Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jesień z Bluesem. Gwiazdy w Białymstoku

Redakcja
(Fot.Jerzy Doroszkiewicz)
(Fot.Jerzy Doroszkiewicz) MMBiałystok
27. Jesień z Bluesem rozpoczęta. Dziś czarnoskórzy wokaliści zaśpiewają gospel w kościele św. Wojciecha, a przez następne dwa dni bluesem rozbrzmiewać będą kino Forum i kawiarnia Fama. Imprezę zakończy premiera nagranej w Białymstoku płyty ”harpcore” czterech wirtuozów harmonijki ustnej.

Białostocki festiwal Jesień z Bluesem to jedna z najstarszych imprez poświęconych bluesowi w Polsce. Grali na nim Tadeusz Nalepa, Ryszard Riedel i wielu, wielu innych.
W tym roku Jesień z Bluesem znów ma prawo zaskakiwać i zadziwiać. Bo ten festiwal zmienia się i ewoluuje, tak jak żywy jest blues – gatunek muzyczny, który w Polsce od lat ma wielu zagorzałych wielbicieli.
W tym roku imprezę rozpoczęło odsłonięcie kolejnych tabliczek na Alei Bluesa i spotakanie z jednym z nestorów bluesowego dziennikarstwa – Janem Chojnackim, od lat związanym z Programem Trzecim Polskiego Radia. Nie mniej interesująco przebiegł kameralny koncert duetu Werbińska & Pawlina. Wokalistka, która z powodzeniem przez lata śpiewała gospel i utalentowany gitarzysta akustyczny, Błażej Pawlina.
Gospel – nowa tradycja
W czwartkowy wieczór warto odwiedzić kościół św. Wojciecha. Od kilku lat jeden z koncertów Jesieni z Bluesem organizowany jest właśnie w tej świątyni. Swoje natchnione pieśni wykonywał tu już między innymi legendarny multiinstrumentalista Józef Skrzek, ale najlepiej wnętrze sprawdza się przy muzyce gospel. Już w czwartek o godz. 19.30 kościół przy Warszawskiej wypełnią znane pieśni religijne w wykonaniu New Gospel Choir Life z Düsseldorfu. To sześcioro doświadczonych, pełnych pasji i nieprzeciętnie utalentowanych czarnoskórych wokalistów prowadzonych przez Petera Mante.
Śląska strona bluesa
Piątkowy główny koncert 27. Jesieni z Bluesem rozpocznie występ formacji Marek Makaron Trio. Śląski muzyk Marek Motyka na gitarach akustycznych i gitarze rezofonicznej gra od przeszło dwóch dekad. Jak na prawdziwego bluesmana przystało, grywał na ulicach europejskich miast, a i dziś zdarza mu się występować jako człowiek–orkiestra. W 2010 roku do występu na dużej scenie Rawa Blues Festival zaprosił śląskiego beat-boxera Minixa. Kilka tysięcy słuchaczy w Spodku dało się ponieść fuzji hip hopowych rytmów z korzennymi dźwiękami. Bo Makaron nie dość, że gra w manierze bluesa z delty MIssissippi, to jeszcze śpiewa śląską gwarą w jej staropolskiej odmianie.
Na tle akustycznych dźwięków gitarzysty i kontrabasisty z Niemiec zabrzmi kryształowo brzmiąca harmonijka ustna, w którą zadmie Beata Kossowska. Młoda artystka od lat mieszka w Niemczech i tam współpracuje z najsłynniejszymi producentami instrumentów. W Polsce ukazała się jej "Harmonijka ustna w praktyce" – nowoczesny podręcznik nauki gry.
Piątkowy koncert zakończy występ blues-soulowego Pata Smilie z Chicago.
Bez wątpienia wielką atrakcją wizualną i okazją do wspólnych tańców będzie wieczorny koncert Zydeco Flow w kawiarni Fama. Zespół ma w swoim składzie akordeonistę, śpiewa niemal wyłącznie autorskie kompozycje w języku polskim, a energią na scenie mógłby obdarzyć kilku innych wykonawców.
Europejski blues
Kajetan Drozd Acoustic Trio to nawiązująca do rockabilly wybuchowa mieszanka dźwięków szarpanego ostro kontrabasu, perkusji i niesamowitego talentu Drozda. Muzyk już dał sie poznać jako charyzmatyczny lider zespołu Siódma w Nocy, ale znakomicie daje sobie radę takżę z gitarą akustyczną.
Organizatorzy Jesieni od kilku lat starają się sprowadzać bluesmanów z szeroko pojętej Europy. Łotewski Latvian Blues Band grał i na Chicago Blues Festival i był podobnie jak zespół Drozda na International Blues Challenge. Zespół obiecuje solidną porcję elektrycznego bluesa.
Najbardziej oczekiwanym będzie z pewnością belgijski Howlin' Bill – tegoroczny laureat European Blues Challenge. Grupa ze sporym stażem stanęła do konkursu organizowanego przez Europejską Unię Bluesa i podbiła międzynarodowe jury. W swojej muzyce łączy bluesa z boogie czy rockabilly i co nie bez znaczenia, liderem jest śpiewający harmonijkarz.
Harmonijkowy Atak
Nikt nie powinien przegapić zaplanowanej na sobotnią noc premiery płyty "harpcore" Harmonijkowego Ataku. W kawiarni Fama na żywo potęgę czterech harmonijek jednocześnie zaprezentują białostoczanin Tomek Kamiński, a wraz z nim harmonijkarz Kasy Chorych Michał Cielak Kielak, wirtuoz harmonijek chromatycznych i diatonicznych Bartek Łęczycki oraz lider Łukasz Wiśnia Wiśniewski – wokalista, harmonijkarz i lider grup Blue Machine i Hard Times. Takiej okazji do zdobycia autografów nie można przegapić.
Historia festiwalu
Pierwszy festiwal Jesień z Bluesem odbył się już w 1978 roku. Jego pomysłodawcami byli m.in. muzycy białostockiej Kasy Chorych – Ryszard Skiba Skibiński i Jarosław Tioskow.
Na początku lat 80. XX wieku białostocka impreza stała się znaną w Polsce marką, a do stolicy województwa pielgrzymowały tłumy fanów z całej Polski. Zmiany w Polsce i remonty kina Forum spowodowały przerwę w ciągłości imprezy. Festiwal ponownie nieprzerwanie pojawia się w ostatnim tygodniu listopada od 1996 roku, ale jego ranga zmniejszyła się.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jesień z Bluesem. Gwiazdy w Białymstoku - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto