Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Medycyna rusza na Uniwersytecie Opolskim

Anna Grudzka
Nasze Collegium Medicum jest na miarę XXI wieku. Mamy nowoczesny sprzęt i wspaniałą kadrę - mówi prof. Wiesław Piątkowska-Stepaniak, prorektor UO ds. zarządzania i rozwoju.
Nasze Collegium Medicum jest na miarę XXI wieku. Mamy nowoczesny sprzęt i wspaniałą kadrę - mówi prof. Wiesław Piątkowska-Stepaniak, prorektor UO ds. zarządzania i rozwoju.
Dziś wielki dzień dla Uniwersytetu Opolskiego. Pierwsi studenci zaczynają naukę na kierunku lekarskim. Wiedzę przekażą im znani specjaliści, a podczas zajęć żacy będą korzystać z nowoczesnego sprzętu.

To, co jeszcze dwa i pół roku temu wydawało się marzeniem, dziś staje się realne. Setka studentów kierunku lekarskiego zaczyna właśnie naukę w Collegium Medicum, gdzie w budynku przy ul. Oleskiej 48 przygotowano nowoczesne bloki dydaktyczne do anatomii i histologii, a niedługim czasie także dla fizjologii i patomorfologii.

- Nasze Collegium Medicum jest na miarę XXI wieku. Mamy nowoczesny sprzęt i wspaniałą kadrę - mówi prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak, prorektor UO ds. zarządzania i rozwoju, która od samego początku była za projekt odpowiedzialna.

Studenci pierwszego roku opolskiej medycyny kształcenie rozpoczynają od podstaw (anatomii i histologii), czyli makro- i mikroskopowej budowy organizmu człowieka. Podczas zajęć z anatomii będą pracowali na modelach anatomicznych i plastynatach (spreparowane ludzkie organy) - oraz w pracowni anatomii wirtualnej na niezwykłym stole, swoim wyglądem przypominającym gigantyczny... tablet. Na ekranie tego urządzenia można przedstawić wirtualny model człowieka (kobiety lub mężczyzny) w naturalnej wielkości, a następnie odsłaniać kolejne układy, oglądać narządy wewnętrzne z każdej strony, a także uzyskać przekrój ciała czy dowolnego narządu - tak jak podczas sekcji, itd.

- Istnieje również możliwość wprowadzenia do urządzenia przez wykładowcę własnych materiałów, pochodzących np. z operacji czy zabiegów, a także skany z badania rezonansem magnetycznym. - Podobne urządzenie ma tylko dziesięć uczelni w Polsce - podkreśla prof. Piątkowska-Stepaniak.

W drugim semestrze studenci medycyny będą się także kształcili w tzw. Anatomicum przygotowywanym przez uczelnię w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu.

Kierunek lekarski - test kompetencji dla kandydatów

Mikroskopową budowę organizmu studenci zgłębią z kolei na zajęciach z histologii, w nowocześnie wyposażonym mikroskopowym w bloku dydaktycznym Zakładu Histologii, mieszczącym się na trzecim piętrze Collegium Mediucum.

Na pierwszym roku kierunku lekarskiego UO prowadzone będą też zajęcia z biologii, parazytologii i embriologii, które mają przygotować do kształcenia w zakresie biologii molekularnej i genetyki. Zaplanowano także zajęcia z chemii, które są wstępem do biochemii. Jednym z przedmiotów będzie też biofizyka, po której prowadzone będą zajęcia z diagnostyki obrazowej, czy zajęcia z elementów profesjonalizmu. Patronuje im prof. dr hab. n. med. Marian Zembala .

Studenci pierwszego roku będą się również uczyli łaciny oraz języka angielskiego ukierunkowanego na terminologię związaną z anatomią i histologią. Do tego dochodzą takie przedmioty fakultatywne jak: Komunikacja interpersonalna pacjent - lekarz; Humanizacja medycyny; Zastosowanie informatycznych technik obrazowania w medycynie (technika 3D). Kształcenie na pierwszym roku studiów zamknie pierwsza praktyka wakacyjna w zakresie opieki nad chorym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto