18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na zakończenie roku Jana Heweliusza. Rozmowa w przestrzeni kosmicznej

Kazimierz Netka
- Fakt, że rozmowa z astronautami odbywała się w muzealnym salonie: Dworze Artusa, to nic dziwnego - mówił dr Grzegorz Szychliński zastępca dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Konserwowanie zabytków o tyle ma sens, o ile wprowadza nas w przyszłość.
- Fakt, że rozmowa z astronautami odbywała się w muzealnym salonie: Dworze Artusa, to nic dziwnego - mówił dr Grzegorz Szychliński zastępca dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Konserwowanie zabytków o tyle ma sens, o ile wprowadza nas w przyszłość. Fot. P. Świderski/ archiwum
Rozmową z astronautami zwieńczyli mieszkańcy województwa pomorskiego obchody roku Jana Heweliusza. W Sylwestra, 31 grudnia, 2011 roku, krótko po godzinie 15, kontakt z kosmonautami, przebywającymi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nawiązali - zgromadzeni w Dworze Artusa w Gdańsku pomorscy krótkofalowcy.

Pytania astronaucie zadawała młodzież szkolna i studenci. Ale nie tylko. Najmłodszy rozmówca miał 6-lat .Józio z Gdańska, zapytał, jak się buduje stację kosmiczną. Odpowiedzi udzielił Terry Virts, dowódca 6-osobowej załogi ISS. Ta i oraz inne wypowiedzi kosmonauty, zostaną opublikowane na stronie internetowej Klubu „Szkuner”.

Prezes klubu, Dariusz Mankiewicz, powiedział, że dotychczas na świecie nawiązano około 400 razy amatorską łączność z ISS.

W Gdańsku, astronautów wywołał Jędrzej Marsz. Procedura ta zaczęła się gdy ISS znajdowała się nad Atlantykiem. Łączność została zakończona, gdy stacja przemieściła się nad Morze Kaspijskie (stacja przemieszczała się około 400 kilometrów nad Ziemią). Jest wielkości stadionu, na przykład Ergo Areny.

Na pomysł, by rozmową z astronautami uczcić 400. rocznicę urodzin Jana Heweliusza wpadł Krystian Górski.

Czytaj także o przygotowaniach do kontaktu z Międzynarodową Stacją Kosmiczną

- Fakt, że rozmowa z astronautami odbywała się w muzealnym salonie: Dworze Artusa, to nic dziwnego - mówił dr Grzegorz Szychliński zastępca dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Konserwowanie zabytków o tyle ma sens, o ile wprowadza nas w przyszłość - uzasadnił dr Szychliński.

Wcześniej, na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zamontowano amatorską radiostację, dzięki której stało się możliwe nawiązanie łączności przy wykorzystaniu częstotliwości przysługujących krótkofalowcom. O zapewnienie odpowiedniej sprawności technicznej tego unikatowego, sylwestrowego kontaktu Pomorzan z osobami będącymi w przestrzeni międzyplanetarnej zadbali członkowie Pomorskiego Oddziału Polskiego Związku Krótkofalowców oraz Morskiego Klubu Łączności „Szkuner” SP2ZIE Akademii Morskiej w Gdyni.

Połączenie z ISS było eksperymentem edukacyjnym w ramach programu ARISS (Amateur Radio on The International Space Station). ARISS to międzynarodowy program edukacyjny, który powstał przy współpracy krótkofalowców z państw uczestniczących w programie budowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) oraz agencji kosmicznych – amerykańskiej NASA, rosyjskiej RKA, europejskiej ESA, japońskiej JAXA i kanadyjskiej CSA.

Program ten jest adresowany do młodzieży szkolnej i akademickiej, a jego cel to popularyzacja astronautyki, historii podboju kosmosu, pobudzanie i rozwijanie zainteresowań naukami ścisłymi, przede wszystkim nowoczesnymi technologiami, przemysłem kosmicznym oraz łącznością radiową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto