Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak dbać o zęby? Uczniowie dają przykład [WIDEO, ZDJĘCIA]

Anna Folkman
Anna Folkman
Październik to miesiąc profilaktyki próchnicy. O tym jak jej zapobiegać i dbać o zęby mówi dr n.med. Andżelika Warcholak- Grzeszewska, a uczniowie Prywatnej Szkoły Podstawowej Leonarda Piwoni w Szczecinie dają przykład.

Czym jest profilaktyka jamy ustnej?

Są to zabiegi i czynności, które mają na celu zapobieganie powstawania próchnicy, a także chorób przyzębia, czyli tkanek otaczających ząb. Profilaktyka, to także działania edukacyjne, które mają na celu wykształcenie prawidłowego nawyku szczotkowania zębów, najlepiej po każdym posiłku lub co najmniej dwa razy dziennie. Ma także uświadomić pacjenta, w jaki sposób poprawnie dbać o higienę jamy ustnej, czyli stosowanie odpowiedniej pasty, szczoteczki (wymianie jej co 2-3 miesiące), irygatora, nici dentystycznych czy płukanek, w zależności od indywidualnych potrzeb, a także o regularnych wizytach kontrolnych w gabinecie stomatologicznym.

CZYTAJ TEŻ:

Próchnicy najbardziej boimy się u dzieci. Słusznie?

W przypadku dzieci profilaktyka próchnicy zębów ma kluczowe znaczenie dla ich zdrowia. Należy podkreślić, że szkliwo zębów mlecznych jest bardziej podatne na działanie bakterii próchnicotwórczych. Próchnica to choroba zakaźna i nie leczona może przenieść się na zawiązki zębów stałych, a także doprowadzić do ostrego zapalenia miazgi, a w konsekwencji leczenia endodontycznego (kanałowego) lub utraty zębów, co może skutkować wadami zgryzu.

Jak dbać o zęby dzieci?

Profilaktyka próchnicy zębów u noworodków i niemowląt polega na przecieraniu wałów dziąsłowych wilgotnym gazikiem. W przypadku wyżnięcia się pierwszego zęba, należy zastosować odpowiednią szczoteczkę i pastę bez fluoru. Pamiętajmy, że smoczek należy odstawić po 1. roku życia, gdyż długotrwałe używanie smoczka przez dziecko może powodować wady zgryzu. Dodatkowo nie należy podawać dzieciom w nocy słodkich płynów, ani pozwalać na zasypianie z butelką, gdyż doprowadza to do powstania próchnicy. U starszych dzieci stosujemy odpowiednie do wieku szczoteczki oraz pasty do zębów, zawierające odpowiednią dawkę fluoru. Fluor zapobiega próchnicy i jest całkowicie bezpieczny dla dziecka w dawkach profilaktycznych. Wzmacnia szkliwo zębów, zmniejsza odkładanie się płytki nazębnej i znosi nadwrażliwość.

COMPONENT {"params":{"text":"ZOBACZ TEŻ: ","id":"zobacz-tez"},"component":"subheading"}

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto