Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kanalizacja Tarnowskie Góry: Zakończenie inwestycji to okazja do świętowania

Redakcja
Konferencja prasowa z okazji zakończenia I fazy "Budowy kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz oczyszczalni ścieków w Tarnowskich Górach"
Konferencja prasowa z okazji zakończenia I fazy "Budowy kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz oczyszczalni ścieków w Tarnowskich Górach"
W minioną niedzielę w Parku Miejskim przy ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego odbył się festyn rodzinny z okazji zakończenia prac nad realizacją projektu pn. "Budowa kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz oczyszczalni ścieków w Tarnowskich Górach - I Faza". Atrakcji nie brakowało.

W programie znalazły się m.in. gry i zabawy dla dzieci i koncerty muzyczne "Tarnogórskiego Big Bandu" oraz Adama Snopka z grupą "New Transformation". Organizatorem festynu był Zespół ds. Realizacji Projektu "Budowy kanalizacji w Tarnowskich Górach" działający w tarnogórskim magistracie. Projekt pn. "Budowa kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz oczyszczalni ścieków komunalnych w Tarnowskich Górach" obejmuje rozbudowę i modernizację systemów kanalizacyjnych w zlewniach Centralnej Oczyszczalni Ścieków, oczyszczalni "Repty" i oczyszczalni "Leśna" . Podzielono go na dwie części.

Faza I, którą właśnie zakończono, obejmuje rozwiązanie problemu gospodarki ściekowej w zlewni COŚ. Faza II pozwoli na uporządkowanie gospodarki ściekowej w zlewni oczyszczalni "Repty" i oczyszczalni "Leśna" (2011-2015). Inwestycja jest współfinansowana ze środków unijnych.

- Tarnowskie Góry to szczególne miasto, w którym ochrona środowiska to priorytet. Miasto i przyroda żyją w symbiozie. Cały niemal teren Tarnowskich Gór, w tym znaczna część centrum, są w obszarze chronionym "Natura 2000", to ewenement na skalę Europy. Miasto rozwijając się nie może naruszyć tej delikatnej równowagi. Dlatego też prowadzenie prac związanych z budową kanalizacji było bardzo trudne.

Prace rozpoczęliśmy w 2008 roku ze środków gminy, nie mając jeszcze dofinansowania ze środków zewnętrznych. To było wielkie wyzwanie i wysiłek. Dofinansowanie unijne udało się nam pozyskać w 2009 roku. Podpisaliśmy umowę, która dawała nam 93 mln zł dotacji. Mogliśmy rozszerzyć front robót. Wybudowaliśmy sieć kanalizacji w Sowicach, Lasowicach, uzupełniliśmy kanalizację w Bobrownikach Śląskich oraz Śródmieściu, rozwiązując tym samym problem uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej na znacznym obszarze miasta. Ścieki trafiły już do nowej Centralnej Oczyszczalni Ścieków. Dzięki temu można było zlikwidować starą, 80-letnią oczyszczalnię w Lasowicach - tłumaczy Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór.

Całkowita wartość I części projektu wynosi około 130 mln zł brutto. Projekt jest dofinansowany z Funduszu Spójności. Pozostałe źródła finansowania to: kredyt z dopłatami z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, pożyczka z WFOŚiGW w Katowicach, środki z budżetu miasta oraz komplementarnie środki PWiK Sp. z o.o. w Tarnowskich Górach.

Rozbudowa zbiorczego systemu kanalizacji sanitarnej oraz modernizacja systemu oczyszczalni ścieków (budowa jednej nowej oczyszczalni oraz modernizacja istniejących) pozwoliła na zwiększenie liczby osób korzystających ze zbiorczych systemów kanalizacyjnych. Zyskali mieszkańcy. Jest czyściej i bardziej ekologicznie. Poprawiła się czystość wód powierzchniowych, a zasoby wód podziemnych są lepiej chronione (pod miastem znajduje się rezerwuar wody pitnej dla Śląska - Zbiornik Myszkowsko-Lubliniecki).

W Tarnowskich Górach systemy kanalizacji ściekowej i deszczowej funkcjonują znacznie sprawniej niż dotychczas. Procesy oczyszczania ścieków są teraz skuteczniejsze i bardziej wydajne (zgodnie z dyrektywami unijnymi). A to leży na sercu Radzie Miejskiej Tarnowskich Gór, burmistrzowi miasta i mieszkańcom.

- Żadne współczesne miasto nie może się obejść bez kanalizacji. Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej daje przede wszystkim efekt ekologiczny. Kiedy ostatnio brałem udział w konferencji poświęconej ochronie wód zbiornika w Turawie w Opolskiem, do którego zlewni należą Tarnowskie Góry, nasze miasto po raz pierwszy zostało pochwalone. Wskaźniki zanieczyszczeń w Małej Panwi, na której utworzono Jezioro Turawskie, zmalały bowiem o połowę. To efekt naszej inwestycji. Chcemy dać przykład innym gminom. Leżymy w dorzeczu Odry, trzeciej co do długości rzeki na terenie Polski. To zobowiązuje. To nie koniec korzyści z naszej inwestycji. Nowa kanalizacja pozwoli mieszkańcom zrezygnować z uciążliwych, przestarzałych szamb. Teraz ścieki są już odprowadzane z nieruchomości bezobsługowo. Oczywiście prace ziemne oznaczały spore niedogodności i utrudnienia, ale mieszkańcy Tarnowskich Gór są wyrozumiali i wiedzą, że nie dało się tego uniknąć.

Uporządkowanie kanalizacji daje kolejną korzyść. Tylko miasto, w którym rozwiązano taki problem, ma szansę na pozyskanie inwestorów, o co systematycznie zabiegamy - mówi Arkadiusz Czech.

Projekt modernizacji całej gospodarki ściekowej w Tarnowskich Górach obejmuje rozbudowę i unowocześnienie systemów kanalizacyjnych w zlewniach Centralnej Oczyszczalni Ścieków, oczyszczalni "Repty" i oczyszczalni "Leśna". Projekt (Faza I) objął teren dzielnic: Śródmieście Centrum z osiedlem Kolejarz-Staszic, Lasowice, Sowice, Osadę Jana i Bobrowniki Śląskie - Piekary Rudne. Istniejący system kanalizacji sanitarnej oraz ogólnospławnej zmodernizowano i rozbudowano, tak by przyjął ścieki sanitarne z tego terenu.

Teraz do systemu podłączają się mieszkańcy - znaczna większość osób już to zrobiła. Wszystko przebiega bardzo sprawnie, bo Rada Miejska podjęła uchwałę o dofinansowaniu budowy przyłączy. Warunki techniczne prac określa operator sieci - Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Tarnowskich Górach, które udziela również szczegółowych informacji na ten temat. Także istniejący w mieście system kanalizacji deszczowej został zmodernizowany. Odbiornikiem wód opadowych jest m.in. rzeka Stoła (dopływ Małej Panwi).

- Porządkowanie gospodarki wodno-ściekowej to okazja, by zwrócić uwagę mieszkańców, zwłaszcza dzieciom i młodzieży na to, jak ważna jest tematyka ekologii dla współczesnego człowieka. Dlatego przedstawiciele Zespołu ds. Realizacji Projektu spotykają się z uczniami szkół, np. w kwietniu odwiedzili Zespół Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach. Promowaniu tej tematyki służył także festyn rodzinny, który odbył się w ubiegłą niedzielę. Choć przede wszystkim był on okazją do wspólnego radosnego świętowania, bo mieszkańcy Tarnowskich Gór mogą być z siebie dumni. 

- Skończyliśmy etap pierwszy, przed nami kolejne wyzwania. Etap drugi już się rozpoczął - obejmie północne dzielnice miasta. Już planujemy trzecią część prac, która będzie realizowana w dzielnicy Pniowiec - dodaje burmistrz Arkadiusz Czech.

Niedzielny festyn, choć sporo rozmawiano o ochronie środowiska, gospodarce wodno-kanalizacyjnej i kolejnych inwestycjach miasta, był jednak przede wszystkim okazją do dobrej zabawy. A na tym organizatorom zależało najbardziej, by w tym czasie zaprezentować, także najmłodszym, że ekologia, choć czasami trudna i wymagająca, jest warta zachodu.


Urząd Miejski w Tarnowskich Górach
Zespół ds. Realizacji Projektu
(informacje o inwestycji)
ul. Piastowska 8
pon.-pt. godz. 8-16
tel. 32-76-90-355, 32-76-90-356
www.kanalizacja.tarnowskiegory.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto