Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KRÓTKO: Unia Europejska daje pieniądze na zamek Wrohemów, ale nie na monitoring w Tarnowskich Górach

SZEN
ARC Dziennik Zachodni
Unia da 8 mln zł na atelier rzemiosła w zamku w Starych Tarnowicach. Władze Tarnowskich Gór nie dostaną kasy na monitoring.

Urząd Marszałkowski właśnie rozstrzygnął jeden z unijnych konkursów na rewitalizację miast. Ponad 8 mln zł dotacji dostanie Fundacja Kompleks Zamkowy Tarnowice Stare Rajnera Smolorza. Na zorganizowanie w remontowanym zamku Wrohemów atelier rzemiosła, czyli ośrodka dydaktycznego-szkoleniowego z praktycznymi warsztatami rzemiosła Unia Europejska da nieco ponad 8 mln 69 tys. zł. Całkowity koszt tego projektu to nieco ponad 9 mln 493 tys. zł, a więc fundacja może liczyć na dofinansowanie na poziomie 85 proc.

W ramach tego samego konkursu o dotację w wysokości 2 mln 234 tys. zł walczyły władze Tarnowskich Gór na stworzenie sieci miejskiego monitoringu. W Tarnowskich Górach miało zostać zamontowanych 21 kamer. Nic z tych planów jednak nie wyjdzie, bo wniosek Tarnowskich Górach znalazł się na 28 miejscu listy rezerwowej. To oznacza, że szansa na dostanie funduszy unijnych na kamery jest jedynie czysto teoretyczna. Nawet jeśli będą oszczędności na 11 projektach dofinansowanych przez zarząd województwa 7 kwietnia, to i tak pewnie pieniądze pójdą na inne projekty.

– Chcielibyśmy mieć stuprocentową skuteczność w pozyskiwaniu środków unijnych, ale to niemożliwe. Ilość złożonych projektów wielokrotnie przekraczała ilość pieniędzy w konkursie. Poza tym żaden projekt dotyczący monitoringu nie otrzymał finansowania - mówi Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór.

– Cieszy mnie natomiast, że pieniądze, dokładnie 8 milionów złotych i tak trafi do Tarnowskich Gór dzięki Fundacji Kompleks Zamkowy Tarnowice Stare – dodaje.

Burmistrz Tarnowskich Gór, przypomina, że miasto dostanie m.in. ponad 75 mln zł z funduszy unijnych na drugi etap budowy kanalizacji, zaś MZKP przebuduje z dotacji dworzec MZKP. Czy jednak jest szansa, że monitoring powstanie w mieście?

– Nie znaczy to, że rezygnujemy. Szukamy alternatywnego rozwiązania. Są kolejne konkursy. Już w przyszłym tygodniu zaplanowaliśmy spotkanie w tej sprawie. Nawet gdyby nie udało się pozyskać żadnych środków, monitoring i tak jest na liście naszych priorytetów. Realizowanie tego zadania wyłącznie z budżetu miasta ograniczyłoby jednak jego skalę i wydłużyło wszystko w czasie. Dlatego będziemy szukać dodatkowych pieniędzy – mówi Czech.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto