Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KRÓTKO: Wiosną w ogrodzie botanicznym w Brynku cudownie kwitną rośliny z całego świata

Krzysztof Szendzielorz
Ogród botaniczny w Brynku
Ogród botaniczny w Brynku Krzysztof Szendzielorz
Panowie, w maju na randki chodzimy do Brynka. Kwiaty w tutejszym ogrodzie botanicznym zachwycą wasze wybranki!

Ogród botaniczny znajduje się na terenie kompleksu pałacowo-parkowego w Brynku w gminie Tworóg. Założyli go II wojnie światowej nauczyciele i uczniowie tutejszego Technikum Leśnego. U wejścia do ogrodu znajduje się kamień. Jest na nim tabliczka z nazwiskiem Henryka Edera. To właśnie ten nauczyciel botaniki założył niezwykłe miejsce przyrodnicze w Brynku. Jeszcze przed wojną Eder pracował w szkole leśnej w Żyrowicach na terenie dzisiejszej Białorusi i tam założył swój pierwszy ogród botaniczny.

Ogród botaniczny w Brynku, założony w celach dydaktycznych, zajmuje obszar pięć hektarów. Znajduje się tutaj około 400 gatunków i odmian drzew oraz krzewów, zarówno iglastych, jak i liściastych. Pochodzą z różnych stron świata, m.in. z Azji, Ameryki Północnej, Afryki i Europy. Najbardziej wartościowe są grupy różaneczników i azalii przy stawach, okazy magnolii, grujeczników, oczarów, korkowców, berberysów i głogów. Znajdziemy tutaj też grupy żywotników i cyprysików oraz jodły, choiny, daglezje oraz gatunki dębów, klonów i brzóz.

Maj to najlepszy moment, by zobaczyć, jak ogród botaniczny w Brynku mieni się bielą, czerwienią, czy żółcią kwitnących krzewów. – Myślę, że najlepiej odwiedzić ogród w drugiej połowie maja. Wtedy w pełni rozkwitną krzewy. To jest czas rodendronów, czy azalii. Tegoroczne majowe przymrozki nie powinny mieć większego wpływu na kwitnienie krzewów – mówi Stanisław Majsterkiewicz, dyrektor szkoły leśnej w Brynku.

Ogród botaniczny (ul. Park 4, wjazd w Brynku od ul. Zamkowej) można zwiedzać od wiosny do jesieni codziennie od rana do zmroku. Przy okazji dodajmy, że tuż obok ogrodu jest przepiękny pałac Henckel von Donnersmarcków, w którym mieści się m.in. internat szkoły leśnej. Jest też zabytkowa wieża zegarowa i około 40-hektarowy park.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto