakl pod tytułem "Maszyna w trzech aktach". Na sam koniec zagra z kolei formacja November Might Be Fine, która wykonuje muzykę z pogranicza post-rocka i post-metalu.

Na te wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

Zabytkowa Kopalnia Srebra - program

Sporo wydarzeń zaplanowano również w Zabytkowej Kopalni Srebra przy ul. Szczęść Boże 81. Przez cały dzień odbywać się będzie fabularyzowane zwiedzanie muzeum z przewodnikiem z wykorzystaniem atrakcji multimedialnych. Cena biletu wynosi 39 zł. Bilety można kupić na stronie internetowej kopalni.

Wszystkich z pewnością zainteresuje przejażdżka kolejką po skansenie maszyn parowych. Cena - 6 zł/os. Dzieci do lat trzech wchodzą bezpłatnie.

Nie zabraknie ponadto zabaw dla dzieci, warsztatów kreatywnych, naukowych, a nawet muzycznych.

Od godz. 11 do 15 potrwa natomiast "WIELKA PARA-DA", czyli performance i pochód w stylu steampunkowym. Ciekawie zapowiada się także happening "Work it Out". - Poczuj industrialny rytm, naucz się odpowiednich kroków i weź udział w niepowtarzalnym wydarzeniu taneczno-muzycznym, które współtworzy ponad 40 zabytków techniki z całej Europy - zapowiadają organizatorzy. Nauka tańca rozpocznie się o godz. 14, a taniec finałowy odbędzie się godzinę później.

Zapraszamy do udziału w czwartej edycji wydarzenia taneczno-muzycznego “WORK it OUT – Dzień Kultury Przemysłowej”, które w niekonwencjonalny sposób promuje dziedzictwo industrialne Starego Kontynentu. W tym jednodniowym festiwalu, koordynowanym przez Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego ERIH, weźmie udział w sumie aż 40 zabytków techniki z całej Europy. Wydarzenie polega na przyswojeniu opracowanegoukładu tanecznego i w dniu imprezy wykonania wspólnego kilkuminutowego tańca.

O godz. 19 rozpocznie się z kolei plenerowy, industrialny koncert w wykonaniu Śląskiej Orkiestry Kameralnej Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Podczas występu zostaną wykorzystane dźwięki i obrazy tarnogórskich zabytków UNESCO.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto