Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Narodowe w Szczecinie. Wystawa prac Sławomira Lewińskiego [ZDJĘCIA]

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Muzeum Narodowe w Szczecinie posiada największą liczbę dzieł rzeźbiarza w zbiorach publicznych.
Muzeum Narodowe w Szczecinie posiada największą liczbę dzieł rzeźbiarza w zbiorach publicznych. Sebastian Wołosz
Muzeum Narodowe w Szczecinie wzbogaciło się o 18 prac, z czego 12 to prace Sławomira Lewińskiego, szczecińskiego rzeźbiarza. Kim był rzeźbiarz Sławomir Lewiński?

Sławomir Lewiński kształtował sztukę powojennego Szczecina. W swojej sztuce wyrażał ducha początku nowej ery. Jego prace szczecinianie mogli oglądać w przestrzeni miejskiej miasta. Sławomir Lewiński jest m.in. autorem wystroju plastycznego dziedzińca Zamku Książąt Pomorskich i Bulwaru Piastowskiego oraz pomnika Adama Mickiewicza.

W Muzeum Narodowym w Szczecinie można oglądać wystawę „Niesamowita Słowiańszczyzna. Sławomir Lewiński 1919 - 1999”, zorganizowana w 100. rocznicę urodzin i 20. rocznicę śmierci artysty.

Muzeum Narodowe w Szczecinie posiada największą liczbę dzieł rzeźbiarza w zbiorach publicznych. Syn artysty, Jakub Lewiński, zdecydowała się przekazać placówce kolejne prace z rodzinnych zasobów. Część z nich jest prezentowana na wystawie, pozostałe dopiero dołączyły do zbiorów.

- Po tak wspaniałej wystawie, która przywróciła pamięć o ojcu, postanowiłem zrobić prezent muzeum - mówi Jakub Lewiński, syn artysty. - Uznałem, że ta forma podziękowania byłaby mile widziana przez mojego ojca.

Dar dla muzeum zawiera głównie rzeźby.

- Pan Jakub Lewiński przekazał nam 18 prac, z czego 12 prac autorstwa swojego ojca - mówi dr Szymon Piotr Kubiak z Muzeum Narodowego. - Wśród tych prac są projekty rzeźb, które zdobią przestrzeń publiczna miasta i regionu.

Jest projekt rzeźby Jana z Kolna, Głowa robotnika (fragment pomnika Działaczy Ruchu Robotniczego dla Cmentarz Centralnego, Prozerpina (projekt fontanny dla Szczecina).

Jedna rzeźba Sławomira Lewińskiego, Popiersie Fryderyka Chopina, sfinansowało Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecina. To 15. dzieło podarowane przez TPMN.

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto