Laskarki z Tarnowskich Gór Mistrzyniami Polski [ZDJĘCIA]

Stanisław Wawszczak
UKHT Ósemka Tarnowskie Góry wygrała turniej finałowy o halowe mistrzostwo Polski juniorek w hokeju na trawie, zdobywając po raz pierwszy w historii tytuł mistrza Polski w kategorii kobiet U-21. Tytuł wicemistrzowski wywalczył LKS Gąsawa, a brązowy UKS Orient II Łozina.

Ósemka Tarnowskie Góry Mistrzem Polski U-21

Zawody rozegrano w minioną sobotę, 9 lutego na hali sportowej przy Parku Wodnym w Tarnowskich Górach. Po dwóch turniejach eliminacyjnych w Gąsawie i Poznaniu, w rywalizacji o złoto MP prowadziła Gąsawa 12 pkt., przed Ósemką 9 pkt., Łoziną 3 pkt. i AZS Politechniką Poznańską.

Cenne zwycięstwo i potknięcie Gęsawy

Finały rozpoczął mecz Ósemki i Orientu Łozina. Tarnogórzanki już w 4 minucie objęły prowadzenie po celnym strzale Sandry Tatarczuk, wykorzystującej dobre podanie z krótkiego rogu, jednak trzy minuty później przeciwniczki wyrównały po szybkiej akcji. Kolejne bramki padły w ostatniej minucie pierwszej połowy. Najpierw Anna Lipka wyprowadziła nas na prowadzenie, a po chwili przeciwniczki wyrównały po błyskawicznej kontrze. W drugiej połowie Ósemka zdecydowanie przejęła inicjatywę i po bramkach kolejno Natalii Oleś i kolejnych dwóch Lipki, zakończyła pierwsze spotkanie zwycięsko wygrywając 5:2 (2:2).

Następne spotkanie przyniosło sporą niespodziankę, bowiem w meczu pomiędzy Gasąwa a Politechniką Poznańską padł remis 1:1 (1:0). Faworytki z Gąsawy prowadziły jeszcze na 7 minut przed końcem spotkania, ale pojedynczy wypad przeciwniczek przyniósł im bramkę. Wynik ten otworzył przed tarnogórzankami możliwość walki o tytuł mistrzowski, bowiem w przypadku wygranej z laskarkami Gąsawy będziemy mieli większą ilość punktów od przeciwniczek.

Finał i euforia radości

Zgodnie z przewidywaniami mecz Ósemka - Gąsawa dostarczył wielu emocji. Od początku spotkania żadna z drużyn nie potrafiła wypracować dogodnej pozycji strzeleckiej, więc kiedy w 18 minucie Zuzanna Dzidowska trafiła celnie do bramki Gąsawy zebrani na hali kibice wybuchnęli radością. Niestety, w ostatnich sekundach pierwszej połowy przeciwniczki wykorzystały podanie z krótkiego rogu i doprowadziły do wyrównania 1:1.

Druga połowa miała podobny przebieg, przy czym optyczną przewagę miały zawodniczki Gąsawy. Tymczasem w 30 minucie kolejne wstrzelenie piłki z prawej strony w pole karne, a ta odbiła się od kija Dzidowskiej i wpadła do siatki. Laskarki z Gąsawy z furią rzuciły się do odrabiania strat. Założyły mocny pressing, podwajały, potrajały krycie i atak tarnogórskich laskarek, wywalczyły kilka krótkich rzutów rożnych, zdjęły bramkarkę i wprowadziły dodatkową zawodniczkę w polu, ale bramki nie zdołały strzelić.

Uważna gra tarnogórzanek i świetna postawa w naszej bramce Nicole Chruszcz, sprawiły, że wynik 2:1 dla Ósemki utrzymał się do końca. Po syrenie kończącej spotkanie, nasze dziewczyny ze łzami w oczach odtańczyły zwycięski taniec.

- Ćwiczyliśmy zdobywanie bramek z podań w pole karne i udało się. Dziewczyny lubią atakować. Na szczęście bramka do szatni w końcówce pierwszej połowy nie zdeprymowała moich zawodniczek - mówił po meczu Jacek Micał, trener Ósemki.

- Gratuluję im, tym bardziej, że ta ekipa ma już na swoim koncie trzy tytuły mistrzów Polski. Tyle, że w barwach Kolejarza Gliwice - wyjaśnia Micał.

Poprzednio clou zawodnicze Ósemki reprezentowało barwy Kolejarza. Kiedy klub popadł w poważne problemy finansowe, laskarki przeniosły się do Tarnowskich Gór i to właśnie z drużyną stąd odniosły kolejny sukces.

- Nie jest łatwo prowadzić ten zespól, bo na 12 zawodniczek, 9 uczy się w Poznaniu w Liceum Mistrzostwa Sportowego. Na szczęście udało nam się tutaj mocniej potrenować w czasie ferii zimowych w województwie poznańskim - mówi trener.

Tytuł mistrza Polski wywalczył zespół w składzie: Nicole Chruszcz, Magdalena Kozera, Patrycja Sęk, Natalia Oleś, Janina Hajduk, Sandra Tatarczuk, Wiktoria Grabarz, Karolina Kowalczyk, Aleksandra Dymińska, Natalia Wiśniewska, Zuzanna Dzidowska i Anna Lipka.

- Teraz przed nami czas na pierwszy złoty medal na boisku otwartym - zapowiada Natalia Wiśniewska, kapitan Ósemki

. - To mój czwarty złoty medal halowych mistrzostw Polski. W tym roku kończę liceum sportowe w Poznaniu i jeśli mi się uda, to wyjadę grać w hokeja za granicą. Marzy mi się Belgia lub Niemcy, tam stawiają na młodych zawodników, można też dorobić trenując młodzież. W hokeja gram od czwartej klasy szkoły podstawowej, zapisałam się razem z koleżankami i tak już zostałam - opowiada Wiśniewska.