18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasteczko Śląskie: Nowy sprzęt medyczny w przychodni Eko Prof Med [FILM]

Krzysztof Szendzielorz
Jeden z dwóch nowych zakupionych spektrofotometrów Thermo Scientific
Jeden z dwóch nowych zakupionych spektrofotometrów Thermo Scientific Krzysztof Szendzielorz
Przychodnia Eko Prof Med w Miasteczku Śląskim może pochwalić się nowym USG i sprzętem laboratoryjnym, które umożliwiają przeprowadzanie nowoczesnych badań.

Zarząd ośrodka zdrowia Eko Prof Med przy ul. Cynkowej w Miasteczku Śląskim zakupił nowoczesny aparat USG. Dzięki temu w przychodni będzie można wykonywać szeroki zakres badań ultrasonograficznych, od diagnostyki brzucha, naczyń krwionośnych, po stawy. - W styczniu ruszamy z darmowymi badaniami bioderek u niemowląt - mówi Piotr Słota, prezes Eko Prof Med. Badania będzie wykonywała dr Jawiga Hawranek - specjalista chirurgii dziecięcej.

To nie wszystko. W przychodni w Miasteczku Śląskim przed świętami oficjalnie otwarto nową pracownię spektrofotometrii absorpcji atomowej. W tym wydarzeniu brał udział m.in. prof. Jerzy Buzek, a pracownię poświęcił ks. Henryk Dyka, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Miasteczku Śląskim. Znajdujący się w pracowni nowy sprzęt pozwala na oznaczanie we krwi człowieka mikro- i makroelementów wpływających na zdrowie. Podobna pracownia działa jeszcze tylko w jednym ośrodku w kraju.

Pracownia jest w Centralnym Laboratorium Toksykologii Metali Ciężkich NZOZ Eko Prof Med. Laboratorium powstało tu przed 30 laty ze względu na działalność w mieście Huty Cynku. Dzięki badaniom można przebadać pracowników huty pod kątem przekroczenia dozwolonych norm metali ciężkich w organizmie i wprowadzić terapię. Współwłaścicielem Eko Prof Med jest Fundacja na Rzecz Dzieci „Miasteczko Śląskie”, która prowadzi szerokie badania profilaktyczne wśród dzieci ze Śląska również pod kątem obecności w ich organizmie metali ciężkich. - Takie badania robiliśmy m.in. w Miasteczku Śląskim, Tarnowskich Górach, Piekarach Śląskich czy Katowicach - mówi Mieczysław Dumieński, prezes fundacji.

Na podstawie badań można wdrażać odpowiednie działania zapobiegawcze, ograniczające choćby poziom ołowiu w organizmie. - Zatrucie ołowiem powoduje na przykład hamowanie przesyłu nerwowego w synapsach (połączeniach między komórkami nerwowymi - przyp. red.), przez co powstają problemy z koncentracją i zapamiętywaniem - wyjaśnia Michał Słota, doktorant Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego.

To fundacja, która działa od 20 lat, przeprowadziła pierwsze badania u dzieci na ołowicę. Wtedy wyniki nie były korzystne. U 70 proc. dzieci stwierdzono przekroczenie dopuszczalnej normy ołowiu we krwi. Dla porównania w tarnogórskich Lasowicach wyniku były trzy razy lepsze, co nie znaczy, że i tam problemu nie było. Fundacja rozszerzyła badania na sąsiadujące z Miasteczkiem Śląskim gminy. Przez 20 lat przebadano  ponad 80 tys. dzieci. Na wyjazdy profilaktyczno zdrowotne organizacja wysłała 17 tys. 173 dzieci.

Pracownia mogła powstać dzięki zakupowi za około 200 tys. zł dwóch nowoczesnych spektrofotometrów Thermo Scientific : ICE 3300 FL i ICE 3400 Zeeman System. Tak wyposażone laboratorium ma możliwość oznaczeń takich mikro- i makroelementów jak: sód, potas, lit, magnez, miedź, cynk, selen, wapń, ale także metali ciężkich w tym ołowiu i kadmu. - Ten sprzęt pozwala nam konkurować z najlepszymi ośrodkami z branży na świecie. Mieliśmy już podobny wcześniej, ale ten jest najnowszej, czwartej generacji - podkreśla prezes Piotr Słota. - Moglibyśmy jeszcze oznaczać tal, ale jest to niezwykle drogie i na razie nie ma chętnych na takie zlecenia.

Miasteczkowskie laboratorium jest jednym z dwóch w kraju, które wykonuje takie oznaczenia. Taką diagnostykę wykonuje jeszcze Instytut Medycyny Pracy w Łodzi.

Dodajmy także, że budynek ośrodka zdrowia Eko Prof Med za ponad pół miliona złotych przechodzi teraz termomodernizację. Ściany są ocieplane. Fasada zyskuje także nowa kolorystykę. Eko Prof Med dostanie na to zadanie ponad 201 tys. zł dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto