Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mateusz Morawiecki odwiedził siedzibę firmy Chemet w Tarnowskich Górach

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w siedzibie firmy Chemet S.A. w Tarnowskich Górach
Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w siedzibie firmy Chemet S.A. w Tarnowskich Górach YT
Premier Morawiecki odwiedził w poniedziałek 8 marca, Tarnowskie Góry Premier na Śląsku był z wizytą w siedzibie firmie Chemet S.A., gdzie pogratulował firmie rozwoju mimo trudnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. Premier podkreślił także, że Polska osiągnęła duży sukces. Nasz kraj ma najniższy poziom bezrobocia w całej Unii Europejskiej.

Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w województwie śląskim

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Śląsk. W poniedziałek, 8 marca, prezes Rady Ministrów złożył wizytę w polskiej firmie Chetem S.A. w Tarnowskich Górach. Tam pogratulował rozwoju firmy, a także mówił o polskiej gospodarce. Nie zabrakło także słów o trudnej sytuacji gospodarki, na którą wpłynęła pandemia koronawirusa. Było też sporo pozytywnych aspektów. Premier dziękował przedsiębiorcom i wskazywał na sukces Polski w związki z niskim poziomem bezrobocia - najniższym w całej Unii Europejskiej.

- Udało nam się w ogromnej większości przedsiębiorstw zachować, utrzymać, a nawet rozwinąć miejsca pracy. To jest rzecz, na której nam najbardziej zależało. Dlatego z ogromną radością usłyszałem, że panowie, szefowie firmy Chemet S.A. zatrudniają nowe osoby tu i we Francji, bo polska firma kupiła firmę we Francji, swojego konkurenta, który był w trudnej sytuacji. To pokazuje, że w trudnym roku pandemii, przedsiębiorstwa potrafią realizować swoją strategię - mówił Mateusz Morawiecki, prezes Rady Ministrów w trakcie wizyty w siedzibie firmy Chemet S.A. w Tarnowskich Górach.

- Jak patrzymy na podstawowe elementy ekonomiczne, takie jak te, które pokazała Komisja Europejska kilkanaście dni temu, te dotyczące finansów publicznych, dot. długu publicznego, krótkoterminowego, długo i średnioterminowego, ryzyk z tym związanych, stabilności finansów publicznych, zdolności do refinansowania polskiego długu, to z dumą możemy stwierdzić, że jesteśmy pokazywani przez Komisję Europejską, na pierwszym miejscu. Ciesze się z tego, a to stało się po roku, w którym zainwestowaliśmy w polskie miejsca pracy i dla polskich przedsiębiorców ok. 200 miliardów złotych. Bez finansów publicznych nie byłoby to możliwe, po prostu te środki uszczelnienia systemu finansowego i z naprawy finansów publicznych zostały przekazane na ratowanie polskiej gospodarki i dziś jaki mam stan tej gospodarki? Otóż pokazane są już dane dotyczące 2020 roku przez Urząd Statystyczny Komisji Europejskiej i tu widzimy, że Polska ma jedną z najpłytszych recesji, na poziomie 2,07 proc., to ostatnie dane GUS-u. Tymczasem kraje, z którymi konkurujemy, podobnej wielkości i większe od nas jak Hiszpania, Francja i Włochy odnotowują spadek PKB o blisko 10 proc., a w Hiszpanii nawet powyżej 10 proc. - przekazywał dane statystyczne premier Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślał także, że największą wartością są wykwalifikowane miejsca pracy dla pracowników z różnych branż w możliwie wszystkich miejscach pracy, a właśnie udało się obronić te miejsca pracy w ogromnej większości. Jak dodał premier najlepszym dowodem na to jest również ostatni ranking pokazany przez Urząd Statystyczny Komisji Europejskiej - Eurostat, gdzie Polska jest na 1. miejscu jeżeli chodzi o wskaźnik bezrobocia – jest na poziomie 3,01 proc.

- Mamy najniższe bezrobocie w Unii Europejskiej. Kto, by przypuszczał jeszcze 5, 7, 10 lat temu, że takie coś jest w ogóle możliwe? A jest to możliwe. Osiągnęliśmy taki sukces – podkreślał premier Morawiecki.

- Chce też pogratulować przedsiębiorcom, takim jak Chemet, przedsiębiorcom, którzy w trudnych okolicznościach przechowali wartość firmy, dokonali ekspansji międzynarodowej, wyprowadzili biznes zagraniczny nad kreską i realizują dzisiaj dalsze strategie ekspansji międzynarodowej. To jest nie tylko duma z polskiej gospodarki i przedsiębiorców, ale to też oznacza realny przypływ gotówki w dalszej perspektywie do Polski. Polski eksport usług, polski eksport towarów to jest repatriacja kapitału do Polski, to jest przypływ kapitału do Polski. I takim firmom jak Chemet to zawdzięczamy. To jest element strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju i to we wzmocnionym układzie kapitałowym, inwestycyjnym, finansowym, biznesowym będzie również zasadniczo cześć polskiego nowego ładu - dodał prezes Rady Ministrów w trakcie swojego przemówienia.

Po wystąpieniu premiera Mateusza Morawieckiego mogliśmy wysłuchać prezesa zarządu spółki Chemet.

- Chciałem dodać do tych statystyk, które pan premier wymienił, że Polska jest również liderem w branży LPG na rynku europejskim. Rynek polski to prawie 3 mln samochodów zasilanych gazem LPG, 120 tys. instalacji na różnego rodzaju zbiornikach, jak również to są wszystkie inne zastosowania butli, zbiorników transportowych i magazynowych. Z tego miejsca chciałbym prosić polski rząd o to, by wsparł również nasza branżę LPG, poprzez zastanowienie się nad możliwością włączenia samochodów zasilanych LPG do stref niskoemisyjności, jak również możliwość wprowadzenia do ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych możliwości skorzystania przez nasza branżę ze środków na rozwój tego rynku, na nowe zastosowania tego gazu na przykład w rolnictwie i w innych gałęziach naszej gospodarki – prosił premiera Ireneusz Popiół, prezes zarządu spółki Chemet.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto