Kamil Wajda z Olimpijczyka Nowe Chechło zdobył Mistrzostwo Polski!

Kamil Wajda zdobył złoty medal
Kamil Wajda zdobył złoty medal Stanisław Wawszczak
Kajakarze UKS Olimpijczyk Nowe Chechło zdobyli cztery medale podczas XXX Długodystansowych Mistrzostw Polski w kajakarstwie klasycznym. Kamil Wajda z Olimpijczyka zdobył złoty medal!

Dwudniowe Długodystansowe Mistrzostwa Polski w kajakarstwie klasycznym rozegrano na jeziorze Lubiąż w Lubniewicach, a do rywalizacji o tytuły mistrzów Polski we wszystkich kategoriach wiekowych zgłosiło się 573 zawodników z 60 klubów.

Zawodnikom przygotowano do pokonywania pętlę o długości 2,5km, a organizatorem zawodów był gorzowski klub Admira. Przy okazji mistrzostw rozegrano również Międzynarodowe Długodystansowe Regaty Dzieci.

Z Lubniewic Kamil Wajda z Olimpijczyka Nowe Chechło przywiózł tytuł mistrza Polski. Startował w kategorii młodzików na dystansie 5 km. Kamil Wajda z Olimpijczyka prowadził od startu do mety, wygrywając z czasem o blisko 3 sekundy lepszym do drugiego na mecie Patryka Oczkowskiego (MKKS Gorzów Wlkp).

Wśród juniorek na dystansie 10 km srebrny medal na dwójce z czasem 42:56,1 min. wywalczyły Maja Miś i Julia Lis. Nasze dziewczyny wyprzedziła dwójka z „4” Katowice, Justyna Iskrzycka i Ewelina Pilarz.

Z kolei Kasandra Widera zdobyła medal brązowy w wyścigu K-1 młodziczek na 5 km. Czwarty medal wywalczyła Patrycja Szewczyk w regatach dzieci. Patrycja w K-1 rocznika 2002 na dystansie 2,5 km finiszowała na pierwszym miejscu.

W juniorkach młodszych na dystansie 10 km Sandra Wajs i Karolina Zorzycka finiszowały na miejscu siódmym. W kanadyjkach na dystansie 10 km w kategorii juniorów startowali Szymon Choroba, dziewiąty na mecie i Maciej Andrzejczak jedenasty.

Tuż za podium w K-2 juniorów mł. znalazła się dwójka Paweł Wolny i Remigiusz Mrozek. Kajakarze Olimpijczyka do trzeciego miejsca stracili 4,5 sek. Podobny los spotkał dwójkę naszych juniorów, Dionizego Plazę i Grzegorza Zbirowskiego, którzy finiszowali na czwartym miejscu w K-2 na 10 km.

W niedzielę jako ostatnie z naszych zawodniczek wystartowały w K-1 Maja Miś i Julia Lis, w kat. juniorek na 10 km. Maja była piąta, wygrała Paulina Paszek („4” Katowice) przed Weroniką Piochacz (Warta Poznań). Lis, która przez większą część dystansu płynęła na trzeciej pozycji, zaczepiła kajakiem o jakąś przeszkodę i musiała się wycofać. Paszek jest aktualnie najlepszą kajakarką w Polsce, w kwietniu wygrała wszystkie konkurencje podczas międzynarodowych regat we Włoszech. Piochacz jest partnerką w osadzie Julii Lis, obie wywalczyły we Włoszech dwa brązowe medale.

Mieliśmy też szanse na jeszcze jeden medal. Marzena Ferdyn i Janina Francik w wyścigu młodziczek na 5 km finiszowały na drugim miejscu, ale po proteście startujących nasza osada została zdyskwalifikowana. Na jednym z nawrotów nasze kajakarki uderzyły w kajak prowadzącej przed nimi osady. W wyniku tego zderzenia prowadząca osada odpadła z rywalizacji o złoty medal. Sędziowie po analizie zdarzenia, uznali protest i nasze dziewczyny straciły srebrne medale.

- Cóż, na trasie regat były bardzo trudne warunki. Wiał silny wiatr i była duża fala, nie każdy sobie z tym radził. Świetnie pokazał się Kamil Wajda, szkoda Julii Lis, bo miała duże szanse medal. Nie wystartowali tutaj nasi najlepsi seniorzy, Dawid Lipiński i Marcin Przypadło. Zdają oni aktualnie matury, co wykluczyło ich z rywalizacji. Za dwa tygodnie kolejne ważne regaty, eliminacje do kadry Polski i do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Bydgoszczy. Tam wszyscy będą ścigać się w K-1, nie będzie żadnych osad. Wtedy okaże się, kto jest na jakim miejscu – mówi Klaudiusz Kokot, trener kajakarzy Olimpijczyka.