Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak walczyć z niestrawnością?

abcZdrowie.pl
by michaeldorokhov / CC BY 2.0 (flickr)
Uporczywa niestrawność może wiązać się z niezdrową dietą i złymi nawykami, których wyeliminowanie pozwoli cieszyć się zdrowiem. Może być jednak objawem poważnych problemów z układem pokarmowym.

Niestrawność może skutecznie uprzykrzyć nam życie. Zgaga, ból brzucha, wzdęcia, odbijanie, biegunka i dyskomfort w jamie brzusznej to najczęściej występujące dolegliwości. Co prawda niestrawność nie jest chorobą, ale może być objawem poważnych dolegliwości. Dlatego tak ważne jest, aby znać jej przyczyny, objawy i sposoby na radzenie sobie z uporczywymi dolegliwościami.

Przyczyny niestrawności

Pamiętajmy, że niestrawność nie pojawia się bez przyczyny. Obecność nieprzyjemnych objawów to znak od organizmu, że dzieje się coś niedobrego. Najczęściej reaguje na tłuste posiłki w dużych ilościach, do których często pijemy alkohol. Niestrawność pojawia się często także jako kara za łakomstwo. Nie mogłeś opanować się przed zjedzeniem tabliczki czekolady czy paczki chipsów, a teraz boli cię brzuch? Nic dziwnego. Do niestrawności dochodzi, ponieważ żołądek nie radzi sobie z wydzieleniem dużej ilości soków trawiennych potrzebnych do strawienia dużych ilości jedzenia, które niestrawione pozostaje w żołądku. W wyniku tego jedzenie zalega w żołądku i powoduje zgagę, uczucie ciężkości, a nawet biegunkę.

Jak leczyć niestrawność?

Leczenie niestrawności może przebiegać na dwa sposoby. Możemy wybrać leczenie naturalne lub udać się do apteki i poprosić o pomoc farmaceutę. Wybierając pierwszą metodę, niestrawności pozbędziemy się popijając małymi łyczkami przegotowaną, ostudzoną wodę. Warto sięgnąć też po napary ziołowe i zaparzyć herbatkę z mięty, dziurawca, melisy, rumianku, kminku i kopru włoskiego. Jeśli towarzyszą nam nudności, to warto przygotować herbatkę imbirową. Bardzo ważna w niestrawności jest także prawidłowa dieta. Warto zrezygnować z produktów smażonych na rzecz tych gotowanych na parze. Według dietetyk Marceliny Szulżyckiej należy zwrócić uwagę na tempo spożywanych posiłków. „Zbyt szybkie spożywanie uniemożliwia właściwe rozdrobnienie pokarmu. Należy zwrócić uwagę na dokładne przeżuwanie, ponieważ od niego zależy sprawność kolejnych etapów trawienia.” Wszystkie posiłki powinniśmy spożywać w pozycji siedzącej. Napoje powinny być wypijane tylko pomiędzy posiłkami, w przeciwnym razie kwasy żołądkowe zostaną rozrzedzone i nie będą w stanie strawić spożytego przez nas pożywienia. Problemy z niestrawnością pomogą też zlikwidować leki apteczne, które obniżą kwasowość w układzie pokarmowym i wspomogą trawienie.

Jak ustrzec się niestrawności w przyszłości?

Kiedy pokonamy już towarzyszącą nam niestrawność, pamiętajmy, że skoro wystąpiła u nas raz, to znaczy, że mamy skłonności, aby występowała znowu. Warto więc poznać i przestrzegać kilku zasad, które pomogą nam ustrzec się jej w przyszłości. Przede wszystkim spożywając posiłki, trzeba gryźć je powoli i dokładnie. Pamiętajmy, że łakomstwo nie jest wskazane, dlatego należy zjeść tyle, aby zapewnić sobie poczucie sytości. Oprócz przestrzegania lekkostrawnej diety, ważna będzie także aktywność fizyczna, która wspomoże pracę układu pokarmowego. Warto też nauczyć się radzenia sobie ze stresem, ponieważ zestresowany organizm nie traktuje trawienia jako priorytetu, dlatego nietrudno o niestrawność w stresujących sytuacjach. Co jeszcze? Marcelina Szulżycka uważa, że „na jakość trawienia wpływa również tryb życia. Brak ruchu, stres, palenie papierosów, czy częste spożywanie alkoholu, osłabiają układ pokarmowy i uniemożliwiają jego prawidłowe funkcjonowanie”.

Jeśli wprowadzenie zdrowej diety i zrezygnowanie z niezdrowych nawyków nie przyniesie oczekiwanej poprawy zdrowia, to należy udać się po poradę do lekarza. Powinien on zlecić szczegółowe badania, które pozwolą na wykluczenie poważnych chorób układu pokarmowego.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto