18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak kontrolować sny?

abcZdrowie.pl
Możliwość kontrolowania snów może wydawać się nam motywem żywcem wyjętym z filmów science fiction, ale naukowcy przekonują, że sen świadomy (z ang. lucid dream ‒ LD) to nie mit.

Mimo iż temat ten uchodzi za stosunkowo kontrowersyjny, wiele osób zarzeka się, że nie raz doświadczyły snu, w którym miały świadomość znajdowania się w stanie uśpienia. Co więcej, miały dostęp do swoich wspomnień, a jasność myślenia pozwalała im na kontrolowanie treści snu. Osoby zainteresowane tematyką świadomego snu nierzadko usiłują wywołać taki sen. Czy jest to możliwe?

Sposoby na indukcję snu świadomego

Perspektywa wpływania na przebieg snu może wydawać się kusząca, zwłaszcza że doznania we śnie świadomym są realistyczne i mamy możliwość wykonywania czynności, które na jawie są nierealne (np. latanie siłą woli). Teoretycznie każdy z nas może doświadczyć świadomego snu spontanicznie – według danych szacunkowych, aż 20% ludzi ma za sobą taką sytuację. Istnieje również możliwość indukcji tego stanu.

Co zrobić, by doświadczyć snu świadomego? Przed położeniem się do łóżka warto poczytać na temat LD – nawet krótki tekst może przyczynić się do wystąpienia tego zjawiska. Pomocna jest także rozmowa o indukowaniu snów świadomych. Jeśli nie uzyskamy pożądanych efektów, możemy zastosować techniki świadomego śnienia. W ich obrębie wyróżnia się trzy kategorie: metody fizjologiczno-farmakologiczne (np. metoda przerywania snu), metody psychologiczne (np. technika pamięciowa doktora LaBerge'a, autosugestia) oraz inne metody (np. zastosowanie urządzenia Dream Light). Jak w praktyce wygląda wywoływanie snów świadomych?

- Metoda przerywania cyklu snu polega na celowym przerwaniu fazy snuREM, odczekaniu co najmniej 60 minut i ponownym położeniu się do łóżka z wyraźnym zamiarem doświadczenia snu świadomego.
- Technika pamięciowa doktora LaBerge'a to złożona metoda, która opiera się na połączeniu autosugestii przed snem, wizualizacji przedsennej i testów rzeczywistości. Aby wywołać sen świadomy, należy dostrzegać elementy oniryczne (elementy marzeń sennych) na jawie i zapamiętywać je, aby być w stanie rozpoznać je we śnie.
- Autosugestia – niezwykle prosta metoda, polegająca na położeniu się do łóżka z zamiarem doznania snu świadomego.
- Technika „Chaining” wymaga pozostania w bezruchu po obudzeniu się ze snu świadomego – w ten sposób szanse na powrót do LD rzekomo rosną.
- Techniki relaksacyjne – obejmują medytację, mantry i liczenie.
- Technika rąk – teoretycznie, patrzenie na własne dłonie kilka razy w ciągu dnia i tuż przed położeniem się spać ma pomóc w doprowadzeniu do stanu snu świadomego.

Kontrowersyjnym sposobem wywoływania LD jest zastosowanie ziół lub substancji psychoaktywnych – o ile autosugestia nie może nam zaszkodzić, opary palonego suszu lub narkotyki – owszem.

Czy każdy może wywoływać sny świadome?

Mimo iż doświadczanie stanu świadomego snu nie ma niekorzystnego wpływu na naszą psychikę lub zdrowie fizyczne, techniki indukcji LD polegające na wybudzaniu się ze snu po pewnym czasie mogą prowadzić do niewyspania i przemęczenia organizmu. Stosowane w umiarze przez osoby w dobrym stanie zdrowia, nie mają skutków ubocznych. Jeśli jednak osoba eksperymentująca z indukowaniem snów świadomych ma problemy z sercem lub choruje na schizofrenię, manipulowanie świadomością we śnie może okazać się groźne, istnieje bowiem ryzyko zatarcia granic między jawą a snem.

Kontrolowanie snu może stanowić niezwykle ciekawe doświadczenie, pod warunkiem, że nie nadużywamy technik wywołujących LD, a nasz stan zdrowia nie jest przeciwwskazaniem do eksperymentów ze snem.

Partnerem serwisu jest

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto