Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na skróty - „EkoKarlik” dla dwóch gmin oraz sześciu firm

TKA
fot. /mat.pras./um w rudzie śląskiej

„EkoKarlik” dla dwóch gmin oraz sześciu firm

Decyzją zarządu katowickiego Funduszu została rozstrzygnięta ubiegłoroczna edycja konkursu „EkoKarlik’2016”. Konkurs skierowany był do przedsiębiorców, spółdzielni oraz jednostek samorządu terytorialnego i samorządu gospodarczego z terenu województwa śląskiego, realizujących szeroko pojęte przedsięwzięcia dotyczące ochrony środowiska. Nagrodami są: statuetka i tytuł „EkoKarlik” oraz możliwość posługiwania się logo konkursu i tytułem. Laury zdobyli: Jastrzębski Zakład Wodociągów i Kanalizacji, SUNEX S.A. z Raciborza, Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Zakład Budynków Miejskich z siedzibą w Bytomiu, Regionalna Izba Przemysłowo- Handlowa w Gliwicach, Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa „Luiza” z Zabrza oraz gminy Chybie i Tworóg. Uroczystość wręczenia statuetek odbędzie się 10 stycznia 2017 r. (MG)

alarm smogowy działa
Zakaz palenia węglem pod lupą licealistów

Uczniowie z III LO im. A. Mickiewicza oraz I LO im. M. Kopernika starli się na argumenty w debacie oksfordzkiej: „W Polsce powinno się zakazać palenia węglem”. Los sprawił, że licealiści z Mickiewicza zostali przeciwnikami tezy, a jej obrońcami drużyna z Kopernika. W debacie brało udział ponad 130 osób. Ekspertami byli: Jarosław Makowski, radny Sejmiku Śląskiego, Patryk Białas, organizator akcji #czystepowietrze w Katowicach oraz dr Stanisław Grygierczyk z Parku Euro-Centrum. Publiczność opowiedziała się za przeciwnikami tezy, jednak eksperci lepiej ocenili drużynę jej obrońców. Wygrali więc lepsi. Debatę zorganizowali: Fundacja Napraw Sobie Miasto i Katowicki Alarm Smogowy w ramach programu „Nasze Powietrze”. (T)

plan gospodarki odpadami
Stawiamy na segregację, utylizację i odzysk. Jest utylizacja bez zdecydowanego „nie” dla spalarni

„Plan gospodarki odpadami dla województwa śląskiego na lata 2016-2022” został przyjęty przez zarząd i przekazany do Ministerstwa Środowiska. Jeśli opinia ministra będzie pozytywna, plan trafi pod obrady Sejmiku Województwa. Przygotowanie dokumentu wymagało sporo czasu, ze względu na specyfikę regionu. Plan zawiera m.in. kierunki działań dotyczące kształtowania systemu gospodarki odpadami, jak również określa sposoby finansowania projektów dotyczących tej gospodarki oraz zawiera podział na regiony gospodarki odpadami komunalnymi. Co konkretnie? - Stawiamy na selektywną zbiórkę u źródła, na rozwój punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych oraz gospodarkę obiegów zamkniętych - podkreśla Stefania Koczar-Sikora, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Regionalnego. Henryk Mercik, członek zarządu województwa śląskiego, zwraca uwagę na powracającą kwestię budowy spalarni, mówiąc: „Jednym z większych problemów, któremu musimy sprostać, jest termiczna utylizacji odpadów, co znów łączy się ze specyfiką naszego regionu. Bo np. w sąsiadującym z nami województwie świętokrzyskim w ogóle nie ma takiej potrzeby. I choć do tej pory żadna tego typu instalacja u nas nie powstała, musimy być gotowi także na to zadanie”. (ET)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto