Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach otrzymała turystycznego Oscara

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach otrzymała kolejne wyróżnienie - "turystycznego Oscara".
Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach otrzymała kolejne wyróżnienie - "turystycznego Oscara". Marzena Bugała-Azarko
Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2017 roku, otrzymała kolejne wyróżnienie - "turystycznego Oscara", czyli złoty certyfikat przyznawany przez Polską Organizacją Turystyczną.

Polska Organizacja Turystyczna już po raz siedemnasty rozdała najlepszym produktom turystycznym certyfikaty, czyli najważniejsze wyróżnienia w turystyce krajowej. Wśród nich znalazła się Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, która może pochwalić się zdobyciem "turystycznego Oscara".

Złoty certyfikat trafił do obiektu, który został wpisany kilka lat temu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kopalnia wygrała w tej kategorii m.in. z Muzeum Historii Żydów Polin czy Green Velo Wschodnim Szlakiem Rowerowym. Dodatkową nagrodą jest kampania promocyjna (o wartości 150 tys. złotych), która zostanie zrealizowana przez POT. Złoty certyfikat może otrzymać produkt, usługa turystyczna, która została nagrodzona we wcześniejszych latach zwykłym certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej (kapituła bierze więc pod uwagę jedynie laureatów sprzed trzech lub więcej lat).

„Celem konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny jest podnoszenie jakości i konkurencyjności oferty turystycznej Polski. POT nagradza produkty, które wyróżniają się na tle innych i dają turystom wiele możliwości spędzenia czasu w ciekawy sposób” - wyjaśniają organizatorzy.

- Ostatnie lata to był dobry czas dla polskiej turystyki, dynamicznie się rozwijała. Polska cieszy się również bardzo dużym zainteresowaniem turystów z zagranicy - mówił, podczas gali wręczenia nagród, Witold Bańka, minister sportu i turystyki.

Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach funkcjonowała w latach 1784-1912. Dzisiaj w górniczych wyrobiskach funkcjonuje popularna wśród turystów podziemna trasa turystyczna. Jej długość to 1740 metrów, z czego większość pokonuje się pieszo, a 270 metrów przepływa się natomiast łodziami podziemną sztolnią.

Popularność obiektu wzrosła - rzecz jasna - po tym jak kopalnia znalazła się oficjalnie na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Trzeba także wspomnieć, że w 2014 dołączyła ona do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH) jako tzw. Punkt Kotwiczy. Ponadto jest jedną z czterech Gwiazd Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto