Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Można nie robić nic, a zeznanie podatkowe i tak wpłynie do urzędu. Rozmowa z naczelnikiem urzędu skarbowego [ZDJĘCIA]

Redakcja
O nowym sposobie rozliczania się z fiskusem rozmawiamy z Wiesławem Kupisińskim, naczelnikiem Urzędu Skarbowego w Skierniewicach
O nowym sposobie rozliczania się z fiskusem rozmawiamy z Wiesławem Kupisińskim, naczelnikiem Urzędu Skarbowego w Skierniewicach Roman Bednarek
O nowym sposobie rozliczania się z fiskusem rozmawiamy z Wiesławem Kupisińskim, naczelnikiem Urzędu Skarbowego w Skierniewicach

Z doniesień medialnych wynika, że w tym roku czeka nas prawdziwa rewolucja w sposobach składania rozliczeń podatkowych za rok 2018. Na czym ona polega?

Rewolucja to dobre słowo dla określenia tego, co Krajowa Administracja Podatkowa przygotowała dla ułatwienia rozliczeń podatkowych z fiskusem za 2018 rok. Nowość to usługa Twój e-PIT.
Na czym polega ten nowy system?
Twój e-PIT to wypełnione zeznanie podatkowe, które urzędy skarbowe 15 lutego 2019 roku na Portalu podatkowym Ministerstwa Finansów udostępnią podatnikom. Znajdą się w nim informacje od pracodawcy, dane z ubiegłorocznych zeznań podatkowych, takie jak numer rachunku bankowego, ulga na dzieci czy dane organizacji pożytku publicznego (OPP), której przekazaliśmy 1 procent podatku.
Podatnicy będą mogli otworzyć swoje zeznanie, zaakceptować przygotowany przez Urząd PIT bądź też zmodyfikować go wprowadzając odpowiednie zmiany i dopiero wtedy takie zeznanie zatwierdzić w systemie. Mogą też nic nie robić w kwestii złożenia zeznania podatkowego a ono i tak do naszego systemu komputerowego wpłynie 30 kwietnia.

Czy jest konieczność, potrzeba wprowadzania zmian do przygotowanego zeznania ?

Nie ma, chyba, że sami zdecydujemy, że chcemy na przykład zmienić organizację, na którą chcemy przeznaczyć 1 procent naszych podatków. Bo w wypełnionej deklaracji wpisana jest ta organizacja, którą wsparliśmy w roku ubiegłym. Jeżeli chcemy dokonać takiej zmiany, rozwijamy dostępną w systemie listę wszystkich aktualnych organizacji i wybieramy z niej tę, której chcemy dać pieniądze. Zmiany na pewno będą również chciały wprowadzić osoby, które chcą skorzystać z ulg podatkowych, bądź rozliczyć się wspólnie z małżonkiem bądź też jako samotnie wychowujący dzieci.

Czy z systemu Twój e-PIT możemy korzystać już w tej chwili?

Nie, usługa ta zaczyna działać 15 lutego 2019 roku. Ma to też związek z kolejną zmianą w systemie rocznych rozliczeń podatkowych, która polega na tym, że począwszy od tego roku pracodawca jest zobowiązany przesłać do Urzędu Skarbowego informacje podatkowe m.in. PIT-11, PIT8C w terminie do 31 stycznia. I co ważne - koniecznie w formie elektronicznej. Dzięki temu urzędy skarbowe będą miały trochę czasu na to, aby do 15 lutego dane od płatników wprowadzić do swoich baz, celem wygenerowania dla podatników gotowych wypełnionych zeznań podatkowych. Czasu na to nie ma wiele dlatego w skarbówce w tej chwili trwa bardzo wytężona praca.

Pracodawcy nie mają problemu z wywiązaniem się z tego obowiązku, którego termin został skrócony o połowę?

Każdego roku spływa do nas około 60 tysięcy informacji PIT-11, natomiast do 28 stycznia wpłynęło ich 30 tysięcy. W ciągu trzech dni zatem powinniśmy otrzymać resztę, czyli prawie tyle samo. Na trzy dni przed terminem wydaje się to niemal niemożliwe, ale zawsze tak było, najwięcej informacji spływało w ciągu ostatnich trzech dni, spodziewamy się więc, że w tym roku będzie podobnie i wszystkie PITy-11 otrzymamy na czas.

A jeśli ktoś w ogóle zapomni o obowiązku rozliczenia się z fiskusem za miniony rok?

Wówczas system sam, bez udziału podatnika, złoży niejako za niego deklarację podatkową. Po prostu z datą 30 kwietnia zeznanie podatkowe za 2018 rok zostanie automatycznie zaakceptowane i trafi do naszych baz danych.

To straci na tym Skarb Państwa, bo nie będzie mandatów za opóźnienie w złożeniu deklaracji podatkowej?

Rzeczywiście przy takim systemie nie będzie problemu nieterminowego złożenia deklaracji. Ale my cieszymy się z tego, że nie będziemy musieli uciekać się do karania opieszałych podatników.

To nowy elektroniczny system rozliczania się z fiskusem. Co się stanie, jeśli nie zadziała, bo okaże się, że jest obciążony jakimś błędem? Przecież już zdarzały się niewydolne systemy komputerowe w naszej historii.

System był i jest testowany pod każdym względem na poziomie Ministerstwa Finansów.To jest bardzo prestiżowy dla nas projekt. Nie możliwości, aby nie zadziałał 15 lutego. Jestem dobrej myśli.

Od kilku lat podatnicy mają możliwość rozliczania się ze swoich dochodów drogą elektroniczną. Czym ten nowy system różni się od poprzedniego?

Rozliczając się elektronicznie według poprzedniego systemu, który – oczywiście – nadal funkcjonuje, deklarację musimy wypełnić od początku do końca, zaś usługa Twój-e PIT daje nam już gotowe nasze zeznanie podatkowe, które możemy zatwierdzić bez wprowadzania zmian bądź też ewentualnie wprowadzić zmiany, np wpisując ulgi, z których chcemy skorzystać,

Czy z systemu Twój e-PIT mogą skorzystać wszyscy podatnicy?

W tym roku tylko ci, którzy rozliczają się na podstawie deklaracji PIT-37 i PIT-38. Osoby prowadzące działalność gospodarczą będą mogły skorzystać z niego dopiero w przyszłym roku.

Przejdźmy do sprawy najważniejszej. Jak możemy skorzystać z nowego systemu rozliczania się z fiskusem?

To bardzo proste. Wybieramy stronę internetową podatki.gov.pl i wchodzimy do Portalu podatkowego zaś naszą spersonalizowaną deklarację otwieramy przez Profil Zaufany lub wpisując swoje dane autoryzujące, do których należą: numer PESEL, kwota przychodu z zeznania za 2017 rok i kwota przychodu z co najmniej jednej informacji PIT-11 za rok 2018. Wszystko jest w ten właśnie sposób zorganizowane, aby nikt niepowołany nie podszył się pod nasze zeznanie podatkowe.

Wydaje się, że dobrze jest dysponować Profilem Zaufanym. Jak go zdobyć?

Profil zaufany to dobre godne polecenia, narządzie informatyczne ,ułatwiające nam w dzisiejszych czasach życie. Profil Zaufany można wykorzystywać w kontaktach z organami administracji, nie tylko państwowej, ale i samorządowej. Działa on bowiem tak, jak podpis elektroniczny, a różnica polega głównie na tym, że jest bezpłatny. Można za jego pomocą złożyć na przykład wniosek o wydanie zaświadczenia, dowodu osobistego, czy wniosek o świadczenie 500+. Aby uzyskać ten profil, wchodzimy na stronę www.pz.gov.pl, wypełniamy formularz i wysyłamy go do weryfikacji, co może trwać kilka dni. Potem udajemy się z dowodem osobistym do tzw Punktu potwierdzającego Profil Zaufany - na przykład do Urzędu Skarbowego, gdzie procedura potwierdzenia profilu trwa kilka minut. I na tym koniec. Mamy na wiele lat bardzo wygodne narzędzie do kontaktu z administracją. Zachęcamy do skorzystania z tej możliwości.

Mamy zatem dwa systemy służące do składania deklaracji podatkowej drogą elektroniczną- E-deklaracje i nową usługę Twój-e PIT, o której rozmawialiśmy ale wciąż jest grupa osób składających deklaracje papierowe?

W ubiegłym roku ponad 63 proc. naszych podatników rozliczyło się z PIT-u drogą elektroniczną, co stawia nas w czołówce Urzędów Skarbowych na terenie województwa łódzkiego. Myślę jednak, że po wdrożeniu platformy Twój e-PIT odsetek ten przekroczy 70 procent. Zwłaszcza, że korzystanie z elektronicznego systemu rozliczania się z fiskusem daje konkretne korzyści. Składający deklarację papierową muszą w tym roku czekać na zwrot nadpłaconego podatku nawet do trzech miesięcy, zaś ci, którzy rozliczą się elektronicznie nadpłatę dostaną w ciągu 45 dni. Takie są od tego roku ustawowe terminy zwrotu nadpłaty. To zasadnicza różnica.
Myślę, że ta zachęta skłoni więcej osób do korzystania z systemu elektronicznego przesyłania zeznań podatkowych, w tym z usługi Twój e-PIT.
Chcę dodać,że na naszej sali obsługi podatników mamy przygotowene specjalne stanowisko, gdzie osoby nie dysponujące w domu komputerem lub dostępem do internetu mogą – przy pomocy naszego pracownika – rozliczyć się z fiskusem drogą elektroniczną.Zapraszamy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto