Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mysłowice: Sezon grzewczy rozpoczęty. Uwaga na awarie i podwyżki

Monika Chruścińska
Nie wszyscy mieli ciepłe żeberka z początkiem minionego miesiąca
Nie wszyscy mieli ciepłe żeberka z początkiem minionego miesiąca
Sezon na ciepłe żeberka rozpoczęty. Nie pytajcie, czy będzie awaria, tylko kiedy. Przygotujcie się też na podwyżki.

Sezon grzewczy rozpoczęty, jak zwykle… z poślizgiem. Co roku zimne kaloryfery długo mają - jak twierdzą - mieszkańcy ul. Robotniczej.

Polecamy: Restauracja w kompalni. ZOBACZ JĄ!

- Problem, jak sądzę, to może być za niski poziom wody w żeberkach. Ja to jeszcze wytrzymam, ale moja starsza sąsiadka, to ma u siebie w mieszkaniu, jak w chłodni - opowiada pani Anna. Po kilku dniach z ulgą poinformowała nas, że w końcu ma ciepło.

Oficjalnie sezon grzewczy rozpoczął się już z początkiem października, a gdzie nigdzie już we wrześniu. - Wszędzie jest ciepło - zapewnia Jarosław Wieszołek, prezes SM Mysłowice.

Pierwsze koty za płoty, a jak będzie, gdy zrobi się naprawdę ciepło? - Nie da się przewidzieć awarii - zastrzega Marek Sztu-ka, rzecznik prasowy Tauron SA. Tauron dostarcza ciepło do Mysłowic, Katowic, Święto-chłowic, Siemianowic Śląskich i Chorzowa.

- Jesteśmy przygotowani na usuwanie awarii, jeśli tylko ja-kieś się pojawią - zapewnia rzecznik. Twierdzi także, że spółka grzeje wszędzie tam, skąd przyszły zlecenia na dostawy ciepła.

Plebiscyt: Szkoł@ z www. GŁOSUJ na najlepszą szkolną stronę www

Słowa rzecznika nie uspokajają jednak wszystkich tych, którzy pamiętają poprzednie sezony grzewcze, kiedy zdarzało się, że niewielkie awarie wychładzały osiedla. Dlaczego każdego roku musimy marznąć? Zazwyczaj przez stare rury, którymi pompowana jest woda. Czarny scenariusz to pęknięcia w kilku magistralach jednego dnia - wtedy przydadzą się nie tylko "farelki", ale też sporo cierpliwości.

Innych niepoko bardziej, że za prąd i ciepło będziemy płacić w przyszłym roku jeszcze więcej niż dotąd, bo energetyka i ciepłownie przygotowują się do zmian taryf za prąd i ogrzewanie. Do 27 października mia-ły przedstawić swoje propozycje Urzędowi Regulacji Energetyki. Co ciekawe, wzrost cen ciepła następuje pomimo tego, że firmy ciepłownicze i tak zwiększają zyski. Z danych URE wynika, że do 2009 r. ich roczne przychody w Polsce oscylowały wokół 14 mld zł (latach 2002-2010 taryfy poszły w górę o 30 proc.), gdy w 2010 r. wzrosły do ponad 16 mld zł.

Co gorsza, na podwyżkach, które czekają nas już na początku 2012 r. - a mogą sięgnąć nawet 20 proc. - się nie skończy. Od 2013 r. ciepło zdrożeje od 9 do 30 proc, bo zaczną obowiązywać unijne opłaty za prawa do emisji dwutlenku węgla.


Nagie ciała ozdobione dziełami sztuki - finał mistrzostw bodypaintingu
Zmiana opon na zimówki to obowiązek NOWA USTAWA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto