Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nagrody za... odpady. Wielunianie wezmą udział w nowatorskim projekcie

Zbyszek Rybczyński
W Wieluniu staną dwa prototypowe automaty do odbioru butelek plastikowych (PET) i puszek aluminiowych. W zamian za odpady mieszkańcy mogą liczyć na nagrody, a jeśli projekt przyjmie się na stałe, miasto zaoferuje zniżki do kina i na basen.

W Wieluniu będzie testowany Motywacyjny System Gospodarki Odpadami. W zamian za posegregowane odpady mieszkańcy będą otrzymywać punkty, a ci z najlepszymi wynikami będą nagradzani. Wieluń jest jedną z pięciu gmin w Polsce biorących udział w pilotażowym programie dotyczącym tzw. gospodarki w obiegu zamkniętym, która stanowi jeden z priorytetów polityki gospodarczej rządu. W ramach pilotażu w mieście staną dwie nowatorskie maszyny na butelki plastikowe typu PET i puszki aluminiowe.

- Na etapie testowania systemu dla mieszkańców, którzy zbiorą najwięcej punktów, przewidziane są nagrody rzeczowe, np. tablety. Jeśli to rozwiązanie przyjmie się w naszym mieście na stałe, to liczba automatów może wzrosnąć do 30. Wówczas wprowadzimy karty mieszkańca, dzięki którym za oddawanie odpadów przysługiwałyby ulgi do kina, muzeum i na basen - mówi burmistrz Wielunia Paweł Okrasa.

Prototypowe automaty będą współdziałać z platformą internetową EcoTech System, która będzie zliczać punkty za wrzucane odpady. Rozwiązanie w całości opiera się na polskiej myśli inżynierskiej.

Przedsięwzięcie ma wymiar edukacyjny. Chodzi o budowę świadomości ekologicznej mieszkańców i zmianę ich przyzwyczajeń przy pozbywaniu się odpadów. Prekursorski projekt powstał przy współpracy z dwoma ministerstwami - przedsiębiorczości i technologii oraz środowiska, jak również z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jest to efekt prac Międzyresortowego Zespołu ds. Innowacyjności, który pochylił się nad stworzeniem „Mapy drogowej gospodarki o obiegu zamkniętym dla Polski”. Jest to koncepcja gospodarcza, w której produkty, materiały i surowce powinny być w obiegu tak długo, jak jest to możliwe, a wytwarzanie odpadów powinno być jak najbardziej zminimalizowane.

W ministerialnym pilotażu oprócz Wielunia biorą udział gminy Krasnobród, Łukowica, Sokoły i Tuczno. Ich zadaniem jest wypracowanie dobrych praktyk w tej dziedzinie. Umowę burmistrz Wielunia podpisał w październiku. Program umożliwia też pozyskanie funduszy na inwestycje. Dla gminy Wieluń priorytetem jest budowa nowoczesnej kompostowni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto