Inwestycja łącząca walory ekonomiczne i ekologiczne

Artykuł sponsorowany
Burmistrz Krzysztof Nowak
Burmistrz Krzysztof Nowak
W Miasteczku Śląskim realizowany będzie projekt umożliwiający zastosowanie dla celów grzewczych ciepła emitowanego dotychczas do atmosfery przez hutę cynku. Dzięki rozbudowie infrastruktury eksploatowanej przez Veolię Południe Sp. z o.o. możliwe stanie się zasilanie 415 budynków, ogrzewanych obecnie kotłami węglowymi. Zyskają jednak nie tylko mieszkańcy, których domy podłączane będą do sieci.

Przyjazne ciepło

- Zamierzamy radykalnie obniżyć stężenie pyłów zawieszonych sprawiając, że będziemy oddychać czystszym powietrzem. Sieć cieplna to bowiem bardzo ekologiczne rozwiązanie. Poprzez ograniczenie problemu smogu powstającego z niskiej emisji zanieczyszczeń wydatnie przyczyni się do ochrony zdrowia mieszkańców – mówi Krzysztof Nowak, burmistrz Miasteczka Śląskiego.

Ciepło systemowe dostarczane przez Veolię Południe stanie się skutecznym orężem w walce ze smogiem. W całym kraju z niepokojem obserwowane są wysokie poziomy pyłów, a w opinii Światowej Organizacji Zdrowia pyły o najmniejszej frakcji otwierają listę najbardziej szkodliwych zanieczyszczeń atmosferycznych. Po przeprowadzeniu tej inwestycji skala problemu w Miasteczku Śląskim będzie odczuwalnie zredukowana.

- W wyniku realizacji projektu w okresie 3 lat powstanie sieć ciepłownicza o długości ok. 23 km, czyli tyle, ile wynosi odległość z Miasteczka Śląskiego do Bytomia. Przyłączone zostaną budynki jednorodzinne o łącznej zamówionej mocy cieplnej wynoszącej 4,5 MW. Przewidywana wysokość nakładów inwestycyjnych to ponad 21 mln zł netto. Najwięcej kosztować będą roboty budowlano-montażowe sieci, które stanowią 97 proc. nakładów – przypomina Zenon Chyra, prezes zarządu Veolii Południe.

Dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wyniesie około 16 mln zł, co stanowi ponad 75 proc. wartości projektu. (kr)

*

Lekcja odpowiedzialności
Veolia Południe dba nie tylko o dostarczanie ciepła systemowego i profesjonalną realizację inwestycji. Troszczy się również o edukację w zakresie ochrony środowiska oraz promuje postawy prozdrowotne. Przykładem takich działań były przeprowadzone przez Veolię Południe pod patronatem władz miasta, warsztaty w Miasteczku Śląskim poświęcone likwidacji niskiej emisji. Podczas ferii zimowych w Miejskim Ośrodku Kultury odbyły się zajęcia dotyczące poszanowania energii cieplnej. W prosty sposób objaśniono najmłodszym, jak powstaje przyjazne środowisku naturalnemu ciepło systemowe i w jaki sposób trafia do naszych domów. Pomocą służyła bajka pt. „Czerwony Kapturek w mieście zimą”. Przygotowana przez ekspertów książka w interesujący sposób przedstawiła najmłodszym zasady korzystania z ciepła systemowego. Przedsięwzięcie miało na celu promocję oszczędzania i kształtowanie odpowiedzialności za środowisko wśród młodych mieszkańców Miasteczka Śląskiego.

Dowiedz się więcej
Na swojej stronie internetowej Veolia publikuje materiały informacyjne dotyczące przeciwdziałania niskiej emisji. Można sprawdzić co w tym zakresie robi Komisja Europejska i jakie inicjatywy podejmują samorządy. O skali problemu świadczą zamieszczone statystyki. Więcej pod adresem:

http://www.veoliaterm.pl/

Jak zaoszczędzić?
Poznaj 10 sposobów na zaoszczędzenie ciepła i uzyskanie dzięki temu wymiernych korzyści w domowym budżecie. Na profilu FB Veolia udostępnia nie tylko praktyczne porady. Sporym zainteresowaniem internautów cieszy się także komiks dotyczący niskiej emisji. Zapraszamy do internetu:

https://www.facebook.com/VeoliaPL

Kompendium wiedzy
Ogrzewanie ciepłem systemowym to brak konieczności dostarczania paliwa, odbioru popiołu, troski o przeglądy kominiarskie czy serwisowanie kotła węglowego. Szczegółowe informacje pod adresem:

http://www.miasteczko-slaskie.pl/siec-cieplna.html

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto