Kolej wisząca na Śląsku i Zagłebiu? Jest wizualizacja i mapa! Czy Monorail połączy Katowice i Sosnowiec z Pyrzowicami?

tos

Wideo

Zobacz galerię (20 zdjęć)
Tak wygląda projekt kolei wiszącej monorail na Śląsku i Zagłębiu. Wizualizacje robią spore wrażenie. "Monorail" to kolej jednoszynowa. Jej projekt na początku 2019 roku przedstawili naukowcy z Politechniki Śląskiej i jest on zrealizowany na zlecenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Całość miałaby usprawnić system transportu kolejowego na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim. Wśród pomysłów budowy nowych tradycyjnych linii kolejowych i zagęszczenia siatki połączeń znalazł się też pomysł budowy monorailu, który miałby połączyć centra Katowic i Sosnowca z lotniskiem w Pyrzowicach.

Co kryje się pod hasłem monorail?

- To system kolei jednoszynowej. Wykorzystuje się w nim tor w postaci jednej szyny ułożony na estakadach. Dzisiaj buduje się to stosunkowo szybko, dlatego że elementy estakad są zunifikowane. Przykładem jest Dubaj i połączenie koleją monorail pewnych przestrzeni. Monorail to wysokowydajny system i powinien obsługiwać duże potoki pasażerskie. Taki system może być zupełnie bezzałogowy. Mógłby to być identyfikator naszej metropolii - mówił w lutym tego roku dr inż. Ryszard Janecki, jeden ze współautorów zamówionej przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię koncepcji kolei metropolitalnej.

Owa koncepcja przez cały czas jest uaktualniana pomysłami i uwagami, które mają do niej miasta i gminy zrzeszone w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Jak mówi odpowiedzialny za sprawy komunikacyjne członek jej zarządu Grzegorz Kwitek, po konsultacjach z samorządowcami powstał suplement do koncepcji. Znalazło się w niej około stu sześćdziesięciu uwag, które zgłaszały poszczególne gminy, ale też PKP PLK.

Kolej wisząca na Śląsku i Zagłebiu? Jest wizualizacja i mapa...

- W najbliższych tygodniach zostanie wszczęte postępowanie związane z zamówieniem studium wykonalności. Chcemy zbadać, który z wariantów kolei metropolitalnej jest najbardziej optymalny i możliwy do realizacji - mówi Grzegorz Kwitek.

Według planów w Katowicach trasa monorailu miałaby się zaczynać w rejonie dworca kolejowego w centrum miasta i poprzez budowane centrum przesiadkowe Sądowa i plac Wolności dotrzeć do ulic 3 Maja i Korfantego, by pobiec w kierunku Siemianowic Śląskich. W rejonie Siemianowic i Czeladzi dochodzić miałaby odnoga z centrum Sosnowca, która miałaby pobiec tamtejszymi ulicami 3 Maja i Grota-Roweckiego. Metą monorailu miałoby być lotnisko w Pyrzowicach.

Jeśli ta koncepcja stałaby się wiążąca, wówczas na ulicach 3 Maja w centrum Katowic i Sosnowca pojawiłyby się betonowe podpory, które mogłyby zniszczyć te ulice podobnie jak wybudowana w czasach PRL estakada zniszczyła rynek w Chorzowie.

- Zdania są podzielone. Niektóre rozwiązania nie ingerują w tkankę miejską, inne ingerują chociażby w bliskość budynków, co dla mieszkańców może wywołać utrudnienia. Obecne technologie są jednak ciche i emitują bardzo mało hałasu. Na pewno jest to rozwiązanie cichsze od tradycyjnej kolei. Jesteśmy przekonani, że w toku dyskusji uda się wybrać rozwiązania optymalne techniczne i akceptowalne społecznie - mówi Grzegorz Kwitek, który dodaje, że monorail może się też stać wyróżnikiem miast i atrakcją turystyczną.

Kolej wisząca na Śląsku i Zagłebiu? Jest wizualizacja i mapa...

Komentarze 55

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość

Jak oglądam te wizualizacje a szczególnie planu przebiegu trasy ... to mam wrażenie że twórcy tego projektu musieli być pod wpływem jakichś mocnych prochów albo na sporym kacu .

G
Gość
22 listopada, 14:39, Gość:

Urodziłam się w Sosnowcu mieszkam tu 40 lat i wstyd mi że tu mieszkam zaczynam czuć nienawiść do tego miasta

24 listopada, 10:37, Ja:

To sie wprowadź, mnie jest wstyd za takich ludzi jak Ty, piszących takie wypociny o swoim mieście na forum. Trochę szacunku dla rodzinnego miasta i ludzi w nim mieszkających (zakładam, że również mieszka tam Twoja rodzina, więc wstyd Ci również za nią?)

26 listopada, 07:33, Gość:

Powinni Sosnowiec zaorać a czerwone robactwo odesłać spowrotem na wieś. Tam ich miejsce

A ty karaluchu skąd jesteś gdzie grób twej babki? za którą rzeką? Ja w przeciwieństwie do ciebie byłem na grobie prapradziadka i to w tym mieście którego tak nienawidzisz. Ale ja znam swoje pochodzenie i korzenie nie tak jak ty. Twoje całe życie to to że nie wiesz skąd jesteś i kim jesteś. Przykre to że wstajesz rano i myślisz jak mocno nienawidzisz Sosnowca. To już trzeba lekarza...

G
Gość

Mżonki i tyle, przyspieszony tramwaj naziemny po śladzie DK86/S86 od zajezdni tramwajowej Będzin przez Sosnowiec Rozdzieńskiego do ronda pod spodkiem miałby rację bytu! Ale o tym nikt nie pomyśli, węzły przesiadkowe Syberka, Grota, Piłsudskiego, Dąbrówka potem to już Rondo. W druga stronę to samo. Start Tychy Dworzec Czułów Murcki Giszowiec i rozwidlenie na Ceglaną i Murckowską. Ale budują teraz tak że nigdy coś takiego nie powstanie. A wystarczyło zostawić pas zieleni i rezerwę na wiadukty. Z PRLu potrafiono rezerwy na wiaduktach tramwajowych i kolejowych na drugi tor/most zostawić. Teraz się nie da! Przykłady: przygotowane na dodatkowe przęsła kolejowe w Maczkach, drugi tor na tramwaj linii 27 nad S1.

q

LOL, pociąg do Krakowa wlecze się ponad 2 godziny (i to ekspresowy), a my będziemy mieć monorail :-P. Czeladź w końcu będzie mieć dworzec :-P.

G
Gość

Kolej wisząca,taaak? A nie lepiej byłoby POSPRZĄTAĆ np. Katowice! Takie piękne stare rzeźbione budynki, kipią czarną sądzą, tynki odpadają, miasto DEPRESJI!

:-(

Wygląda może i dziwnie, jednak chcąc lub nie chcąc trzeba będzie kiedyś coś takiego zbudować. W przeciwnym razie metropolia stanie w jednym, wielkim korku. Już dziś wystarczy drobniutka stłuczka np. na DTŚ by całkowicie zatkać centrum Katowic.

W
Więcej betonu

Tak. Kolejne słupy i beton. Taki sam beton jak w magistracie. Krupa niszczy Katowice.

x
xyz

Podobne paskudztwo stoi już od 40 lat w Chorzowie i nie można się go pozbyć. Należy protestować na wszelkie możliwe sposoby. Za takie pomysły niszczenia krajobrazu powinno być przewidziane ciężkie więzienie. Katowice stają się jednym z piękniejszych miast, nie wolno dopuścić do ich dewastacji. Jeżeli pan Kwitek lubi mieszkać w betonowych bunkrach, to niech się do nich przeprowadzi, a mieszkańców metropolii niech zostawi w spokoju i pozwoli im żyć w przyjaznej i pięknej przestrzeni.

A
Assl

Dziwadło z dziwnym przebiegiem forsowane przez Bombardiera.

E
Erwin
20 listopada, 21:52, Jorg:

tylko nie do sosnowca NIE gorola gorol na Śląsku to jak gangrena

23 listopada, 22:34, Gorol:

Jak by nie Gorole to byś hanysie nie istniał

Biedny gorolu jak pierwszy raz wysiadłeś w katowicach trzymając karton po butach ze swoim całym dobytkiem to klękałeś przed tramwajem bo myślałeś że to ksiądz z kolędą idzie

K
Koko

Takie bajki to tylko w Sosnowcu :-)

K
Katowiczanin

Zetnijcie jeszcze wiecej drzew bo zamalo zescie jeszcze zetneli hehe jenu budowle wam w gowach dajcie spokoj.

A
AS

A od kiedy studium wykonalności decyduje o realizacji inwestycji? Ktoś tu nie zna procesu przygotowawczego inwesstycji... Jeśli już to powinno być studkum korytarzowe, studium-techniczno-ekonomiczno-środowiskowe, koncepcja programowa dla wariantu wskazanego w decyzji środowiskowej a potem projekt budowlany i wykonawczy Etap SK i STEŚ najważniejszy pod względem informowania społeczeństwa SW wykonuje się wtedy gdy pozyskuje się środki z UE.

C
Chorzowianin
24 listopada, 14:58, Chorzowianin:

Chorzów ma dosyć estakady biegnącej środkiem miasta. A w Katowicach chcą zrobić to samo? Protestuje mieszkańcy ile wlezie!

Protestujcie, miało być

C
Chorzowianin

Chorzów ma dosyć estakady biegnącej środkiem miasta. A w Katowicach chcą zrobić to samo? Protestuje mieszkańcy ile wlezie!

Dodaj ogłoszenie