Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedy cesarskie cięcie to konieczność?

abcZdrowie.pl
archwium
Cesarskie cięcie jest wykonywane w szczególnych przypadkach. Dowiedz się, kiedy istnieją wskazania do tzw. cesarki.

Poród naturalny wywołuje lęk u wielu kobiet – ciężarne obawiają się przede wszystkim bólu oraz komplikacji, które mogłyby zagrozić życiu i zdrowiu dziecka. Dla porównania, cesarskie cięcie wydaje im się bezpieczniejszą i mniej stresującą opcją, choć lekarze ostrzegają, że tzw. cesarka to poważny zabieg chirurgiczny, obarczony ryzykiem powikłań.

Jak wygląda cesarskie cięcie?

Przed cesarką konieczne jest usunięcie owłosienia z okolic łonowych ciężarnej i założenie cewnika. Zabieg zaczyna się od znieczulenia pacjentki – w większości przypadków stosuje się znieczulenie zewnątrzoponowe. Następnie wykonuje się przecięcie powłok skórnych, otrzewnej i mięśnia macicy w celu wyjęcia dziecka. Po wydobyciu noworodka i łożyska rana nad spojeniem łonowym zostaje zszyta.

Cesarskie cięcie może wydawać się mało skomplikowaną procedurą, nie należy jednak zapominać o ryzyku komplikacji. Do powikłań cesarki należą: zakażenie rany pooperacyjnej, zapalenie otrzewnej, zakrzepica, niedrożność jelit, krwotok, zator płynem owodniowym, uszkodzenie moczowodów lub pęcherza moczowego. Warto uświadomić sobie również, że kobiety, które mają za sobą cesarskie cięcie, są w większym stopniu narażone na powikłania w kolejnej ciąży i trudności z poczęciem dziecka.

Wskazania do cesarskiego cięcia

Jak wyjaśnia ginekolog Marek Pabian, „nie ma jednoznacznych wskazań do cesarskiego cięcia, istnieje ich bardzo wiele i są rozbudowane. Generalnie można je podzielić na trzy grupy: wskazania matczyne, wskazania płodowe oraz wskazania pozapołożnicze”. Wśród wskazań matczynych można wymienić wady miednicy, łożysko przodujące, zagrażające pęknięcie macicy oraz przedwczesne odklejenie łożyska. Wskazania płodowe obejmują: trombocytopenię płodu, wady u płodu, nieprawidłowe jego ułożenie oraz ryzyko niedotlenienia dziecka, natomiast do wskazań pozapołożniczych zaliczyć można: zmiany patologiczne kręgosłupa (jeśli wykluczają poród siłami natury), zmiany naczyniowe dna oka lub odwarstwienie siatkówki, ciężkie schorzenia płuc lub choroby układu sercowo-naczyniowego. „Trzeba pamiętać, że ciąża każdej pacjentki to indywidualność i na decyzję o cesarskim cięciu składa się wiele czynników” ‒ dodaje ginekolog.

Cesarka na życzenie – czy warto?

W krajach zachodnich wiele kobiet już na początku ciąży decyduje się na cesarskie cięcie, uznając je za wygodniejszą alternatywę dla porodu naturalnego, który może trwać godzinami. Również w Polsce cesarka na życzenie to coraz częstsze zjawisko, choć nie brak jej przeciwników. W obliczu skrajnych różnic w podejściu do cesarskiego cięcia bez wskazań medycznych warto zachować ostrożność: „Myślę, że matka powinna sama podjąć decyzję, w jaki sposób jej dziecko przyjdzie na świat” ‒ stwierdza ginekolog Marek Pabian. „Jednak, decydując się na cesarskie cięcie z własnego wyboru, powinna wiedzieć wszystko o możliwych zagrożeniach, które z tego wynikają. Matki muszą mieć pełen dostęp do sposobów walki z «bólem» porodowym. Uważam, że zgodnie z myślą «rodzić po ludzku», poza godnymi warunkami do porodu, komfort psychiczny jest równie ważny”.

Poród siłami natury jest dla wielu kobiet traumatycznym przeżyciem, nie dziwi więc fakt, iż niejedna przyszła mama rozważa poddanie się cesarskiemu cięciu. Z jednej strony, nie sposób nie dostrzec korzyści płynących z tego zabiegu, z drugiej – nie wolno zapominać o ryzyku groźnych powikłań. Jeśli pod koniec ciąży nie występują wskazania do cesarki, decyzję o jej przeprowadzeniu warto dokładnie przemyśleć. Chęć oszczędzenia sobie bólu może bowiem obrócić się przeciwko kobiecie i jej dziecku.

Partnerem serwisu jest

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto