KRÓTKO: Nad zalewem Nakło Chechło odbyły się IV regaty kajakowe o Puchar Młodego Olimpijczyka

Marzena Ferdyn i Kamil Wajda (UKS Olimpijczyk Nowe Chechło) wygrali główne konkurencje podczas IV regat kajakowych o Puchar Młodego Olimpijczyka.

Regaty rozegrano w minioną sobotę na zalewie Nakło-Chechło z udziałem ośmiu klubów, a program przewidywał 24 wyścigi, w tym trzy na kanadyjkach. Oprócz gospodarzy nad popularny w naszym regionie zalew w Nowym Chechle przyjechali młodzi kajakarze Wikinga Tomaszów Mazowiecki, MOSM-u Tychy, MKS Czechowice Dziedzice, OTK Opole, UKS 4 Katowice, Górnika Czechowice Dziedzice i Sokoła Sieradz.

Ze względu na silny wiatr organizatorzy postanowili skrócić dystans wyścigów do 250 m ze startem na wysokości byłego ośrodka kopalni Bobrek i metą na wysokości ośrodka Żagiel. Już w pierwszym wyścigu rozstrzygnęły się losy Pucharu Młodego Olimpijczyka w K-1 dzieci w kategorii dziewczyn. Wygrała go Marzena Ferdyn wyprzedzając Nicolę Gabruk (OTK) i Oliwię Obłączek (MKS).

W kolejnych wyścigach nasi kajakarze również zajmowali miejsca na podium. W K-1 młodzików (rocznik 98) Remigiusz Mrozek był drugi, a Robert Szewczyk trzeci. W K-2 młodziczek na drugim miejscu finiszowały Oliwia Bonna i Patrycja Opiełka. W K-1 juniorek młodszych Julia Lis była druga, a Agnieszka Słota trzecia. W C-1 juniorów młodszych Szymon Choroba stanął na najniższym stopniu podium. W K-1 młodzików (rocznik 99) Paweł Wolny zajął trzecie miejsce. W K-2 dzieci w kategorii chłopców wygrali Kamil Wajda z Jonaszem Nowakiem. W kolejnym wyścigu też cieszyliśmy się ze zwycięstwa Olimpijczyka. Rywalizację w K-1 juniorów młodszych wygrał Dionizy Plaza, jeden z najlepszych naszych zawodników.

- Na starcie wyścigu stanęło 13 kajakarzy, a wśród nich kilku dobrych zawodników OTK Opole. Najgroźniejszy jest Michał Bil, który przypłynął dzisiaj tuż za mną. To mój trzeci start i trzecia wygrana w tym sezonie. Byłem też na konsultacjach kadry w Wałczu. Myślę, że wypadłem tam nieźle. To dla tym ważniejsze, że chciałbym zakwalifikować się do wrześniowych międzynarodowych regat o Puchar Nadziei Olimpijskich. Teraz moim celem jest Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży. W tym roku kończę drugą klasę gimnazjum i jesienią chciałbym przenieść się do Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Wałczu - mówi Dionizy Plaza, ubiegłoroczny trzykrotny mistrz Polski młodzików.

W C-1 młodzików Maciej Mycielski zajął drugie miejsce. W K-1 dzieci w kategorii chłopców (rocznik 2002 i młodsi) wygrał Jakub Miś przed Danielem Zorzyckim. Kolejne zwycięstwa odniosły kajakarki Olimpijczyka w kategorii juniorek młodszych Aleksandra Łyś z Julią Lis i juniorek starszych Kinga Słota z Joanną Bronkowską. - To kolejne złoto w tym sezonie. Przed tygodniem wygrałyśmy w Opolu. Najważniejszym startem w tym sezonie będą mistrzostwa Polski. W ubiegłym roku zdobyłyśmy na czwórce wicemistrzostwo Polski. W tym sezonie nie mamy już czwórki, ale będę z Asią walczyć na dwójce – zapowiada Kinga. W kategorii juniorek młodszych mógł być jeszcze srebrny medal, ale Marta Ścigała i Maja Miś na kilka metrów przed metą wywróciły się. - One były naszymi najgroźniejszymi rywalkami w tym wyścigu. Cóż, drobny błąd i skończyło się kąpielą. Dla nas też w tym roku najważniejsza jest OOM. W ubiegłym na czwórce miałyśmy złoto, w tym roku wystartuję na jedynce – mówi Julia Lis.

W K-1 młodziczek Oliwia Bonna była trzecia, na trzecim miejscu przypłynęli też Dionizy Plaza i Paweł Czaja w K-2 juniorów. W kolejnym wyścigu rywalizowano o Puchar Młodego Olimpijczyka w kategorii chłopców. Od samego startu do mety stawce młodych kajakarzy przewodził Kamil Wajda, zdobywając puchar dla Olimpijczyka. - Wygrałem z Jakubem Witkowskim (Górnik Czechowice), synem medalisty olimpijskiego z Sydney i medalistki mistrzostw świata z Lahti. Trenuję w klubie cztery lata, w tym roku idzie mi znakomicie – mówi zdobywca Pucharu.

W C-2 juniorów młodszych bezkonkurencyjni okazali się Maciej Andrzejczak i Szymon Choroba. W K-2 młodzików wygrali Remigiusz Mrozek i Daniel Plaza, a Paweł Wolny i Robert Szewczyk finiszowali na trzeciej pozycji. - Przed tygodniem wygraliśmy mistrzostwo Opola, więc dzisiaj potwierdziliśmy dobrą formę. Trenuję od czterech lat, a od trzech pływam z Remigiuszem. Teraz przed nami są najważniejsze mistrzostwa Polski młodzików – mówi Daniel Plaza, młodszy brat Dionizego. Podium wyścigu K-1 juniorek zajęły kajakarki Olimpijczyka. Wygrała Bronkowska, przed Słotą i Ścigałą. W K-1 dzieci dziewczyny (rocznik 2002 i młodsze) Patrycja Szewczyk była druga. Kibice zobaczyli też w akcji weteranów, trenera Klaudiusza Kokota (II miejsce), Ryszarda Majchrzaka (drugi w 50+) oraz Marka Chorobę (I) i Andrzeja Słotę (II) w kat. 35+. Klasyfikację drużynową wygrał Olimpijczyk 312 pkt., przed OTK Opole 139 pkt. I MOSM Tychy 89,5 pkt.

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani