Mieszkania w Tarnowskich Górach. Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa postawi w Lasowicach 3 nowe budynki mieszkalne

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Nowe mieszkania w Tarnowskich Górach - powstanie ponad 120 lokali w Lasowicach
Nowe mieszkania w Tarnowskich Górach - powstanie ponad 120 lokali w Lasowicach tarnowskiegory.pl
W Lasowicach, dzielnicy Tarnowskich Gór, przybędzie mieszkań. Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa wybuduje tu 3 nowe budynki mieszkalne. Znajdzie się w nich ponad 120 lokali o różnej powierzchni. Przetarg na realizację inwestycji został wydłużony do 6 kwietnia, a budowa powinna ruszyć w połowie 2023 r.

Ponad 120 nowych mieszkań w Tarnowskich Górach

Przy ul. Andersa w Lasowicach, dzielnicy Tarnowskich Gór, powstaną 3 nowe bloki mieszkalne. Jak mówi prezes spółki Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Śląsk, realizatora inwestycji, nowe lokale przeznaczone są dla osób o średnich dochodach.

Inwestycja obejmie budowę jednego budynku czterokondygnacyjnego i dwóch budynków o 6 kondygnacjach. Łącznie znajdą się w nich 122 mieszkania „pod klucz” o powierzchni od 38 do 69 mkw. W Lasowicach powstanie 58 mieszkań typu M3 oraz po 32 mieszkania typu M2 i M1. Jak informują władze miasta, do każdego lokalu będzie przydzielona komórka lokatorska, a w każdym budynku znajdzie się 13-osobowa winda dostosowana do osób niepełnosprawnych.

W ramach inwestycji wybudowane zostaną garaże podziemne mieszczące 56 samochodów oraz 127 ogólnodostępnych miejsc postojowych naziemnych.

Przetarg na budowę zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych wraz z infrastrukturą przy ul. Andersa ogłoszony został 24 lutego, nie przyniósł jednak rozstrzygnięcia. Termin składania ofert wydłużono do 6 kwietnia. Jak informują władze Tarnowskich Gór, budowa powinna ruszyć latem bieżącego roku. Według założeń, lokatorzy wprowadzą się do nowych mieszkań za ok. 2 lata od momentu rozpoczęcia prac.

- Program jest przeznaczony dla tarnogórzan, ale osoby spoza miasta również mogą się ubiegać o mieszkanie – mówi Arkadiusz Czech, burmistrz miasta.

Dodaje, że powstające lokale mieszkalne będą dostępne na zasadach umowy najmu. Najemcy będą mieli możliwość uzyskania w przyszłości mieszkania na własność.

- Lokale będą sprzedawane po spłacie zobowiązań zaciągniętych przez spółkę, zakładany czas to 15 lat – wyjaśnia burmistrz.

Mieszkania SIM w Tarnowskich Górach – jakie zasady wynajmu

Jak informuje Ewa Kulisz, rzeczniczka prasowa tarnogórskiego Urzędu Miasta, nabór wniosków na najem mieszkań jeszcze się nie rozpoczął, powinien ruszyć w maju. Informacji na ten temat należy szukać na stronie internetowej tarnowskiegory.pl, w prasie lokalnej oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach. Nabór będzie trwał 21 dni kalendarzowych, a warunkiem ubiegania się o zawarcie umowy najmu jest terminowe złożenie wniosku. Potencjalni najemcy będą oceniani według kilku kryteriów, można się z nimi zapoznać w Biuletynie Informacji Publicznej tarnogórskiego Urzędu Miasta.

By skorzystać z wynajmu konieczny będzie wkład własny, ponadto zgodnie z uchwałą przyjętą 29 marca przez Radę Miasta, najemcy będą zobowiązani do wpłaty kaucji zabezpieczającej umowę najmu w wysokości 6-krotności miesięcznego czynszu za dany lokal. Kaucja może wynieść nie więcej niż 10 tys. złotych. Jak dodaje Ewa Kulisz, czynsz za mieszkanie będzie wynosił nieco ponad 20 zł/mkw. Oznacza to, że w przypadku lokalu o powierzchni 38 mkw. wyniesie przeszło 760 zł.

Dokładne zasady oraz termin trwania naboru, zasady najmu wraz z prognozowanymi kosztami finansowymi, a także standard oferowanych mieszkań, zostaną przedstawione na spotkaniach informacyjnych, które odbędą się w kwietniu w Tarnogórskim Centrum Kultury. Dwa z nich odbędą się 18 kwietnia o godz. 15.00 i 17.00 w małej sali konferencyjnej, trzecie – 24 kwietnia o godz. 17.00 w sali kinowej.

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa działa na zasadach podobnych do TBS-ów

Inwestycja przy ul. Andersa w Lasowicach będzie realizowana przez SIM Śląsk przy współpracy z Miastem Tarnowskie Góry. Jak informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, zadaniem spółki SIM jest budowa mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. Są one przeznaczone dla osób i rodzin, które nie posiadają własnego mieszkania w danej miejscowości i które dysponują środkami na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są zbyt niskie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego.

Wśród korzyści dla najemców ministerstwo wymienia między innymi możliwość zamieszkania w SIM bez konieczności zaciągania wysokiego kredytu oraz nawet o połowę niższe stawki czynszu niż na rynku komercyjnym.

SIM Śląsk Sp. z o.o. powstała w maju 2021 z udziałem Skarbu Państwa, Gmin Tarnowskie Góry i Świętochłowice oraz miast Chorzowa i Zabrza.

- Gmina Tarnowskie Góry przekazała na rzecz SIM Śląsk Sp. z o.o., do tej pory 7 mln zł dotacji z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa oraz 1,3 – hektarową nieruchomość gruntową przy ul. Andersa, w sąsiedztwie wybudowanych niedawno już dwóch budynków z 72 miejskimi mieszkaniami – podkreślają władze Tarnowskich Gór.

Zobacz także

Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie